Akta Miasta Zaklikowa vol1 podpisy mieszczan

Prośby o pomoc w odczytaniu j. polskiego

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Grendel

Akta Miasta Zaklikowa vol1 podpisy mieszczan

Post autor: Grendel »

Zwracam się z prośbą o pomoc w uzupełnieniu i rzecz jasna ewentualnym poprawieniu mojego odczytu skanu strony księgi z tego co udało mi się wynaleźć w Archiwum Głównym Akt Dawnych w "Aktach tyczących się miasta Zaklikowa, vol. I" dostępnego w tym miejscu https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... a6f097ce30 Sprawa dla mnie niezwykle ważna zarówno w kontekście tego o co zwracali się mieszczanie z Zaklikowa, a wśród nich dwóch mich przodków, jak i faktu, że w 1821 roku tam byli! Kilka lat później ksiądz przy dziesięcinie zapisywał ich już nie Skroczeński a Skroczyński jak nie pisał Wawrzeniec a Wawrzyniec.

Warszawa dnia 24 kwietnia 1821 roku
……
do Tomasza Czajkowskiego i innych obywateli miasta Zaklikowa

W odpowiedzi na prośbę mieszczan Zaklikowa od 12stu podaną oświadczam, że wedle postanowienia XMK? (nazwa Komisji Rządowej?) zaprowadzającej po … … Urzędy Municypalne każdy właściciel miasta ma prawo pierwszy przed mieszczaninem proponowania kandydata na burmistrza skoro ….. na ten cel zdeklaruje bynajmniej to …. Nie przeszkadza dobremu obejściu się Burmistrza z mieszczanami i gdyby ciż mieli przeciw niemu jakie zarzuty mają prawo użalić się u władzy wyższej należycie udowadniając …. czynione zarzuty

Podług …. I deklaracji nasze jak i poprzedniej opłaciliśmy wiec najpokorniej upraszamy Wysokiej Komisji Rządowej abyśmy mogli …….(mieć?) z łaskawej opieki Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji wyznaczonego z Rządu Burmistrza lokalnego, albowiem z niedostatku tego dużo jesteśmy ……. ……… ……… ……… ………. …………. – data Zaklików 12 marca 1821 roku
Tomasz Czajkowski
Adam Rokicki
Wincenty ? Skroczeński
Bartłomiej ……………
Józef Mazurkiewicz
Jan ………
Józef Du(o)liński
…….. Mazurkiewicz
Jędrzej Mizerski
Michał ….
Jan Słapczyński
Dominik Zakościelny
Kazimierz …………….
Antoni …………………
Walenty Słapczyński
……….. ……………

Na drugiej karcie

Wawrzeniec Skroczeński
Józef W……..
Wojciech Rokicki
Michał K…..
Wincenty Dwornikiewcz
Józef Szala
Za całe …… podpisali
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

El
Re: Akta Miasta Zaklikowa vol1 podpisy mieszczan

Post autor: El »

Zastrzegam, że nie do końca jestem pewna odczytu:

W odpowiedzi na prośbę mieszczan m Zaklikowa od 12stu podaną oświadcza, iż wedle postanowienia XNK? (nazwa Komisji Rządowej?) zaprowadzającego po Miastach Urzędy Municypalne każdy właściciel miasta pierwsze ma prawo przed mieszczanami proponowania kandydata na burmistrza skoro składkę na ten cel zdeklaruje bynajmniej to jednak Nie przeszkadza dobremu obejściu się Burmistrza z mieszczanami i gdyby ciż mieli jakie przeciw niemu zarzuty mają prawo użalić się u władzy wyższej należycie udowadniając czynione temuż zarzuty

Podług etatu I deklaracji naszej jak i poprzednie opłacaliśmy wiec najpokorniej upraszamy Wysokiej Komisji Rządowej abyśmy mogli mieć z łaskawej opieki Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji wyznaczonego z Rządu Burmistrza lokalnego, albowiem z niedostatku tego dużo jesteśmy zawikłanemi w czym najpomyślniejszy Rezolucji oczekujemy – data Zaklików 12 marca 1821 roku
Tomasz Czajkowski
Adam Rokicki
Wincenty ? Skroczeński
Bartłomiej Swiderski
Józef Mazurkiewicz
Jan Sapalski
Józef Du(o)liński
Paweł Mazurkiewicz
Jędrzej Mizerski
Michał Wszelaki
Jan Słapczyński
Dominik Zakościelny
Kazimierz Pankowski
Antoni Doleński/Doliński
Walenty Słapczyński
Paweł Sapiński

Na drugiej karcie

Wawrzeniec Skroczeński
Józef Adrosiewicz
Wojciech Rokicki
Michał Komadzki
Wincenty Dwornikiewcz
Józef Szala
Za całe pospólstwo podpisali
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

termit

Post autor: termit »

Witam, dorzucę jeszcze swoje "trzy grosze":

od 12stu to chyba "dd 12 zm" = de dato 12 zeszłego miesiąca
Ten dziwny skrót to chyba XNK = Księcia Namiestnika Królestwa, czyli Józefa Zajączka.

