UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Szynkarze, karczmarze

Na tym forum poruszamy tematy dotyczące tylko naszego regionu

Moderatorzy: avee, MarcinR

ODPOWIEDZ
Krystyna

Szynkarze, karczmarze

Post autor: Krystyna »

Stary post zenluca mnie zainspirował.
Jest wątek o organistach, więc może i szynkarze się przydadzą :)

Jakub Szarlip (1835 - ?) był szynkarzem we wsiach: Deszkowice, Brody, Nawóz.
Może także w Szczebrzeszynie i Nieliszu. Może często się przeprowadzał, ale może istnieje możliwość, że sieciówkę stworzył?
Dzieci, pasierbów i bratanic Jakub na utrzymaniu miał sporo, ale chyba nieźle mu się powodziło.
Gdy jego syn Konstanty wjeżdżał do USA, to jako jeden z nielicznych umiał czytać i pisać.
Karczmarzeniem zajmowały się też kobiety. W kacie zgonu żony Jakuba jest: szynkarka ze wsi Nawóz.

Na forum szynkarze i szynkarki już się pojawiali, ale w skrócie i drobno, bo może coś pokręciłam:
Jan Rogowski (1850-1930) były organista, prowadził młyn w Wólce Ratajskiej, następnie szynk w Janowie Lub. W 1907 r. był jednym z założycieli browaru w Janowie Lub.
voytashek pisał o policjancie, który na karczmarza się przekwalifikował miejscowości Niwa (parafia Wilków)
Wawrzyniec Kowalski - szynkarz propinator
szynkarka (chyba Bogdańska) we wsi Dobre pod Wilkowem
Wojciech Gołoś w Popkowicach
Jan Krawczyński z Pułtuska (1888)

Awatar użytkownika
konskovolensis
Post autor: konskovolensis »

Paweł Bocian, w 1836 r. był szynkarzem w Młynkach (par. Końskowola). Pochodził z chłopów, robił początkowo za paroba. Później występował jako cieśla i brukarz. Zmarł między 1855 a 1867 r., niestety nie wiem gdzie i kiedy, jak ktoś wie to proszę się podzielić. Może wyjechał gdzieś z synem Adamem bo i jego zgonu nie odnotowałem.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Krystyna

Szukam info, jak się taką licencję na wyszynk dostawało (kupowało?).
Na razie nie wiem, ale z tego co przeczytałam, szynkarz to był zawód pierwszej potrzeby (jako pierwszych ich we wsi osadzano).
Zawód był szanowany i wygląda mi na bardzo dochodowy.

1740 - Puszcza Solska (dziś dzielnica Biłgoraja). Przy klasztorze franciszkanie zasadzili wieś, wyłączoną z obrębu Ordynacji jako jurydyka kościelna. Pierwszymi osadnikami byli mieszkańcy Biłgoraja, w tym kilku rzemieślników – szewc, kowal, młynarz, szynkarz i sitarze.
1789 - Abramow Szloma, Cytryn Abuś, Cytryn Mortko – wykaz zawiera kilkanaście nazwisk szynkarzy (miejskich i wiejskich) pochodzenia żydowskiego w Szczebrzeszynie
1772 - pierwszym burmistrzem Zamościa po włączeniu go do monarchii austriackiej został kupiec i szynkarz Jan Szyc (zm. 1786 r.), Niemiec z pochodzenia
1811 - w domu dworskim w Grabowcu (nr 2), zwanym Ratuszem mieszkał m.in. szynkarz Jonasz Fisz (Żyd) z rodziną
W 1845 roku były zabierane patenty szynkarskie dla karczm i szynków odosobnionych od wsi a w szczególności dla wyszynku w Grabowcu (Kozymyje). Poza tym istniały w Grabowcu cztery karczmy (lub wyszynki) mogące starać się o przedłużenie patentu szynkarskiego
17.XI.1850 - ślub w Lublinie (św. Jana, akt 90) w przytomności świadka Pawła Ostapińskiego, lat 51 mającego szynkarza

Paweł Fila

Post autor: Paweł Fila »

Temat osobiście mnie interesujący, gdyby ktoś spotkał nazwisko NAZAREWICZ, w wymienionych okolicach - będę wdzięczny za podzielenie się źródłami !
Onufry, zm Sawin 1831, propinator
Maciej, brat zmarłego, zm prawdopodobnie Sawin 1837, szynkarz propinacji olchowickiej
Wojciech Hipolit, wnuk Onufrego, syn Andrzeja, 1831-1892, propinator z Kaniowoli, szynkarz ze Stawek
Paweł, brat Wojciecha, ok. 1838 -1906 Syczyn, stelmach i dzierżawca propinacji, zm. Wereszczyn.

