Julian Stefan Henrych

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
bozenka2000
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2021, 18:30

Julian Stefan Henrych

Post autor: bozenka2000 »

W indeksach Lubelszczyzny znalazłam ślub długo szukanego Juliana Stefana Henrycha i Felicjanny Władysławy Gockowskiej, artystów dramatycznych. Świadkami byli: Ignacy Józefowicz dyrektor towarzystwa dram. lat 36 i Edward Korcepiński urzędnik lat 44.
Ignacego Józefowicza wymienia Encyklopedia Teatru Polskiego. Niestety za Słownikiem Biograficznym Teatru Polskiego 1765-1965 podaje tylko jeden rok jego działalności. W prasie warszawskiej znalazłam informacje, że 14 lutego wydzierżawił na lato teatr Belle-vue ale pod koniec marca tej dzierżawy się zrzekł a jego trupa rozpadła się. Jej członkowie występowali na własny rachunek i zbierali środki na planowany wyjazd do Radomia. Słownik mówi o Siedlcach. Teatr Belle-vue wydzierżawił Wł. Gloger z teatru Łódzkiego i założył „Teatr Nowości". Teatr Glogera zaczął dawać przedstawienia a wśród aktorów pojawia się Józefowicz i Józefowiczowa ale bez imion więc nie mam pewności. W 1920 Stanisław Hlebicki-Józefowicz z Garbatówki kupił ziemię od Zarudzkiego dla syna Teofila. Przynajmniej gdzieś się pojawił. Natomiast Juliana I Felicjanny Henrychów nie mogę znaleźć. Czy Józefowicz kontynuował działalność teatralną? Czy Henrychowie złączyli swój los z jego losem, czy się rozstali? Gdzie ich szukać?
https://szukajwarchiwach.pl/35/1859/0/2 ... 9HdVdKb23U
http://encyklopediateatru.pl/osoby/7748 ... _RwMZPo448
http://historia.urszulina.net/index.php ... 8TBhJhgtr4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”