Ludność historycznego powiatu lubelskiego w latach 1582-1900

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

kulka

Post autor: kulka »

dpawlak pisze:Austriackie miały być i tak w późniejszym terminie, po trydenckich, więc warto doprecyzować, czy chodzi o pierwszy etap, czy w ogóle. Co do 1900, to pierwsze słyszę, że miały być publikowane, informacja była jedynie, że mieli zinwentaryzować te księgi parafialne z XIX wieku, wygodniej jednak bada się AP-owskie, często już zdigitalizowane i co najwyżej braki w duplikatach można by było uzupełnić, no i kwestia na co mają zezwolenie kurii do publikacji.
Tego nie wiem.
Poczekamy, zobaczymy czy w ogóle będzie coś opublikowane ;-)

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Jeszcze rok czekania więc nawet sprawa nie zrobiła się ciepła a co dopiero gorąca.
Mnie cieszy że na liście oprócz Żyrzyna znalazł się Gołąb, czyli potraktowano teren szerzej nieco niż miałem obawy, że potraktują.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Paweł Fila

Projekt KUL-u ?

Post autor: Paweł Fila »

Witam,
czy ktokolwiek wie cokolwiek o postępach tego słynnego projektu ?
http://ksiegimetrykalne.pl/

pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Projekt KUL-u ?

Zapewne jego autorzy, jak opublikują swoje prace doktorskie,
to coś o postępach się dowiesz, tylko nie wiem jak dużo.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

DGalt

Re: Projekt KUL-u ?

Post autor: DGalt »

dpawlak pisze:Zapewne jego autorzy, jak opublikują swoje prace doktorskie,
to coś o postępach się dowiesz, tylko nie wiem jak dużo.
Zgadzam się w 99%. Ale nie chodzi wyłącznie o prace doktorskie. :mrgreen:

Poświęciłem chwilę czasu na poszukanie w sieci tematów i jedyny konkret (ważny w kontekście tej dyskusji) jaki znalazłem to ten że termin realizacji projektu to 21 XII 2012-20 XII 2017.
Żeby dowiedzieć się jaki jest planowany harmonogram prac projektu trzeba by dokopać się do jego dokumentacji po numerze projektu (11H 12 0505 81), ale jej raczej w sieci nie ma. To już chyba łatwiej zapytać p.Szulca albo p.Rachwała.
Tak czy owak, jestem pesymistą - IMHO niezależnie od zaplanowanego harmonogramu, jakaś większa aktywność zacznie się w okolicach drugiej z dat powyżej. Tak zawsze jest gdy nieuchronnie nadciąga czas gdy trzeba rozliczyć grant. Wiem coś o tym. :evil:

Dariusz Segit

Post autor: Dariusz Segit »

Projekt ma służyć habilitacji pana Rachwała. Ponoć do końca 2014 r. miała być złożona do druku jego książka. Czy tak się stało, nie wiem. Z tej książki można się będzie dowiedzieć, z jakich lat i jakie księgi w poszczególnych parafiach zostały objęte projektem. To informacja, którą kierownik projektu obiecał umieścić już dawno na stronie internetowej (taką obietnicę ad hoc poczynił na zapytanie osób obecnych na prezentacji). Jednak się tam nie pojawiła.

kulka

Post autor: kulka »

Dariusz Segit pisze:Projekt ma służyć habilitacji pana Rachwała. Ponoć do końca 2014 r. miała być złożona do druku jego książka. Czy tak się stało, nie wiem. Z tej książki można się będzie dowiedzieć, z jakich lat i jakie księgi w poszczególnych parafiach zostały objęte projektem. To informacja, którą kierownik projektu obiecał umieścić już dawno na stronie internetowej (taką obietnicę ad hoc poczynił na zapytanie osób obecnych na prezentacji). Jednak się tam nie pojawiła.
Jak donosi strona projektu:
W przygotowaniu książka autorstwa Piotra Rachwała pt. Księgi metrykalne i akta stan cywilnego (do 1900 roku) w archiwach parafialnych w Lubelskiem. Studium źródłoznawcze. Więcej na ten temat w zakałdce Publikacje

W 2014 roku kierownik projektu dr Piotr Rachwał wziął udział w dwóch konferencjach międzynarodowych, podczas których wygłosił referaty poświęcone zasobom ksiąg metrykalnych przechowywanych w archiwach parafialnych Lubelszczyzny:

Konferencja ” Dziedzictwo kulturowe, wartości, ochrona, popularyzacja" – Kalisz 11-12 IX 2014 (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu). Tytuł referatu – Historyczna rejestracja metrykalna w archiwach parafialnych w Lubelskiem.
Konferencja "Historia chrześcijanstwa w żródłach" - Kraków 4-6 XII 2014 (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Tytuł referatu - Księgi metrykalne i akta stanu cywilnego jako źródło do badań nad ludnością katolicką (archi)diecezji lubelskiej.

