Akt urodzenia Anna Pastuszak 72/1899 Sulmice

Prośby o pomoc w tłumaczeniu z j. rosyjskiego

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
maja_p

Akt urodzenia Anna Pastuszak 72/1899 Sulmice

Post autor: maja_p »

Bardzo proszę o możliwie dokładne tłumaczenie aktu, ponieważ chciałabym poznać okoliczności zgłoszenia urodzenia.

Anna Pastuszak 72/1899 Sulmice prawosł.
https://szukajwarchiwach.pl/88/724/0/-/ ... 9O7J_5zYew

Dziękuję

MarcinR

Re: Akt urodzenia Anna Pastuszak 72/1899 Sulmice

Post autor: MarcinR »

Ja nie przetłumaczę "słowo w słowo". Zrobi to na pewno profesjonalista na tym forum. Po przeczytaniu tego aktu przypomniało mi się, że był przepis prawny, w którym wójt gminy albo sołtys podawał informację o narodzinach dziecka wyznania prawosławnego. Dokonywano tego wbrew woli, o której oczywiście nie ma w tekście żadnego słowa, matki/rodziców/rodziny. Wydaje mi się, że kiedyś na naszym forum ktoś o tym wspominał. Dotyczyło to właśnie przypadków rodzin prawosławnych, które nie chciały odejść od wyznania grkatolickiego.
Pozdrawiam Marcin

Ankasa

Post autor: Ankasa »

MarcinR pisze:
03 sie 2020, 22:22
Ja nie przetłumaczę "słowo w słowo". Zrobi to na pewno profesjonalista na tym forum. Po przeczytaniu tego aktu przypomniało mi się, że był przepis prawny, w którym wójt gminy albo sołtys podawał informację o narodzinach dziecka wyznania prawosławnego. Dokonywano tego wbrew woli, o której oczywiście nie ma w tekście żadnego słowa, matki/rodziców/rodziny. Wydaje mi się, że kiedyś na naszym forum ktoś o tym wspominał. Dotyczyło to właśnie przypadków rodzin prawosławnych, które nie chciały odejść od wyznania grkatolickiego.
Dokładnie tak. Warto przeczytać tę pozycję, rozjaśnia ten temat w bardzo przystępny sposób.

"Dzieje męczeńskie Podlasia i Chełmszczyzny" autor Leon Wasilewski

http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=3480

maja_p

Dziękuję za książkę, wiele rozjaśniła.
Czy takie dzieci siłą chrzczone w prawosławiu, po 1905r chrzczono jeszcze raz w kościele katolickim (np. właśnie Annę Pastuszak, może przy takim drugim chrzcie wpisaliby ojca)?
Czy w zarejestrowanych ślubach greckokatolickich w roku 1905 będzie wzmianka o rzeczywistej dacie i miejscu wzięcia ślubu?

El

Post autor: El »

Monastyrek, 29.XI, g. 11 w dzień
Wójt gm. Stary Zamość przedstawił nam dla wniesienia w księgi ASC protokół o ur. nast. treści:
"18.V.1899 r. Wójt gm. Stary Zamość dowiedział się, że we wsi Majdan Sitaniecki u mieszkanki Łucji Pastuszak ur. dziecko, o ur. którego w ustalonym terminie nie zgłoszono podlegającemu parafialnemu księdzu, udał się do domu ww. Pastuszak, gdzie w obecności św. Wojciecha Rajtara i Antoniego Wojtowicza przekonał się o tym, że rzeczywiście ur. dziecię płci żeńskiej dn. 13.VII.1892 r. z matki Łucji Pastuszak niezamężnej i zostało nazwane Anną ustalił: o powyższym ze wspólnymi podpisami sporządzić niniejszy protokół, który i przedstawić do uznania Naczelnika pow. zamojskiego. Rodzice: Łucja Pastuszak xxx Św.: Wojciech Rajtar xxx Antoni Wojtowicz xxx Wójt gm. Stary Zamość Kuryło xxx" Utrzymujący ASC proboszcz sulmickiej prawosł. par. ks. Symeon Subbotin.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

maja_p

maja_p pisze:
04 sie 2020, 10:11
Czy takie dzieci siłą chrzczone w prawosławiu, po 1905r chrzczono jeszcze raz w kościele katolickim (np. właśnie Annę Pastuszak, może przy takim drugim chrzcie wpisaliby ojca)?
Mogę już sama odpowiedzieć na to pytanie. W księdze parafii Starego Zamościa (rzyms-kat), w spisie alfabetycznym roku 1892 (czyli rok urodzenia Anny), dopisano pozycję "Anna Rajtar, 295/1905".
Teraz tylko muszę dotrzeć do treści tego aktu z 1905r.

Awatar użytkownika
Krzysztof_Wasyluk

Post autor: Krzysztof_Wasyluk »

Jak na razie nie widać nigdzie chrztu w prawosławiu. Wójt gminy zgłosił na podstawie protokołu dziecko do rejestracji. W akcie nie mówi się, że dziecko na chrzcie otrzymało imię, lecz że jest nazywane. A to zupełnie co innego. Po drugie, wcale nie ma pewności, że akt z 1905 będzie mówił o chrzcie, a jeśli nawet to może być tam data faktycznego chrztu (np. przez misjonarza). Te akty z 1905, to w dużym stopniu również rejestracja, ale w wykonaniu rodziny, a nie władz. I po trzecie - mogły się rodzić po roku 1892 (a przed 1905) inne dzieci (to chyba dotyczy kwestii z innego tematu o tej samej rodzinie), które nie zostały zapisane w aktach prawosławnych, a np. w międzyczasie zmarły i już po ukazie o swobodzie religijnej (1905) nie były nigdzie wpisywane.
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tłumaczenia - język rosyjski”