Żródła informacji o XVIII-wiecznych kupcach z Lublina

Moderatorzy: avee, El

Janusz Andrasz

Żródła informacji o XVIII-wiecznych kupcach z Lublina

Post autor: Janusz Andrasz »

Usiłuję dowiedzieć się czegoś bliższego na temat jednego z moich przodków, Jakuba von Essen. Mam związany z nim lubelski ślad - jego syn Wilhelm Jakub von Essen był starszym cechu kupieckiego w Lublinie, przypuszczam więc, iż był również obywatelem tego miasta. Być może również i jego ojciec miał wcześniej coś wspólnego z Lublinem. Ja o Jakubie wiem jedynie to, że na początku XVIII wieku pracował jako notariusz w należącym do króla składzie soli w Puławach. Po nim to stanowisko przejął jego zięć i mój przodek, Jakub Watson. Co stało się z Jakubem v. Essenem, tego nie wiem.
Staram się przeglądać akta miasta Lublina, m.in. testamenty, intercyzy, umowy. Znalazłem tam jedynie dokument z roku 1740, świadczący o tym, że rodziny Watsonów i v. Essenów miały jakieś wspólne interesy. Jakie dokładnie nie wiem, bo nie do końca rozumiem treść tego dokumentu.
Może moglibyście polecić mi jakieś zbiory, linki do nich, gdzie miałbym szansę na odnalezienie wskazówek do dalszych poszukiwań? Niestety, zupełnie nie wiem, skąd pochodził Jakub v. Essen, ani jego małżonka Maria Krystyna, nie znam też jej nazwiska panieńskiego. Mam podejrzenia, iż mogli mieć coś wspólnego z Kurlandią. Być może to przypadek, ale chrzestnym wnuczki Jakuba Watsona i Jakuba v. Essena, który odbył się w Krakowie w roku 1768, była żona księcia Kurlandii - Franciszka Krasińska.

Von Essenowie byli wyznania ewangelickiego, więc być może byłby jakiś ślad po nich w lubelskim kościele tego wyznania - czy zachowały się może jakieś metryki ewangelickie z tego czasu (Głównie pierwsza poł. XVIII w.)? Sądząc jednak po tym, że i Watsonowie byli kalwinistami a wszystkie dzieci, które urodziły się im w Puławach, chrzcili w katolickim kościele, to chyba nie się co za bardzo przywiązywać do myśli o poszukiwaniach ewangelickich metryk ...

Janusz

jmorawicka
Kontakt:

Post autor: jmorawicka »

Warto przejrzeć Indeksy Riabinina.

http://lublin.ap.gov.pl/indeksy-riabini ... o-lublina/

Pozdrawiam
Justyna
Justyna Krogulska
www.szukaj-korzeni.pl

Janusz Andrasz

jmorawicka pisze:Warto przejrzeć Indeksy Riabinina.

http://lublin.ap.gov.pl/indeksy-riabini ... o-lublina/

Pozdrawiam
Justyna
Dziękuję! Już je jakiś czas temu przeglądnąłem. Ciekawy zbiór, niestety nie znalazłem tam nic dla mnie odkrywczego ...

Awatar użytkownika
Claire

Post autor: Claire »

Dzień dobry,

dodam notkę o Essenach z Puławskiego Słownika Biograficznego, aut. Heleny Mącznik:

"ESSEN (imienia brak) von - pisarz i sekretarz komory solnej w Puławach, notowany w latach 1732-1736. W Puławach notowany z żoną Marianną oraz dorosłymi córkami: Krystyną Anną - notowaną od 1732 roku, po 1750 roku żoną Krystiana Fibinga - notariusza, Elżbietą - notowaną w latach 1733-1742, Marianną - notowaną od 1736 r., kiedy to wyszła za mąż za Jakuba Wattsona - dyspozytora i sekretarza komory solnej w Puławach, Julianną Elżbietą - notowaną w latach 1737-1743 oraz Zuzanną - notowaną od 1743 roku (w 1752 poślubiła Piotra Krzysztofa Klingera - komisarza księcia Augusta Czartoryskiego)"
Bibliogr.: Archiwum parafii św. Józefa we Włostowicach

Pozdrawiam
Aneta
Goraj * Góra Puławska * Końskowola * Krasnobród * Puławy * Włostowice * Żyrzyn

Janusz Andrasz

Dzień dobry,

bardzo dziękuję za tę informację. Nie wiedziałem, że taki słownik został wydany również przez Puławy! Co prawda większość informacji odnośnie Jakuba v. Essena odnalazłem sam we wspomnianych metrykach puławskiego kościołach (czy raczej we Włostowicach), w tym tą o ślubie mojej 7x prababki, Marianny v. Essen (w metrykach włostowickich używane jest von przed nazwiskiem Essen) z Jakubem Watsonem. Cenna dla mnie informacji, której ja w metrykach nie odnalazłem, jest ta o mężach sióstr mojej pra...babki Marianny - Piotrze K. Klingerze i Krystianie Fibingu. Przy następnej edycji wspomnianego słownika, warto dodać również informację o wspomnianym przeze mnie synu (chyba jedynym) Jakuba v. Essena i Marii Krystyny - Wilhelmie Jakubie v. Essen.

