UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Indeksacja - jak poprawnie zapisać dane

Indeksacja ksiąg i sprawy z nią związane. Publikacja danych na naszym portalu.

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
El
Re: Indeksacja - jak poprawnie zapisać dane

Post autor: El »

Nazwisko Sebastiana odczytuję: ~Duczkowski.
Czy jest możliwe, że Katarzyna Sitkowska przybyła z Krzeszowa do Janowa? I jako wd. po Sebastianie powiła Agnieszkę? Sebastianie Wyczyńskim/Dyczyńskim?
Janowi Teodorowi wpisałabym nazwisko matki jako główne, ew. w "Uwagach" - nazwisko zgłaszającego.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Krzysiek

Post autor: Krzysiek »

Krzeszów to popularny kierunek migracji. Co do Jana Teodora ciężko przekształcić na męską formę nazwisko Łuszkówna. Wg mnie może chodzić o nazwisko Łuszczek, dość popularne w okolicach Biłgoraja. Ks. Paschalski z Janowa chyba często miał trudności z odczytaniem swoich zapisków z raptularza, przykładowo zamiast poprawnego nazwiska Pikula w akcie wpisał Kula, zamiast Ulanowskiego Wolski, zamiast Bieniarz - Winiarski, zamiast Tekla Golec - Agnieszka Bandura (nazwisko, które w Janowie nie występowało w nawet zbliżonej formie). W wielu przypadkach potrzeba śledztwa, żeby nie powielać jego błędów. Dziękuję El za pomocną opinię.
Z 484 aktów urodzenia z roku 1835 nie udało mi się ustalić poprawności danych jednej osoby, a właściwie zestawu osób. Chodzi o akt 149
https://fotolubgens.lubgens.eu/janow_lu ... 48-150.jpg
Józef Kołtyś, ur. w Krzemieniu, O: Andrzej, M: Jadwiga Makówka

1. Kołtysiowie nie mieszkali w Krzemieniu
2. nie było pary Andrzej Kołtyś - Jadwiga Makówka (brak aktu ślubu, zgonów)
3. nie znalazłem nic o losach Józefa
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Krzysiek pisze:
04 mar 2021, 13:28
To nie takie proste. Ojcem jest Sebastian wymieniony niżej.
Fakt, nie wczytałem się dokładnie w treść. El odczytała jako Duczkowski, jednak przed "D" jest jeszcze fragment litery i bardziej bym się skłaniał ku nazwisku Mieczkowski
Pozdrawiam Grzegorz

El

Post autor: El »

Wciąż widzę literę "D" :) Zwróć, proszę, Grzegorz, uwagę na literę "D" w wersie wyżej: "wczorayszego o godzine Dzie[=siątej]" i na literę "g" w "wczorayszego", której dolna część sięga pierwszej litery, moim zdaniem, "D" w nazwisku.
Krzysiek pisze:
04 mar 2021, 19:44
Z 484 aktów urodzenia z roku 1835 nie udało mi się ustalić poprawności danych jednej osoby
:-D Gratulacje Krzysiek!
Krzysiek pisze:
04 mar 2021, 19:44
Józef Kołtyś, ur. w Krzemieniu, O: Andrzej, M: Jadwiga Makówka
Jest akt zg.: Kłyś Józef Janów Lubelski (Biała) 26 1837 Krzemień
https://fotolubgens.lubgens.eu/janow_lu ... /25-28.jpg
rodzice: Andrzej i Tekla z Malców, zg. zgłosili: Andrzej Kłyś tkacz z Krzemienia l.28 i Wojciech Gzik
Józef - 1 rok i 6 m-cy.
Zastanawiałam się nad Jadwigą Makówka - czy może jest matką któregoś z rodziców Józefa, ew. babcią (w par. istniała osoba o takim imieniu i nazwisku)... a może do aktu podano zdrobnienie imienia matki Józefa: Taćka/Tećka --> Jadźka... a w piśmie odręcznym: z Malców --> z Maków; Malcówna --> Makówka... :)
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

Krzysiek

Post autor: Krzysiek »

Dziękuję El. Kłysia z Kołtysiem łatwo pomylić, Malcówną z Makówką również, a imię matki czasem księdzu zdarzało się przepisać z innego aktu, bądź jak w przypadku wyżej wspomnianej Agnieszki Bandury zupełnie zmyślić. Jadwiga Makówka nie miała nic wspólnego z tą rodziną, wg moich ustaleń przynajmniej.
Pozdrawiam Krzysiek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Indeksacja”