UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Rejestr ludności Siennicy Różanej - poMOCnik artykuły -

Informacje o zawartości pomocy badawczych w portalu lubgens

Moderator: avee

ODPOWIEDZ
Piotr r.

Rejestr ludności Siennicy Różanej - poMOCnik artykuły -

Post autor: Piotr r. »

Zamieściłem w naszym pomMOCniku nadesłany "Rejestr ludności Siennicy Różanej"
spisany przez księdza Macieja Woskiewicza w 1792 roku.
Artykuł dostępny na poniższej stronie. Spis opracował Ryszard Humin.
Dziękujemy :)
http://pomoce.lubgens.eu/articles.php?article_id=149

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Rejestr ludności Siennicy Różanej - poMOCnik artykuły -

Post autor: dpawlak »

Polecam, zwłaszcza Radkowi i innym, którzy czytali wątek:
Czy Kolanowszczuk to Kolanowski?
viewtopic.php?t=840
W spisie są wersje tego samego nazwiska w obrębie rodziny i każdy nazywa się inaczej, niemal jak w Szwecji ;-)
Z ciekawszych przykładów: Zaraza, Zarazowa, Zarazianka, Zaraziak - tu akurat dla synów końcówka -ak ale dominuje -uk lub -czuk
Jeśli jeszcze nie zachęciłem to dodam że w spisie jest też dziwka, chodzi o zajęcie ale nie taki jak myślicie :-)
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
Leokadia1981

Post autor: Leokadia1981 »

Dziwka kojarzy się dość jednoznacznie... ;-)

Dziewka dawn. córka, panna, dziewczyna, dziewica; (od XVIII w.), przest. służąca we wsi, niezamężna dziewczyna wiejska; W XIX wieku Tadeusz Boy-Żeleński z "dziewki" zrobił "dziwkę" i taka forma zachowała się do dziś. ( T. B-Ż, "W Sorbonie i gdzie indziej. Wrażenia paryskie": cyt.: "Patrzę na nie niemal z rozrzewnieniem. Chciałbym im powiedzieć: „Czemu mnie nie witacie? To ja, siostra wasza, dziwka, dobrze znana w Kielcach i w Radomiu, która wyrwana z ojczyzny przyjechała, zawadziwszy o Paryż, obrabiać portowe miasta… "). Współczesne znaczenie: prostytutka, ulicznica.

Mam jeszcze taki ładny cytat:

"Soplicy Horeszkowie odmówili dziewkę!
Że mnie, Jackowi, czarną podano polewkę!"

- A. Mickiewicz, Pan Tadeusz

Pzdr.

rawli

Post autor: rawli »

Rzeczywiście masa form tworzonych od nazwiska ojca :). W przypadku moich Kolanowskich jestem prawie pewien że ten Wawrzk Kolanowszczuk to mój przodek chociaż zbiła mnie z tropu końcówka -uk, dlaczego nie Kolanwszczyk? :) zabrzmiało prof. Miodkiem :). W dokumentach miejskich kilka lat wcześniej występuje forma Kolanowski Grzegorz ławnik, ojciec Wawrzyńca Kolanowskiego.

Pozdrawiam
Radek

Awatar użytkownika
marekzaborski

Post autor: marekzaborski »

To mam pytanie do mądrzejszych ode mnie.

Mój Franciszek Tryxa, w 1792 piętnastolatek, mieszka kątem w domu nr 46, u Łukasza Kozaka, podczas gdy w jego rodzinnym domu nr 58 mieszka całe jego rodzeństwo, matka, komornik i Dzik Kajetan lat 12. Dlaczego Franciszek nie został spisany w swoim rodzinnym domu tylko po ludziach?
Pozdrawiam

Marek

Władysław, Tadeusz, Władysław, Franciszek, Teodor, Antoni, Józef, Józef, Andrzej, Jakub, Jakub...

Szukam na lubelszczyźnie nazwisk: Zaborski, Leśniewski, Piwko, Tryksza.

Bob0815

Post autor: Bob0815 »

zakładnikiem to na pewno nie był, jak to ongiś w wyższych sferach w średniowieczu bywało.
toteż pozostaje
albo za długi rodzinne,
drogą wymiany za uczynki czy jako część posagu,
albo jako czeladnik na naukach u sąsiada przebywał.

Trzeba by sprawdzić w metrykach profesje Łukasza Kozaka, może coś z tego wyniknie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomocnik badacza”