Co ciekawe, tak na szybko nazwisko Klinger wrzucone do polona.pl, dało mi odpowiedź o Klingerze, zmarłym w 1686 r., któremu został poświęcony pośmiertelny wiersz, zamówiony przez jego małżonkę, z domu Runge ... Tak się składa, że wnuczka Marianny v. Essen i Jakuba Watsona, wyszła za mąż właśnie za Jana Fryderyka Runge :) Myślę, że warto sprawdzić i ten ślad!

Ciekaw jestem, czy w słowniku jest może jakaś informacja na temat Jakuba Watsona?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Janusz
Claire pisze:Dzień dobry,

dodam notkę o Essenach z Puławskiego Słownika Biograficznego, aut. Heleny Mącznik:

"ESSEN (imienia brak) von - pisarz i sekretarz komory solnej w Puławach, notowany w latach 1732-1736. W Puławach notowany z żoną Marianną oraz dorosłymi córkami: Krystyną Anną - notowaną od 1732 roku, po 1750 roku żoną Krystiana Fibinga - notariusza, Elżbietą - notowaną w latach 1733-1742, Marianną - notowaną od 1736 r., kiedy to wyszła za mąż za Jakuba Wattsona - dyspozytora i sekretarza komory solnej w Puławach, Julianną Elżbietą - notowaną w latach 1737-1743 oraz Zuzanną - notowaną od 1743 roku (w 1752 poślubiła Piotra Krzysztofa Klingera - komisarza księcia Augusta Czartoryskiego)"
Bibliogr.: Archiwum parafii św. Józefa we Włostowicach

Pozdrawiam
Aneta

Awatar użytkownika
Claire

Januszu,

niestety, ale Puławski Słownik Biograficzny został opracowany tylko do litery P. Miały być dalsze prace, ale póki co, na razie ich nie widać.

Podaję jeszcze notki Fibingu i Klingeru:

FIBING Krystian - pisarz komory solnej w Puławach, notowany w latach 1746-1769. Żoną jego była Krystyna von Essen

KLINGER Piotr Krzysztof- komisarz księcia Augusta Czartoryskiego, 10 października 1752 ożenił się w Puławach z Zuzanną von Essen, córką notariusza Komory Solnej w Puławach.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

Janusz Andrasz

Dziękuję za informacje! Będę szukać dalej :)

Janusz

Claire pisze:Januszu,

niestety, ale Puławski Słownik Biograficzny został opracowany tylko do litery P. Miały być dalsze prace, ale póki co, na razie ich nie widać.

Podaję jeszcze notki Fibingu i Klingeru:

FIBING Krystian - pisarz komory solnej w Puławach, notowany w latach 1746-1769. Żoną jego była Krystyna von Essen

KLINGER Piotr Krzysztof- komisarz księcia Augusta Czartoryskiego, 10 października 1752 ożenił się w Puławach z Zuzanną von Essen, córką notariusza Komory Solnej w Puławach.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

Awatar użytkownika
Claire

Bardzo proszę!

Chciałabym jeszcze zapytać, czy zbierasz wzmianki o różnych osobach noszących nazwisko Essen z interesującego Ciebie okresu?
Jeśli tak, mam informacje o Auguście Franciszku Essen, pochowanym na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Biogram pochodzi z książki autorstwa Eugeniusza Szulca pt. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie : zmarli i ich rodziny.
http://cmentarium.sowa.website.pl/Cment ... ski.html#e

Pozdrawiam
Aneta

Janusz Andrasz

Tak, bardzo chętnie! Szukam cały czas informacji, skąd pochodził ten Jakub v. Essen i oczywiście zbieram wszystko na temat Essenów w XVII/XVIII w. w Polsce.

