UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Pytanie o księgi z parafii: Racławice (Huta Deręgowska), Pysznica/Kurzyna (Dąbrówka), Kurzyna/Jarocin (Szyperki)

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

ODPOWIEDZ
AndrzejPytlak
Pytanie o księgi z parafii: Racławice (Huta Deręgowska), Pysznica/Kurzyna (Dąbrówka), Kurzyna/Jarocin (Szyperki)

Post autor: AndrzejPytlak »

Dzień dobry,
Mam trzy pytania:
1. Czy zachowały się księgi metrykalne z parafii Racławice (k. Niska) sprzed 1850 roku? Chodzi mi głównie o księgi dotyczące wsi Huta Deręgowska. Jeżeli księgi się zachowały, to gdzie są przechowywane?
2. Czy zachowały się rzymskokatolickie księgi metrykalne dotyczące wsi Dąbrówka (k. Ulanowa) z okresu przed 1865 rokiem? Jeżeli tak, to gdzie ich szukać - w Pysznicy, Kurzynie czy w jakimś archiwum państwowym?
3. Gdzie znajdują księgi zgonów dla wsi Szyperki (k. Jarocina), obejmujące okres po 1905 roku?
Dziękuję i pozdrawiam,
Andrzej

Krzysiek
Re: Pytanie o księgi z parafii: Racławice (Huta Deręgowska), Pysznica/Kurzyna (Dąbrówka), Kurzyna/Jarocin (Szyperki)

Post autor: Krzysiek »

1. Tylko i wyłącznie AAD Przemyśl
2. Prawdopodobnie są na parafii w Dąbrówce. Na 100% nie ma ich w Kurzynie i Pysznicy.
3. USC Jarocin oraz parafia Jarocin. Osobiście polecam kontakt z USC, proboszcz Szuba nie lubi genealogów.
Pozdrawiam Krzysiek

Halski

Re: Pytanie o księgi z parafii: Racławice (Huta Deręgowska), Pysznica/Kurzyna (Dąbrówka), Kurzyna/Jarocin (Szyperki)

Post autor: Halski »

AndzejPytlak, a czy masz dostęp do akt z parafii Racławice starszych niż tu opublikowane; sprzed 1890? Poszukuję aktu urodzenia Elżbiety Baran, córki Józefa i Marianny.
Parafie: Gołąb, Żyrzyn, Żabianka

AndrzejPytlak

Krzysiek pisze:
05 lut 2021, 14:37
1. Tylko i wyłącznie AAD Przemyśl
2. Prawdopodobnie są na parafii w Dąbrówce. Na 100% nie ma ich w Kurzynie i Pysznicy.
3. USC Jarocin oraz parafia Jarocin. Osobiście polecam kontakt z USC, proboszcz Szuba nie lubi genealogów.
Bardzo dziękuję! :-)
Pozdrawiam,
Andrzej

AndrzejPytlak

Halski pisze:
05 lut 2021, 21:49
AndzejPytlak, a czy masz dostęp do akt z parafii Racławice starszych niż tu opublikowane; sprzed 1890? Poszukuję aktu urodzenia Elżbiety Baran, córki Józefa i Marianny.
Niestety, nie mam dostępu. Przeglądałem tylko te opublikowane w Lubgens. W księgach małżeństw czasem są podane dokładne daty narodzin (akurat tak było w przypadku moich przodków).
Według ww. odpowiedzi jakieś starsze dokumenty (sprzed 1890 roku) mogą być w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu.
Pozdrawiam :-)
Andrzej

aradecki

Post autor: aradecki »

Według moich informacji z Archiwum Archidiecezji Przemyskiej:

"...odnośnie Pysznicy to księgi są z lat 1826 do 1889 a z Racławic brak 19 wieku".

Księgi prawdopodobnie zostały zniszczone podczas działań wojennych w latach 1914-1915. Jeśli chodzi o Hutę Deręgowską to nie wiem co jest w parafii Zarzecze, może tam warto spytać.
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

AndrzejPytlak

aradecki pisze:
07 lut 2021, 11:48

"...odnośnie Pysznicy to księgi są z lat 1826 do 1889 a z Racławic brak 19 wieku".