Coś w tej propinacji było intrygującego, i w genach mieli, bo wielu potomków potem było aptekarzy :)

Leszek Wiatrowski

Post autor: Leszek Wiatrowski »

Walenty Wiatrowski - szynkarz, ur. 1786 w Szczebrzeszynie, syn Łukasza i Zofii Skowrońskiej, w 1825 poślubił w Szczebrzeszynie Zuzannę Rabińską, zmarł w 1838 r. w Goraju. Swoją działalność prowadził m.in. w Szczebrzeszynie, Mokremlipiu i Goraju, miał kilkanaścioro potomstwa, wiele zmarło jako dzieci.
Łukowa, Biłgoraj, Szczebrzeszyn, Goraj, Frampol, Chrzanów, Włodawa, Sosnowica...

Krystyna

Leszek Wiatrowski pisze:poślubił w Szczebrzeszynie Zuzannę Rabińską
Może ten Rabiński do drzewa ci pasuje?
14 grudnia 1866, akt zgonu 296
Działo się w mieście Szczebrzeszynie dnia 16 grudnia 1866 o godzinie 9 rano stawili się Paweł Gebel? powroźnik lat 48 i Jan Rabiński rzeźnik lat 50 mający ze Szczebrzeszyna

Leszek Wiatrowski

Post autor: Leszek Wiatrowski »

dziękuję :)
Łukowa, Biłgoraj, Szczebrzeszyn, Goraj, Frampol, Chrzanów, Włodawa, Sosnowica...

Krystyna

Nie ma za co. Kilku forumowiczów wielką życzliwość mi okazało, a że w przyrodzie nic nie ginie... ;)
Mam jeszcze jednego Jana Rabińskiego - męża Petroneli Szarlip.
Ale tego na pewno znasz, bo w bazie jest.

DankaW

Post autor: DankaW »

3x prababka - Tekla Krasnicka z Blicharzów – szynkarka w Giełczwi (zapisy par.Targowisko
M 38/1842, M 15/1844 i Z 15/1856) , córka Wojciecha Blicharza i Barbary z Jaworskich
ur.~1784-1788 (brak aku urodzenia i ślubu) – zmarła w Giełczwi 29.01.1856 akt nr 15,
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/1933/ ... w4q8LfIBNA
wdowa po zmarłym 25.04.1831 akt nr 58 w Konopnicy Franciszku Krasnickim , pisarzu i ekonomie w Abramowicach, pisarzu na plebanii w Konopnicy i organiście w Kiełczewicach
Pozdrawiam
Danuta

Krystyna

50-letni Filip Pawłowski szynkarz z Krasnegostawu jest świadkiem na ślubie w 1830 akt 62
http://szukajwarchiwach.pl/35/1849/0/2. ... RWHPcla-uw

pz1974

Post autor: pz1974 »

Paweł Fila pisze:Temat osobiście mnie interesujący, gdyby ktoś spotkał nazwisko NAZAREWICZ, w wymienionych okolicach - będę wdzięczny za podzielenie się źródłami !
Onufry, zm Sawin 1831, propinator
Maciej, brat zmarłego, zm prawdopodobnie Sawin 1837, szynkarz propinacji olchowickiej
Wojciech Hipolit, wnuk Onufrego, syn Andrzeja, 1831-1892, propinator z Kaniowoli, szynkarz ze Stawek
Paweł, brat Wojciecha, ok. 1838 -1906 Syczyn, stelmach i dzierżawca propinacji, zm. Wereszczyn.

Coś w tej propinacji było intrygującego, i w genach mieli, bo wielu potomków potem było aptekarzy :)
No proszę! Mój praprapradziadek Jan Zawadzki był na początku XIX w. szynkarzem w Niedrzwicy Dużej, a jego wnuk Konstanty właśnie aptekarzem :)

Krystyna

1862 - szlachcic Marcin Dąbski bierze w Nieliszu ślub z Ludwiką Juszczyńską
Gdy 4 lata potem chrzczą syna Franciszka są szynkarzami z Gruszki Małej

1837 gorzelnik Paweł Mauer bierze ślub w Nieliszu

W pierwszym poście pisałam o szynkarzu Jakubie Szarlipie (23 lipca 1835 – 8 października 1913)
Możliwe, że wżenił się do interesu, bo w 1836 szynkarzem w Deszkowicach był jego teść Jakub Szwed. Przed 1857 przebranżowił się na kowala.

michalow
Kontakt:

Szynkarz w Michalowie

Post autor: michalow »

W 1859 roku w Michalowie szynkarzem był Mikołaj Kaczorowski. To pradziadek Jana Pawa II.

Krystyna

W Michalowie wielu ich zidentyfikowałeś:
1820 - Szczepan Świstowski
1844 - Stanisław Grodzicki
1859 - Mikołaj Kaczorowski
1866 - Jakub Mazurkiewicz
http://michalow1.za.pl/historiawsi.htm

A ten jest chyba z mojej rodziny:
1815 Piotr Krzyżanowski w Choroszczycach wg. Oszczów U 1815/32
http://szukajwarchiwach.pl/35/1891/0/1/ ... 0hnAzNodVw

ODPOWIEDZ