Portal w rozbudowie. Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji projektu.

Poza tym pojawiła się w zakładce ŹRÓDŁA po kliknięciu na dany odnośnik parafii, wyskakuje okno przeglądania z możliwością wyboru parafii. Można sobie zobaczyć jak być może będzie to wyglądać ;-)

Dariusz Segit

Na kolejną zmianę na stronie pewnie znowu poczekamy z rok.
A w opisie parafii Konopnica nadal "pw. św. Wniebowzięcia..." :) Niegdyś było błędnie "pw. św. Wawrzyńca". Napisałem do dra Rachwała, to zmienili na święte wniebowzięcie i tak już zostało :-)

Dariusz Segit

Byłem w błędzie. Wskazany powyżej błąd właśnie został poprawiony, a więc zmiana jest :) Widać, że autorzy strony czytają to forum.

Krzysiek
Post autor: Krzysiek »

Skoro czytają, to może i "przeglądarkę źródeł" poprawią. Jakoś sobie nie wyobrażam nawigacji pomiędzy parafiami bez paska przewijania. Chyba, że tabulatorami, uprzednio nauczywszy się na pamięć kolejności niewidocznych w przeglądarce parafii.

Z drugiej strony wystarczy tylko usunąć otwieranie się przeglądarki w nowym oknie z parametrem "toolbar=no". Wklejając jej adres do nowej karty "odkryłem", że tam działa poprawnie.
Pozdrawiam Krzysiek

Udzin

Post autor: Udzin »

Mi wyskakuje że "Przeglądarka źródeł będzie dostępna w przyszłości" :-(
Pozdrawiam Eugeniusz, ojciec Zygmunt, dziadek Aleksander, pradziadek Andrzej, 2xpradziadek Wawrzyniec, 3xpradziadek Jakób, 4xpradziadek Wincenty, 5xpradziadek Jan, 6xpradziadek Mateusz, 7xpradziadek Jan

Dariusz Segit

Każdemu wyskakuje taki komunikat, bo na razie nic tam nie ma.

Dariusz Segit

Piotr Rachwał opublikował w najnowszym tomie Rocznika Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego artykuł pt "Księgi metrykalne z czasów zaboru austriackiego w archiwach parafialnych w Lubelskiem - regulacje prawne, stan zachowania". W załączniku do artykułu jest katalog zachowanych ksiąg metrykalnych z okresu "austriackiego" na terenie historycznego powiatu lubelskiego.
Oto link do rocznika http://www.ltg.pl/rocznikowe/Rocznik_t.6_2015.pdf
Artykuł jest na stronach od 306-325.

Awatar użytkownika
dpawlak

Artykuł jak artykuł, "nihil novi sub sole".
Wujek google też taką wiedzę dostarczy,
tyle że rozrzuconą po różnych stronach.
Załącznik do artykułu to jest w końcu jakaś wartość dodana z tego projektu.
Pozostaje pewnie czekać na artykuł o księgach: trydenckich, napoleońskich i z okresu kodeksu Królestwa Polskiego, plus załączniki, a nawet same załączniki.
Oby wcześniej niż w 7, 8 i 9 tomie rocznika.
No i to na co wszyscy czekamy, a niektórzy mogą nie doczekać,
czyli treść ksiąg, a nie jedynie ich omówienia, statystyki itp.
Darek

Dariusz Segit

Pewnie będą kolejne artykuły na temat ksiąg z kolejnych okresów. Po co umieszczać zestawienie na stronie internetowej projektu jak można mieć kilka publikacji w czasopiśmie punktowanym :-)
Poza zestawieniem ksiąg w artykule jest jeszcze jedna nowa informacja, że kwerenda w archiwach parafialnych, AP i AA w Lublinie nie wykazała aby były sporządzone jakiekolwiek kopie tych ksiąg do czego zobowiązywały przedstawione w artykule austriackie regulacje prawne.
Określenie "archiwa parafialne" może być swego rodzaju skrótem myślowym.
Mam nadzieję, że dożyję publikacji tych ksiąg na stronie internetowej :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia - tylko Lubelszczyzna”