Pozdrawiam

Grendel

Dzięki za super uzupełnienie i tłumaczenie El :) oraz termit za powyższe grosze, człowiek całe życie się uczy i to dobrze. :mrgreen:
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

termit

Proszę, ale podziękowania raczej należą się El, bo wszystko Ci odczytała.

El

Post autor: El »

Proszę bardzo Sławomirze :) Dzięki Termit, także za Twoje cenne grosze :)
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Grendel

Tak, przez chwilę mój post brzmiał inaczej z uwagi iż pisze z telefonu wracając z pracy pociągiem i nie widziałem u góry postu El.
Swoją drogą wielka szkoda, że w rzeczonych Aktach Zaklikowa z tych lat nie ma więcej tego typu dokumentów. Przejrzałem ponad 300 dostępnych skanów i zasadniczo tylko w tym przypadku i na jeszcze jednej stronie jest tych kilkunastu obywateli wymienionych. Poza tym rachunki, rozchody i przychody, raporty i korespondencja urzędową - słowem nic co z punktu szukania przodków by się nadawało do badań. Za to historycznie fajna lektura.
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Grendel

Wiem, że należy unikać sytuacji pisania pod swoim postem - czynię to tylko by nie umknął on tym, którzy zechcieli tu zajrzeć, a co ważniejsze pomóc mi w tłumaczeniu. Dlatego też zwracam się z ponowną prośbą w tym samym temacie. Teraz mądrzejszy o tłumaczenia nazwisk prędzej do nich doszedłem ale mam braki w tekstach urzędowych podań (próśb) i całkowitą blokadę jakowąś w przypadku opinii prawnika chyba do sprawy mieszczan z Zaklikowa, gdzie ponownie dwaj moi przodkowie swoje nazwiska podali na jej poparcie. Strona pierwsza jest tutajhttps://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan ... 9272f016a2 Natomiast do strony drugiej linkt to https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 68d2cd1ca7

Do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji
Pokorna prośba od obywateli miasta Zaklikowa, względem iż Ci na swoja prośbę do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji po dniem 8go? Kwietnia roku bieżącego podanej żadnej Rezolucji nie (u)zyskali

Podpisani niżej podawszy swą prośbę 8go kwietnia roku bieżącego do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji względem iż a stosowne do przepisów rządowych sami się deklarowali płacić Burmistrzowi i takową Deklarację w roku przeszłym podpisali w Urzędzie Municypalnym a gdy na takową żadnej Rezolucji do momentu tego nie (u)zyskali upraszają więc najpokorniej Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji o takową Rezolucję w tej mierze. Albowiem chociaż J.W. Puchała Dziedzic deklarował się płacić Burmistrzowi w roku 1821, to wcale nie…………
cd. ze strony drugiej
Miasta(u) …. z powodu że w naszych zamierzeniach nic nam Urząd Municypalny nie dopomógł, powodując się tylko za wolą Dziedzica jako od niego płatny? a po wtóre jak w poprzedniej prośbie do Wysokiej Komisji Rządowej podanej wyraziliśmy, że my jeszcze w roku 1818 deklarowali się płacić Burmistrzowi, co i powtórnie jak wyżej nadmieniliśmy w roku zeszłym deklarowali my się lecz żadnego skutku nie otrzymaliśmy. Spodziewamy się że opiekuńczy? Rząd ……….. rezolucję wydać nam w tej mierze bo i tak nie mając właściwego Burmistrza dużo jesteśmy uciemiężonymi
Data Zaklików 16go czerwca 1821 roku
Stanisław Słomczyński
Wawrzeniec Skroczeński
Michał Komadzki?
Jakub Pankowski
Paweł Mazur
Dominik Zakościelny
Wincenty Skroczeński
Jan Słapczyński
Wincenty Dwornikiewcz
Michał Wszelaki
Walenty Słapczyński
Bartłomiej Świderski
Jan Rokicki
Wojciech Rokicki
Jan Du(o)li(e)ński
Walenty Dwornikiewicz
Józef Barański
Michał Barański
Józef Krzemiński
Józef Słapczyński
W imieniu całego miasta podpisali
pisał Franciszek P(R)……….. mieszkaniec Miasta Zaklikowa

