Libicki Antoni Libicki -burmistrz Głuska i po burmistrza Opola Lubelskiego

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
arwena_11
Libicki Antoni Libicki -burmistrz Głuska i po burmistrza Opola Lubelskiego

Post autor: arwena_11 »

Dzień dobry

Jestem nowym członkiem tego forum. Badania genealogiczne prowadzę już jakiś czas, lecz utknęłam.

Poszukuję aktu urodzenia i aktu zgonu Antoniego Libickiego. Był on moim praprapradziadkiem. Jego córka Ludwika Libicka wyszła za mąż za Edwarda Wyczałkowskiego. To moi prapradziadkowie.

Znalazłam akt ślubu Antoniego Libickiego i Floryanny Gradowskiej. Z tego aktu wyszło, że zmienił on imię z Wit na Antonii ( podobnie później zrobił jego syn Konstanty ). Znalazłam najprawdopodobniej jego akt urodzenia jako Wita Libickiego, niestety nie ma skanu.

Najprawdopodobniej metryki powinny być w Archiwum Lubelskim w aktach osobowych. Archiwum twierdzi, że mają ok 2000 stron akt Antoniego jako burmistrza Głuska i po burmistrza Opola Lubelskiego.
Mieszkam w Warszawie i ciężko się zebrać do lubelskiego archiwum. Niestety akta te nie są dostępne w necie. Mam pytanie - czy orientujecie się, czy muszę iść osobiście do Archiwum czy może ktoś iść za mnie?

pozdrawiam Marta

Nuncjusz

Re: Libicki Antoni Libicki -burmistrz Głuska i po burmistrza Opola Lubelskiego

Post autor: Nuncjusz »

Proszę rzucić okiem na poniższy link (pierwszy akt z czerwca 1790 r.) to chyba akt chrztu.

http://www.ksiegimetrykalne.pl/viewer/# ... 3_0041.jpg

Pozdrawiam
Mateusz

arwena_11

Bardzo dziękuję :)

A mogłabym prosić o przetłumaczenie?

pozdrawiam Marta

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

arwena_11 pisze:
08 wrz 2020, 19:38
A mogłabym prosić o przetłumaczenie?

Owszem, ale prośbę należy zamieścić w dziale tłumaczeń z podaniem linku do skanu.
Pozdrawiam Grzegorz

arwena_11

już idę :)

El

Post autor: El »

Antoni zm. w Ciechocinie, kuj.-pom. - akt 100/1854, skan 45:
https://www.genealogiawarchiwach.pl/lor ... efault.jpg
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
Pozdrawiam.
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

arwena_11

Baaaardzo dziękuję :)

Tego mi brakowało, miałam informację, że żona i córka miały po nim rentę w 1858 roku ( ogłoszone w kurjerze warszawskim ) i że jak córka brała ślub to on już nie żył :)

pozdrawiam serdecznie Marta

arwena_11

Jeszcze raz dziękuję :)

ale teraz mam kolejne pytania - bo mam wrażenie, że tam wszyscy mieli bardzo lekkie podejście do dat i wieku. Czy jakoś wtedy sprawdzano wiek? Czy na słowo przyjmowano?

Z aktu wynika iż Antoni w chwili śmierci miał 78 lat. A akt urodzenia jest z 1790 roku. Z aktu ślubu z 8 stycznia 1816 roku wynika iż miał 25 lat - czyli rok 1790 na urodzenie pasuje.
Z aktu zgonu wynika iż powinien się urodzić ok 1776 roku. Z drugiej strony mam akty urodzenia jego dzieci i jego żona od pewnego momentu co dziecko to jest młodsza ;)

No i trochę się mi nie zgadza data. Bo na szukajwarchiwach.pl są AO Antoniego Libickiego https://szukajwarchiwach.pl/search?q=Antoni%20Libicki

z drugiej strony znalazłam w książce "Nekrologi Kuriera Warszawskiego 1821-1939" - tom III 1853-1858
"11942 ANTONI LIBICKI, niegdy oficer b. WP, od 1816 urzędnik administracyjny, ostatecznie emeryt; opatrzony św. sakramentami zm. 28 XII 1854 w Ciechocinie pow. lipnowskim, gdzie przybył niedawno z gub. lubelskiej do swej rodziny, na łonie której pragnął przepędzić ostatnie dni swej starości, żył lat 75, eksp. do kośc. paraf. w Ciechocinie, gdzie 2 I 1855 nab. żał., poch. na cm. przy tymże kośc."

może ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać zagadkę?

pozdrawiam Marta

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”