J.
Claire pisze:Bardzo proszę!

Chciałabym jeszcze zapytać, czy zbierasz wzmianki o różnych osobach noszących nazwisko Essen z interesującego Ciebie okresu?
Jeśli tak, mam informacje o Auguście Franciszku Essen, pochowanym na warszawskim cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Biogram pochodzi z książki autorstwa Eugeniusza Szulca pt. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie : zmarli i ich rodziny.
http://cmentarium.sowa.website.pl/Cment ... ski.html#e

Pozdrawiam
Aneta

Awatar użytkownika
Claire

Podam zatem jutro (późno wrócę dziś do domu), albo nawet zrobię fotkę, bo z tego co pamiętam, biogram zajmuje całą niemal stronę.

Pozdrawiam
Aneta

Janusz Andrasz

OK, z góry dziękuję :)

J.

Claire pisze:Podam zatem jutro (późno wrócę dziś do domu), albo nawet zrobię fotkę, bo z tego co pamiętam, biogram zajmuje całą niemal stronę.

Pozdrawiam
Aneta

Awatar użytkownika
Claire

Oto link do notki o wspomnianym przeze mnie Essenie:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Podrawiam
Aneta

Awatar użytkownika
Claire

Januszu,

polecam jeszcze swój wątek z forum Genealodzy.pl, dotyczący lustracji województw Prus Królewskich z 1765 r.:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
W pierwszym poście podałam link do spisu mieszkańców Prus Zachodnich - jest tam osoba o nazwisku von Essen powiązana z miejscowościę Lubichów (dziś Lubichowo) w powiecie starogardzkim.
http://www.odessa3.org/collections/land/wprussia/
Sprawdziłam od razu w lustracjach tę wieś - jest jej opis, choć nie ma wzmianki o v. Essenie.

Podaję jako ciekawostkę, gdybyś chciał ewentualnie poszukać więcej informacji o tej osobie w zasobach metrykalnych, bądź innych źródłach.

Pozdrawiam
Aneta

Janusz Andrasz

Dziękuję za informacje i linki. Nie wiem właśnie, czy to może chodzić o tego Esseniusza, czy o v. Essenów pochodzących z Kurlandii (czy innych nadbałtyckich krajów, czy może o jeszcze innych ... Intencja podpowiada mi kurlandzko - nadbałtycki ślad. Imiona nadawane tym "moim" Essenom są podobne, jakie nadawane były z upodobaniem w krajach skandynawskich. Ciekawostką jest też fakt bycia chrzestnym mojej pra...babki i wnuczki Marianny v. Essen i Jakuba Watsona przez księżną Kurlandii. Nazwisko Fibing (którego nigdzie w Polsce nie umiem odnaleźć) ma też jakieś powiązania ze skandynawskimi krajami, tak więc skłaniam się (póki co) do wersji "nadbałtyckiego" pochodzenia. Również moje testy DNA pokazują pokrewieństwo z osobami z dzisiejszej Finlandii, Szwecji, Łotwy.

Widzę, że siedzisz w "pomorskich klimatach" :) A ja mam jeszcze jedną, nierozstrzygniętą kwestię. Wspomniana wnuczka owej Marianny, wyszła za mąż za Karola Gottlieba Litzke. Stało się to w Galicji, ale wydaje mi się, że on sam pochodził z Gdańska (lub Pomorza). Trochę tych Litzke w północnej Europie jest, ale może spotkałaś się z tym nazwiskiem właśnie a propos Gdańska, lub najbliższej okolicy? Nie wiem, czy natknęłaś się na opisy tego, co już udało mi się (również w kwestii Litzke) odszukać. Podam link do artykułów, bo może kiedyś szukając swoich przodków, wpadnie Ci w oko również jakaś informacja dotycząca i moich :)

http://ras.rzeszowska.org.pl/zbiory-onl ... =1&video=1

Pozdrawiam

Janusz

Awatar użytkownika
Claire

Dzień dobry,

zajrzałam do Twoich opowieści o przodkach - czyta się świetnie a na pewno pobudza wyobraźnię! Bardzo dobry materiał na książkę.
W "pomorskich klimatach" raczej nie siedzę :-) Lustracjami zainteresowałam się z uwagi na swoich przodków Dmochowskich i Lewalskich - pięknie ich historię opisał mój kuzyn Jacek:
http://dmochowscy.info/2018/07/wedrowka ... chowskiej/
Wątek wciąż rozwojowy.

Co do poszukiwań ogólnie, to czasem posiłkuję się "googlowskimi" książkami - przykładem niech będzie wzmianka o Twoich - Karolu Litzke i Katarzynie Lindzay:
https://books.google.pl/books?id=XsgEAA ... hDoAQhLMAU
Ale to już znasz.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lublin i okolice”