UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
6.05.2021 przesłaliśmy do NAC linki do przeprowadzenia konwersji na wersję szukajwarchiwach.gov.pl, więc definitywnie nie wprowadzamy już do bazy linków z szukajwarchiwach.pl

Szukam aktu ślubu Franciszek Rajtar i Łucja Pastuszak, Stary Zamość lub Sulmice

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
maja_p

Szukam aktu ślubu Franciszek Rajtar i Łucja Pastuszak, Stary Zamość lub Sulmice

Post autor: maja_p »

Szukam aktu ślubu:
Franciszek Rajtar ur. ok. 1854 i Łucja Pastuszak ur. ok. 1866
Parafia Stary Zamość lub Sulmice

Trudna sprawa. Poświęciłam już dziesiątki godzin na poszukiwania, kartkowanie ksiąg. Mam wrażenie, że zajrzałam już wszędzie, ale nie udało mi się znaleźć tego aktu. Dlatego zwracam się o pomoc. Gdzie jeszcze mogę szukać tego aktu ślubu? Czy ktoś bardziej wprawny może pomóc?

W rodzinnych dokumentach posiadam akt zgonu i słabej jakości zdjęcie aktu urodzenia Bronisławy Rajtar, 218/1909, Stary Zamość. Szukam aktu ślubu jej rodziców.
Akt urodzenia: https://drive.google.com/file/d/1UK1zDg ... sp=sharing
Nie znam rosyjskiego, z aktu urodzenia Bronisławy udało mi się jakoś wyłuskać imiona rodziców i ich wiek. Imiona zgadzają się z aktem zgonu Bronisławy.

Jeśli to będzie wskazówką, Bronisława miała podobno aż o 20 lat starszą siostrę (w poszukiwaniach dopuszczam możliwość, że różnica może być inna). Nie wiem jak miała na imię. Czy było inne rodzeństwo również nie wiem, zawsze mówiło się tylko o tej jednej siostrze. Jej aktu urodzenia również nie udało mi się znaleźć, tutaj też byłabym wdzięczna za wskazówki.

Na lubgens znalazłam potencjalne akty urodzenia, na podstawie wieku rodziców w akcie urodzenia ich córki Bronisławy:
Łucji 59/1864 https://szukajwarchiwach.pl/35/2136/0/2 ... Yan6MeL4RA
i Franciszka 7/1856 https://szukajwarchiwach.pl/35/2136/0/2 ... YBA3GioEiA ,
ale z innej parafii i innego wyznania (Sulmice gr-kat, zamiast Starego Zamościa, tak jak w akcie urodzenia córki).

Przeszukane przeze mnie księgi (gdy spis roczny był zniszczony, przeglądałam kolejne akty. Szukałam tylko nazwiska Rajtar):
* Indeksy w lubgens przejrzane rocznikami również pod kątem literówek: Stary Zamość, Sulmice gr-kat, Sulmice prawosł, urodzenia i małżeństwa
* Przejrzane spisy roczne ksiąg, gdyby coś było przeoczone na lubgens:
** Małżeństwa Stary Zamość 1891-1902 (FamilySearch mikrofilm 1980439)
** Małżeństwa Stary Zamość 1879-1893 (szukajwarchiwach)
** Małżeństwa Sulmice Kalinówka 1873-1889 (FS mikrofilm 1980389)
** Urodzenia Stary Zamość 1855-1901 (FS 1980437)
** Urodzenia Stary Zamość 1879-1893 (szukajwarchiwach)
** Urodzenia i małżeństwa Sulmice prawosł 1876-1907 (szukajwarchiwach)

El
Re: Szukam aktu ślubu Franciszek Rajtar i Łucja Pastuszak, Stary Zamość lub Sulmice

Post autor: El »

Tutaj jest akt ur. Anny Pastuszak, c. niezamężnej Łucji - 72/1899, ur. 13.VII.1892 r., stawił się wójt...
https://szukajwarchiwach.pl/88/724/0/-/ ... 9O7J_5zYew
Przypuszczam, że Franciszek i Łucja zawarli zakazane małż. rzym.-kat. (dostępne małż. prawosł. są już zindeksowane), może za granicą, stąd Anna c. Łucji niezamężnej...
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

