Bobrowniki i Żelechów

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Andrzej

Bobrowniki i Żelechów

Post autor: Andrzej »

Czy ma ktoś dostęp lub foto metryk z Bobrownik z lat 1859-1868 i Żelechowa z lat 1828-1834.
Andrzej

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Bobrowniki i Żelechów

Post autor: dpawlak »

Z Żelechowa to nie pamiętam czy miałem dostęp do akt z tego okresu, późniejsze lata to tylko ze spisami rocznymi miałem do czynienia.
Z Bobrownik, poza ślubami z niektórych lat tego okresu, których nie ma również parafia, powinienem coś mieć.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Andrzej

Interesują mnie wpisy dotyczące Świetlagów. Ich nazwisko często przekręcano - Świetlaga, Świtlaga, Świklaga, Świgłaga.
Bez wątpienia dużo to tam się nie znajdzie. Może ze 2-3 wpisy.
Dzięki Andrzej

Awatar użytkownika
dpawlak

Andrzej pisze:
24 wrz 2020, 19:37
Znalazłem w sumie trzy wzmianki w Bobrownikach.
W 1862 nr 11 w księdze zapowiedzi (śluby zachowały się tylko do połowy 1861 roku) zapisano terminy trzech zapowiedzi 12, 19 i 26 stycznia, pary:
Franciszek Swietlaga kawaler i Katarzyna Darska panna, oboje z Krasnoglin.

Parze tej rodzi się syn Andrzej, akt urodzenia 1866 nr 125.
Franciszek Świetlaga, wyrobnik lat 32 zamieszkały w Krasnoglinach zgłasza, że dnia 20 listopada, o godzinie 7 rano, urodził mu się w Krasnoglinach syn
z jego prawowitej małżonki Katarzyny z Darskich, lat 25.
Chrzest odbył się 26 listopada, a rodzicami chrzestnymi byli: Józef Drescher i Katarzyna Szpringel

W 1860 roku, akt numer 7 z 18 stycznia
Dnia 16 stycznia 1860 roku, o godzinie 5 rano, zmarła w Krasnoglinach Barbara ze Śliwińskich Świetlagowa lat 55 mająca wdowa po nieżyjącym Dominiku Świetlagu strycharzu, córka niewiadomych z imienia rodziców, urodzona w Żelechowie, mieszkająca w Krasnoglinach przy córce.
Zgon zgłosili Tomasz Kibel lat 27 kowal i Michał Cieśliński lat 32 strycharz, obaj z Krasnoglin.
Tomasz to prawdopodobnie zięć, mąż wspomnianej w akcie córki, u której mieszkała, maż Józefy, jak wynika z regestrów Lubgens.

Strycharz to inaczej ceglarz, Krasnogliny powstały ze względu na budowę cegielni dostarczających cegły do budującej się w Dęblinie twierdzy.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Halski

Post autor: Halski »

A czy są gdzieś metryki z Bobrownik z lat 1910-1915? Poszukuję aktu Michaliny Trajer urodzonej około 1912.
Parafie: Gołąb, Żyrzyn, Żabianka

Andrzej

Serdeczne dzięki.
Andrzej

Awatar użytkownika
dpawlak

Halski pisze:
29 wrz 2020, 17:57
Dokładnie z tego zakresu lat to, oprócz parafii, księgi już trafiły do APL, tylko jeszcze nie zeskanowane i nieopublikowane, no chyba że w nowej przeglądarce jest aktualniejszy stan. Udało mi się ustalić, że Michalina Trajer ma akt urodzenia nr 187 z roku 1912 w spisie, niestety sam akt ślubu wyszedł nieostry, trudno coś odczytać. Są dopiski o dwu aktach ślubu, pierwszy bodaj z 24 lipca 1936 drugi 1952 lub 1953, oba chyba w Bobrownikach.
Urodzenie zgłosił Michał Trajer 40 lat, matką była Marianna lub Marcjanna Adamczyk 38 lat. Michalina urodziła się 22 września (imię ewidentnie po ojcu ;-) ) chrzest 29 września chrzestnym Jan Trajer, matki chrzestnej nie udało mi się odczytać.
Darek

Halski

Post autor: Halski »

Dziękuję. Drugim Mężem był Bolesław Molenda - brat mojej babki, a o pierwszym to nawet nikt nie słyszał.
Parafie: Gołąb, Żyrzyn, Żabianka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”