Poszukuję rodziny Boberskich z Kazimierza Dolnego

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
KarolBasiewicz
Poszukuję rodziny Boberskich z Kazimierza Dolnego

Post autor: KarolBasiewicz »

Dzień dobry,

Zostałem tutaj przekierowany z forum Genealodzy.pl w nadziei, że znajdę pomoc wśród forowiczów badających Lubelszczyznę!
Od dłuższego czasu staram się odnaleźć i skontaktować z rodziną będącą spokrewnioną z bratem mojego pradziadka Wincentego Boberskiego. Robię to głównie ze względu na moją babcię, córkę Wincentego, która na stare lata chciałaby w jakiś sposób porozumieć się z "zaginioną" rodziną.
Rodzina Boberskich na Lubelszczyźnie znalazła się przez brata mojego pradziadka tj. Franciszka Boberskiego (ur. 27 września 1900 roku w Starym Mieście niedaleko Wronek, zm. w lutym 1961 roku, syn Józefa Boberskiego i Marianny z domu Wyrwas).
Jego historia jest dość zagmatwana i nie potrafię dokładnie wyjaśnić jego historii. Od mojej babci wiem, że Franciszek miał dwie żony: Martę z domu Hasselberg oraz Franciszkę z domu NN. Pierwszą z nich poślubił 15 października 1929 roku w Zarębach (w. mazowieckie) i miał z nią troje dzieci: Rajmunda Boberskiego (ur. w 1932 roku, zmarł w wieku 11 mies) oraz Bernarda Boberskiego (daty urodzin nie znam) oraz Irenę (daty urodzin nie znam, po mężu Kośmiej). W nieznanym czasie wyjechał do Kazimierza Dolnego. Nie wiem czy Marta Boberska zmarła, czy może się z nią rozwiódł, ale z całą pewnością Franciszek miał też drugą żonę tj. Franciszkę.
Niestety rodzina Boberskich z Kazimierza Dolnego nie utrzymywała kontaktu z moją częścią rodziny. Zmieniło się to jednak około 2000 roku, kiedy to siostra mojej babci tj. Maria Brochocka z d. Boberska wraz z mężem Romanem Brochockim odwiedzając Kazimierz Dolny, pytając się mieszkańców miasta, odnaleźli Bernarda Boberskiego (tj. syna Franciszka) oraz jego rodzinę (tj. żonę oraz trzy córki). Niestety siostra mojej babci ani jej mąż nie pamiętają ich imion. Z tej wizyty zachowały się zdjęcia: https://ibb.co/hyDWMXf
(W drugim rzędzie od prawej: Maria Brochocka, następnie żona Bernarda Boberskiego z domu Bieniek, Roman Brochocki, Bernard Boberski. Trzy kucające kobiety to córki Bernarda).
Zachowało się także zdjęcie z rynku miasta: https://ibb.co/k0C2Q52

Wiedzę o Franciszku Boberskim i jego dzieciach czerpałem także z drzewa genealogicznego na MyHeritage utworzonego przez Pana Pawła Kośmieja, który jak się domyślam jest synem Ireny Kośmiej tj. córki Franciszka Boberskiego. Niestety Pan Paweł jest od blisku 2 lat nieaktywny i nie odpowiada na moje wiadomości. Z jego drzewa udało mi się jednak rozczytać kilka kwestii, między innymi datę śmierci Franciszka Boberskiego oraz fakt, że jego syn Bernard także już nie żyje. Niestety nie odnalazłem grobów tych osób na cmentarzu w Kazimierzu Dolnym mimo, że korzystałem z różnych wyszukiwarek.
Link do drzewa: https://www.myheritage.pl/research?s=53 ... ds=Keyword
Mimo, że wiele informacji w drzewie pana Pawła Kośmieja są prywatne wnioskuję, że żona Bernarda Boberskiego ma nazwisko z domu Bieniek, natomiast dwie córki po mężach mają nazwiska: Kutnik oraz Niezbecka.
Bardzo mi zależy na nawiązaniu kontaktu z tymi osobami, głównie przez moją babcię.

Bardzo dziękuję za pomoc w poszukiwaniach jakichkolwiek informacji lub nawiązaniu kontaktu z rodziną! Z góry także przepraszam, jeżeli umieściłem temat w złym dziale - jest to mój pierwszy post na forum.

Pozdrawiam
Karol

Adam Koma

Re: Poszukuję rodziny Boberskich z Kazimierza Dolnego

Post autor: Adam Koma »

Witam.
Niech Pan spróbuje kontakt nawiązać przez Facebook.
Może ktoś z krewnych posiada konto.

Adam

KarolBasiewicz

Panie Adamie,

Znalazłem jedną osobę, która na pierwszy rzut oka "pasuje". Możliwe że jest to córka Bernarda Boberskiego. Napisałem i czekam na odpowiedź.
W tym czasie chciałbym poszukać jakiś twardych danych jak na przykład groby, ale nic nie znajduję...

Pozdrawiam,
Karol

KamilZ

Post autor: KamilZ »

Panie Karolu,

Pan Bernard Boberski był bliskim kolegą mojego dziadka, razem z rodziną mieszkali w bloku "Batory" naprzeciwko poczty.
Blondynka w żółtej kurtce to córka pana Bernarda - Alicja. Teraz nazywa się Alicja Boberska-Kutnik, nie potrafie odpowiedzieć czy ciągle mieszka w Kazimierzu, gdyż sam wyjechałem dość dawno z rodzinnego miasteczka.
Pozdrawiam.

KarolBasiewicz

Panie Kamilu,

Udało mi się skontaktować przez media społecznościowe z Panią Alicją. Jesteśmy w kontakcie i staramy się rozwikłać kilka kwestii dotyczących rodziny.
Niezwykle jest połączyć dwie części rodziny po blisko 80 latach rozłąki!

Pozdrawiam,
Karol

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”