Mieszczanie miasta Zaklikowa odebrali na podanie swoje Rezolucję K.. ….. 26 kwietnia roku bieżącego Nr 433 niniejsze wiec do ….CRA? .. sierpnia 1821
I ponownie ze strony pierwszej
W kontynuacji (sprawy) nr 288(5?) mam zaszczyt przesłać do W. Asesorowi? Prawnemu z prośbą o przyspieszenie opinii i zwrot? …….(numerów?) Drugie podanie tych mieszczan no 432 czerwca? roku bieżącego ……. się do? …. lipca 1821

Opinia:
……………………………………………………………………………………… - nie dość że drobnym maczkiem pisana to dość nieczytelnie jak dla mnie, dlatego uprasza się ekspertów o pomoc ;)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

termit

Witaj, mam nadzieję że będzie to pomocne.
Pozwoliłem sobie na Twoim tekście nanieść swoje uzupełnienia. Pominąłem nazwiska w podpisach.

Do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji
Pokorna prośba od obywateli miasta Zaklikowa, względem iż Ci na podaną swą prośbę do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji po dniem 8go? Kwietnia roku bieżącego podanej żadnej Rezolucji nie (u)zyskali

Podpisani niżej podawszy swą prośbę pod dniem 8go kwietnia roku bieżącego do Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji względem iż Ci stosownie do przepisów rządowych sami się deklarowali płacić Burmistrzowi i takową Deklarację w roku przeszłym podpisali w Urzędzie Municypalnym a gdy na takową żadnej Rezolucji do momentu tego nie (u)zyskali upraszają więc najpokorniej Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji o łaskawą Rezolucję w tej mierze. Albowiem chociaż J.W. Puchała Dziedzic deklarował się płacić Burmistrzowi w roku 1821, to wcale nie jest dla
cd. ze strony drugiej
Miasta ulgą z powodu że w naszych uciemiężeniach nic nam Urząd Municypalny nie dopomaga powodując się tylko za wolą Dziedzica jako od niego płatny, a po wtóre jak w poprzedniej prośbie do Wysokiej Komisji Rządowej podanej wyraziliśmy, że my jeszcze w roku 1818 deklarowali się płacić Burmistrzowi, co i powtórnie jak wyżej nadmieniliśmy w roku zeszłym deklarowali my się lecz żadnego skutku nie otrzymaliśmy. Spodziewamy się że opiekuńczy? Rząd raczy łaskawą rezolucję wydać nam w tej mierze bo i tak nie mając właściwego Burmistrza dużo jesteśmy uciemiężonymi
Data Zaklików 16go czerwca 1821 roku
[......]
pisał Franciszek Pragłowski mieszkaniec Miasta Zaklikowa

Mieszczanie miasta Zaklikowa odebrali na podanie swoje Rezolucję KR-ey [Komisji Rządowej] pod d. 26 kwietnia roku bieżącego Nr 433 niniejsze więc do ….CRA? .. sierpnia 1821
I ponownie ze strony pierwszej
W kontynuacji (sprawy) nr 285 z kwietnia mam zaszczyt przesłać do W. Asesorowi? Prawnemu z prośbą o przyspieszenie opinii i zwrot numerów. Drugie podanie tychże mieszczan (numer 432 z czerwca roku bieżącego) przesyła się w załączeniu. D[nia] 10 lipca 1821

Opinia:
Nie dosyć, że mieszczanie podający w liczbie czterech własnoręcznie - a w liczbie 16 krzyżykami podpisani – ofiarują się płacić pensyą Burmistrza bez przykładania się dziedzica -lecz powinni
druga strona
wskazać bezpieczeństwo tego zobowiązania się na przyszłość, lecz bezpieczeństwo na dziedzicznej, nieograniczonej i bezwarunkowo posiadanej własności nieruchomej. Zresztą ofiarowanie się do tego obowiązku przez Macieja Słapczyńskiego imieniem całego Miasta, bez specyalnej plenipotencyi, można uważać za przywłaszczenie atrybucyi, która Mu nie służy.
Warszawa dnia 16 lipca 1821

Pozdrawiam

Grendel

Termit, ja za to nie uzurpując sobie żadnej specjalnej atrybucji do tego, a plenipotencji z racji autorstwa postu pewien, serdeczne za pomoc Waszmości podziekowania przedkładam :)
Ps. I tak toż od czasów jak widać stosunkowo dawnych bez zabezpieczenia w formie najlepiej hipotecznej sprawy nie załatwisz :-D :-(
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

termit

Bardzo proszę.
Rzeczywiście hipoteka to potęga ;)
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tłumaczenia - język polski”