Księgi prawdopodobnie zostały zniszczone podczas działań wojennych w latach 1914-1915. Jeśli chodzi o Hutę Deręgowską to nie wiem co jest w parafii Zarzecze, może tam warto spytać.
Bardzo dziękuję. :-)
Pozdrawiam,
Andrzej

AndrzejPytlak

aradecki pisze:
07 lut 2021, 11:48

W artykule ks. Tomasza Moskala https://czasopisma.kul.pl/abmk/article/view/10009/8355 jest przytoczony tekst inwentarza parafii Racławice, sporządzonego w 1923 roku. Inwentarz zawiera informację (zob. s. 294 artykułu), że większość ksiąg metrykalnych z tej parafii - poza najnowszymi (z pocz. XX w.) - została faktycznie zniszczona w czasie działań wojennych w 1914 roku.

aradecki

Pytał Pan może co jest w kancelarii parafialnej w Zarzeczu ? Jestem żywo zainteresowany jej zawartością. Być może są tam akty z terenu Huty i Zarzecza, które nie są dostępne w internecie (np urodzenia z Zarzecza z roku 1913).
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

AndrzejPytlak

aradecki pisze:
17 lut 2021, 19:19
Pytał Pan może co jest w kancelarii parafialnej w Zarzeczu ? Jestem żywo zainteresowany jej zawartością. Być może są tam akty z terenu Huty i Zarzecza, które nie są dostępne w internecie (np urodzenia z Zarzecza z roku 1913).
Nie, nie kontaktowałem się z parafią w Zarzeczu. Księgi urodzeń z Huty i Zarzecza od 1905 r. z pewnością były w parafii w Racławicach w 1923 r., kiedy spisywano jej inwentarz (cytuję: "os[ie]m ksiąg urodzeń obejmujących akty urodzeń od r. 1905 i jedna księga zmarłych wspólna dla wszystkich gmin parafii, prowadzona od r. 1915"). Może więc najpierw trzeba byłoby dowiedzieć się, czy te księgi zostały w ogóle przekazane z Racławic do Zarzecza? Niestety, nie mam za bardzo czasu (i odwagi), żeby zainicjować korespondencję z obiema parafiami. Jak wspomniano wyżej, nie wszyscy proboszczowie chcą współpracować z genealogami. ;)
Pozdrawiam,
Andrzej

jamto

Post autor: jamto »

AndrzejPytlak pisze:
24 lut 2021, 21:58
Jak wspomniano wyżej, nie wszyscy proboszczowie chcą współpracować z genealogami. ;)
Trzeba się odważyć i spróbować skontaktować z parafią. Nie sugeruj się tym, że ktoś miał problemy. Nie zawsze starymi księgami zajmuje się proboszcz, często jest to organista czy kościelny. To też człowiek. W ten sposób w 9 na 10 parafiach załatwiłem co chciałem załatwić. Nie raz po 10-14 godzin siedziałem w kancelarii i "przeglądałem księgi".
Także życzę powodzenia słowami:
"... Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. ..."
Genealogia to moja pasja.

aradecki

Proboszcz z Racławic twierdzi, że nie ma ksiąg dotyczących terenu obecnej parafii Zarzecze, więc muszą być albo w USC, albo w Zarzeczu.
Pozdrawiam
Arkadiusz Radecki

AndrzejPytlak

jamto pisze:
25 lut 2021, 10:09
AndrzejPytlak pisze:
24 lut 2021, 21:58
Jak wspomniano wyżej, nie wszyscy proboszczowie chcą współpracować z genealogami. ;)
Trzeba się odważyć i spróbować skontaktować z parafią. Nie sugeruj się tym, że ktoś miał problemy. Nie zawsze starymi księgami zajmuje się proboszcz, często jest to organista czy kościelny. To też człowiek. W ten sposób w 9 na 10 parafiach załatwiłem co chciałem załatwić. Nie raz po 10-14 godzin siedziałem w kancelarii i "przeglądałem księgi".
Także życzę powodzenia słowami:
"... Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. ..."
Dziękuję za zachętę. :)

AndrzejPytlak

aradecki pisze:
25 lut 2021, 18:23
Proboszcz z Racławic twierdzi, że nie ma ksiąg dotyczących terenu obecnej parafii Zarzecze, więc muszą być albo w USC, albo w Zarzeczu.
Pan Maciej Terek sfotografował 1,5 roku temu księgę urodzeń (1905-1918) z Huty w USC w Ulanowie: https://fotolubgens.lubgens.eu/index.php?/category/740 Przypuszczam jednak, że księga urodzeń z Zarzecza znajduje się raczej w USC w Nisku (przynależność miejscowości do innej gminy). Jeżeli bardzo Panu zależy na tej księdze, proszę napisać na ten adres: usc@nisko.pl
Ja mniej więcej miesiąc temu kontaktowałem się z USC w Nisku i z pewnym trudem (oraz za opłatą) uzyskałem odpis aktu jednego z moich przodków. Wolałbym już nie molestować tego urzędu. Osobiście też bardziej mi zależy na Hucie (Zarzeczem jestem zainteresowany pobocznie).
Pozdrawiam,
Andrzej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia - tylko Lubelszczyzna”