Zmodyfikowana wersja wyszukiwarki

Indeksacja ksiąg i sprawy z nią związane. Publikacja danych na naszym portalu.

Moderatorzy: avee, El

Krzysiek
Re: Zmodyfikowana wersja wyszukiwarki

Post autor: Krzysiek »

Nie da się wyszukać dokładnego nazwiska w uwagach. Pole to zawiera rożne dane, nie tylko nazwiska, ciężko byłoby wyodrębnić nazwisko i ustalić, co jest jego początkiem, żeby takie filtry mogły działać.
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Częściowo odpowiedział już Krzysiek, a odnośnie pozostałych uwag (tak dla przypomnienia - nie posiadamy współpracującego na stałe informatyka i nie jesteśmy stowarzyszeniem z wszystkimi płynącymi z tego tytułu możliwościami, więc nie da się na równych płaszczyznach porównywać nas z PTG ) :
1. Problem ze znakami pojawił się po optymalizacji bazy, zmianie kodowania liter i przeniesieniu jej na inny serwer. Drobny feler w żaden sposób nie utrudnia korzystania z wyszukiwania. Poprawka musi jeszcze poczekać, ponieważ są ważniejsze tematy do wykonania.
2. Przy ostatnich pracach przy bazie dodano do indeksów datowanie z myślą o możliwości wprowadzenia w przyszłości sortowania po dacie dodania. Kiedy to nastąpi <patrz punkt wyżej>
Pozdrawiam Grzegorz

stevebr

Post autor: stevebr »

Witam serdecznie! Przez jakiś czas, chyba ok. rok temu działała u Was inna wersja wyszukiwarki, czy ja się mylę? Chyba wtedy były dwie wyszukiwarki? Wydaje mi się, że było więcej pól do wpisania i wyszukiwania rekordów np. można było wpisać dane dwóch osób jednocześnie, np. dwa nazwiska, i odnaleźć rekordy zawierające oba. Później jakiś czas nie zaglądałem na witrynę a gdy po dłuższej przerwie wróciłem to znów jest ta co kiedyś - https://regestry.lubgens.eu/news.php
Czy ja nie mogę odnaleźć tamtej wyszukiwarki czy ona już nie jest dostępna? Jak jest to gdzie?
Pozdrawiam - Sławek.

Awatar użytkownika
Greg

stevebr pisze:
10 lut 2021, 17:39
Czy ja nie mogę odnaleźć tamtej wyszukiwarki czy ona już nie jest dostępna? Jak jest to gdzie?
Nie jest już dostępna.
stevebr pisze:
10 lut 2021, 17:39
to znów jest ta co kiedyś - https://regestry.lubgens.eu/news.php
Znów ? ona jest przez cały czas. Ta druga była w wersji testowej i tymczasowej.
Pozdrawiam Grzegorz

stevebr

Post autor: stevebr »

To ta testowa bardzo mi się podobała. Czy jest szansa żeby weszła do użytku, coś się w tym kierunku robi/myśli?

Awatar użytkownika
Greg

Testowa nie nie będzie wdrażana.
Pozdrawiam Grzegorz

KarolG

Post autor: KarolG »

Szkoda tej "testowej" wyszukiwarki. Dla mnie to był podstawowa wersja. Dzięki niej znalazłem przodków, którzy mają "trudne" nazwiska: Ożdziński, Ożdżyński, Ozdzynski, Ozdzienski, Opdzynski, itp.
Mogłem wyszukiwać z wielu parafii - np. wpisać "huta" i "Majewski" - i znajdowało mi hutników szklanych tam gdzie autor indeksu wpisał miejscowość w uwagach.
Mogłem wyszukać z kilku wybranych parafii: np. podawałem 5 parafii, w których wiem, że były huty szklane - plus nazwisko Majewski.
Gdybym szukał we wszystkich parafiach - to by mi znalazło milion Majewskich.

Generalnie teraz bez tej wersji "testowej" Lubgens dla mnie stracił 50% funkcjonalności.
Wersja testowa Lubgensu była dla mnie nawet lepsza niż wyszukiwarka Geneteki.

Awatar użytkownika
Greg

KarolG pisze:
26 lut 2021, 11:11
Dzięki niej znalazłem przodków, którzy mają "trudne" nazwiska: Ożdziński, Ożdżyński, Ozdzynski, Ozdzienski, Opdzynski, itp
Wygląda to fajnie jedynie z punktu widzenia użytkownika używającego bazy w danej chwili, ale w związku ze stałym rozwojem bazy, listę nazwisk podobnych trzeba by generować co dwa tygodnie. Generowanie takiej listy trwa kilka godzin. Bardziej obrazowo - wraz z utworzeniem bazy testowej wygenerowano listę nazwisk podobnych. Lista nie była aktualizowana przez rok , czyli jeżeli w nowych indeksach pojawiły się jakieś nowe oboczności nazwiska, to w związku z ich brakiem na liście nazwisk nie masz pojęcia, że są takie w bazie.
KarolG pisze:
26 lut 2021, 11:11
Mogłem wyszukać z kilku wybranych parafii: np. podawałem 5 parafii, w których wiem, że były huty szklane - plus nazwisko Majewski.
Gdybym szukał we wszystkich parafiach - to by mi znalazło milion Majewskich.
Nie jest przecież problemem zaznaczyć np opcję szukaj w "uwagach", a w miejsce nazwiska wpisać "huta". Podzielić sobie wyszukiwanie na np do 1860 i od 1860. Wyniki z wyszukiwarki przefiltrować następnie wewnętrznym szukaniem przeglądarki internetowej wywoływanym najczęściej klawiszem F3 wpisując "Majewski", "Majewska"lub bardziej uniwersalnie "Majewsk".
Pozdrawiam Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indeksacja”