MarcinR

Re: Szukam aktu ślubu Franciszek Rajtar i Łucja Pastuszak, Stary Zamość lub Sulmice

Post autor: MarcinR »

Para Franciszek Rajtar-Łucja Pastuszak mogła być wyznania grekokatolickiego i potajemnie wzięła ślub, który potem zgłosiła w parafii rzymkat. Stary Zamość w 1905 roku. Skany z parafii rzymkat. Stary Zamość są niedostępne w tej chwili, ale rękopisy są dostępne w Archiwum Państwowym w Zamościu. Tam należy sprawdzić przede wszystkim rok 1905.
Pozdrawiam Marcin

maja_p

Super, dziękuję bardzo!
Co mogło ich skłonić to wzięcia ślubu w innym wyznaniu?
Do Archiwum w Zamościu niestety mam za daleko, ale będę kombinować, zawsze to jakiś nowy trop.

MarcinR

Post autor: MarcinR »

Proszę poszukać w sieci publikacji dotyczących sytuacji unitów w XIX wieku na terenie Królestwa Polskiego, zwłaszcza po 1875 roku i ukazie carskim z 1905 roku.
Pozdrawiam Marcin

Ankasa

Post autor: Ankasa »

Jest Franciszek Rajtar z Majdanu Sitanieckiego urodzony 1856 - Sulmice grekokatolickie (akt 7)

https://szukajwarchiwach.pl/35/2136/0/2 ... YBA3GioEiA

Myślę, że tam może wejść również w rachubę również unicka cerkiew w Orłowie Murowanym, ale dostęp do tych ksiąg to marzenie...
Z cerkwi prawosławnej z Orłowa księgi są dostępne w SZwA. Warto sprawdzić.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... polu=83903

Ankasa

Post autor: Ankasa »

Jest i Łucja Pastuszak w Sulmicach grekokatolickich 1864 r.

https://szukajwarchiwach.pl/35/2136/0/2 ... Yan6MeL4RA

:)

maja_p

Dziękuję wszystkim zaangażowanym za pomoc. Sama nie doszłabym do tych informacji. Podsumowując, co udało mi się znaleźć:

1. W akcie chrztu Iwan Rajtar 24/1895 Sulmice prawosł. wymieniona jest Łucja Rajtar jako chrzestna.
Dziadkami Iwana są Wojciech i Katarzyna, prawdopodobnie ci sami są rodziacami Franciszka Rajtara (chrzest Franciszka 7/156 Sulmice gr-kat), męża Łucji.
Innej kobiety o imieniu Łucja Rajtar nie znalazłam na lubgens, zakładam więc, że może to być Łucja Pastuszak po ślubie.

2. W akcie chrztu Anna Pastuszak (zgłoszenie 7/1899 Sulmice prawosł., urodzenie 1892), córki Łucji, ojciec Franciszek nie jest wymieniony, a Łucja jest pod nazwiskiem panieńskim Pastuszak. Edit: Po przetłumaczeniu, tutaj również jest obecny Wojciech Rajtar, prawdopodobnie teść Łucji.

Zatem Franciszek i Łucja musieli wziąć ślub do 1895r., skoro Łucja oficjalnie posługiwała się wtedy nazwiskiem męża.
Dzięki informacji od @Ankasa, trzeba wziąć pod uwagę cerkiew unicką w Orłowie Murowanym, jako potencjalne miejsce ślubu.

Po zapoznaniu się z sytuacją unitów jeszcze bardziej intryguje mnie duża różnica wieku między córkami Łucji, aż 17 lat: Anna ur. 1892 i Bronisława ur. 1909. Chyba nie mieli innych dzieci. Nie był świadkiem na chrzcie Anny, może go nie było w domu w tym czasie? Może Franciszek był w więzieniu? Gdzie mogłabym szukać informacji, co się z nim działo?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”