Mapa indeksacji Lubelskich Korzeni

Tematy i posty, które straciły na znaczeniu

Moderator: avee

Awatar użytkownika
dpawlak

Mapa indeksacji Lubelskich Korzeni

Post autor: dpawlak »

Mam nadzieję, że dobre miejsce, bo sprawa dotyczy bardziej portalu i poszerzenia funkcjonalności niż kartografii.
Postanowiłem zrobić małą niespodziankę na 2 rocznicę powstania portalu.
Można ją znaleźć tu: http://mapy.lubgens.eu
Uczestnicy spotkania w Chełmie już o niej wiedzą.
Nie udało mi się usunąć wszystkich wad, więc użytkownicy używający przeglądarki IE
powinni sięgnąć do tego linku http://mapy.lubgens.eu/index1.html
przynajmniej dopóki nie dojdę gdzie tkwi problem.

Ze swojej strony chciałem podziękować forumowej koleżance Beacie (Bea) to jej mapka diecezji płockiej http://www.beata.kgb.pl/d_plocka/index.html jest bezpośrednią motywacją dla mojej. Zwłaszcza słowa, że rozpoczęła jej tworzenie również nie znając mechanizmów informatycznych potrzebnych do jej zrobienia. Dzięki.

Drugą osobą, której ogromnie muszę podziękować, to Witold Mazuchowski znany jako Wicy z portalu forgen. Nie dość, jego mapa http://forgen.pl/parafie/ była kolejnym źródłem inspiracji, to w końcowej fazie pomógł mi wyłapać wiele błędów w kodzie. Dzięki.

Jestem ciekaw waszych opinii oraz uwag zarówno technicznych jak i merytorycznych.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Dziękujemy :)
Będąc na spotkaniu wszystkim się mapka spodobała. Żałujemy, że Ciebie tu z nami nie ma. Przyjmij więc od nas wirtualne gratulacje i podziękowania.
Wyrażam nadzieję, że przejmiesz opiekę nad tym działem naszego portalu na stałe :)

teresa

Post autor: teresa »

Udało CI się stworzyć perełkę bardzo fajne .
pozdrawiam teresa

Awatar użytkownika
dpawlak

Operując klawiszami w prawym dolnym rogu strony z mapą możemy zmienić rok oraz miesiąc i zobaczyć jaki był stan indeksacji parafii w przeciągu mijających dwóch lat działalności portalu, taka podróż wspomnień ;-)
Niestety funkcja nie działa w wersji dla przeglądarek IE.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Magda

Post autor: Magda »

Super! Darku dzięki :)
Magdalena

Awatar użytkownika
marekzaborski

Post autor: marekzaborski »

Rewelacja. Bardzo pomocne!
Pozdrawiam

Marek

Władysław, Tadeusz, Władysław, Franciszek, Teodor, Antoni, Józef, Józef, Andrzej, Jakub, Jakub...

Szukam na lubelszczyźnie nazwisk: Zaborski, Leśniewski, Piwko, Tryksza.

mmoonniiaa

Post autor: mmoonniiaa »

Gratuluję pomysłu, świetna robota! :)

Pozdrawiam,
Monika
Wszystkie drogi prowadzą do Wilkołaza... ;)

pchec

Post autor: pchec »

Rewelacyjna robota!
Piotr Chęć

zofia zarzyka_lubczyk

Post autor: zofia zarzyka_lubczyk »

Darku gratuluję pomysłu. SUPER.

Pozdrawiam Zosia

barbara jakubas

mapa

Post autor: barbara jakubas »

Świetna praca, bardo pomocna gdyż często szukałam parafii w atlasie.
Pozdrowienia Barbara :-D

Awatar użytkownika
meggy

Post autor: meggy »

Ogromne dzieki i gratulacje! Wspaniale!
Meggy
158

KubaZych

Post autor: KubaZych »

Świetna robota

PawełS

Post autor: PawełS »

no muszę przyznać że świetna robota nic tylko pogratulować inicjatywy i samozaparcia

Awatar użytkownika
dpawlak

Dodałem mapę "historyczną", można ją otworzyć poprzez link umieszczony na dotychczasowej mapie indeksacji albo bezpośrednio http://mapy.lubgens.eu/1914.html
Jak nazwa wskazuje chodzi o stan z roku 1914 r.

Pierwotnie chodziło po prostu o oddanie stanu sieci parafialnej rzymskokatolickiej diecezji lubelskiej w roku 1914.

Jednak zaczynają się pojawiać materiały dotyczące cerkwi prawosławnych i grekokatolickich, więc uznałem, że warto będzie je nanieść na mapę, dodać inne wyznania i zrobić w najbliższym czasie mapę wielowyznaniową. Po dodaniu informacji o parafiach zlikwidowanych (ale jedynie w okresie 1810-1914) otrzymamy mapę parafii, których księgi teoretycznie powinny znajdować się w AP. Oczywiście o ile się zachowały do czasów dzisiejszych, jedyny wyjątek to parafie Zofibór i Niemce, powstały dopiero w 1914 roku, więc ich ksiąg w AP jeszcze nie ma.
Rok 1914, to ostatni rok, kiedy działały tak licznie cerkwie kościoła prawosławnego, w 1915 były już opuszczane w wyniku bieżeństwa i po I WŚ najczęściej zamieniane na parafie rzymskokatolickie. Ponieważ znacząca większość z nich, to jednocześnie byłe parafie grekokatolickie, postanowiłem odnośną informację umieścić dla takiej parafii.
W trakcie pracy nad mapą okazało się, że na danym obszarze, parafii prawosławnych było w roku 1914 więcej niż rzymskokatolickich, jednocześnie wybór materiałów traktujących o prawosławiu jest znacznie mniejszy, co utrudnia zbieranie danych. Chociażby akta konsystorza chełmskiego grekokatolickiego są zdigitalizowane, a prawosławnego nie. W przypadku parafii prawosławnych rzadko która istnieje do dziś więc w odróżnieniu od rzymskokatolickich nie ma wielu stron www poświęconych danym parafiom.

Jeśli ktoś posiada materiały lub zna namiary na publikacje w sieci dotyczące wykazu cerkwi prawosławnych możliwie blisko 1914 roku ale nie póżniejszych. To zapraszam do podzielenia się. Na razie korzystam z Obzora/Przeglądu guberni siedleckiej za rok 1911, oraz z fragmentarycznego wykazu cerkwi z 1914 obejmującego dekanaty na ziemi chełmskiej oraz wypisu parafii prawosławnych z bazy pradziad.
Darek

Awatar użytkownika
dpawlak

Jako portal ludzi z ambicjami nie osiadamy na laurach, a szukamy co jeszcze można zrobić.
Dlatego sporządziłem małą pomoc.
Dodałem dziś mapkę obrazującą parafie, których skany zostały opublikowane w internecie.
Chodzi głównie o stronę szukajwarchiwach ale jest jeszcze kilka mormońskich.
Są to wyłącznie parafie których (jeszcze) nie mamy w bazie indeksów lubelszczyzny,
dlatego można do niej dotrzeć poprzez kliknięcie na link Czekające na indeksację z dotychczasowej mapy indeksacji albo bezpośrednio pod adresem:
http://mapy.lubgens.eu/skany.html
Mapa jest nazwijmy to "robocza" brakuje wielu informacji o parafiach, daty, wezwania itp.
Z linków funkcjonują jedynie te prowadzące do bazy pradziad oraz do zasobu szwa (ZoSIA) lub, jeśli z zasobu mormońskiego, do FSI, ponadto link info do strony diecezjalnej (katolickie) i do stron wirtualny sztetl (mojżeszowe).
Mam nadzieje że okaże się przydatna.
Może też znajdą się chętni do tego by parafie odnalazły swoje miejsce na głównej mapie naszych indeksacji, długie wieczory sprzyjają wyzwaniu.

Z pozdrowieniami, korzonkowy "kartograf".
Darek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum ”