Wincenty Janicki x Franciszka Karczewska m 1827 poszukuje

Dział stworzony dla osób, których badania genealogiczne prowadzą na Lubelszczyznę i potrzebują pomocy lokalnych genealogów.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
eve174

Wincenty Janicki x Franciszka Karczewska m 1827 poszukuje

Post autor: eve174 »

Witam wszystkich,

Ponawiam moją prośbe o sugestie w sprawie poszukiwanego aktu małżeństwa: (zakładam nowy wątek, gdyż pod tamten kilka innych kwestii sie podczepiło), a nabyłam informacje co do konkretnego roku ślubu.

viewtopic.php?t=820&highlight=janicki

Ślub odbybł się w 1827 roku ( informacja wzięta z aktu notarialnego- zapisu dla córek od Wincentego) - umowa przedślubna nie została spisana. Niestety nie ma podanego miejsca zaślubin.

Wincenty był trębaczem Pułku Ułanów Jego Królewiczowskiej Mości Księcia Oranii Nr 1.

https://pl.wikipedia.org/wiki/1_Pu%C5%8 ... ongresowe)

Powyższe informacje wskazują "Miejsce dyslokacji w 1830", aczkolwiek akta wskazuja na 1829 rok. Przejrzałam literature zawarta w przypisach jednak podaje ona dość pobieżne informacje.

Wincenty był uczestnikiem powstania listopadowego, a gdy powrócił do żony zamieszkali wspólnie w domostwie, które było darowane Franciszce w posagu od ojca Andrzeja Karczewskiego. ( niestety aktu notarialnego nie znalazlam).

Pozdrawiam,
Ewa

skorpion75

Post autor: skorpion75 »

W 1827 roku kilku żołnierzy brało ślub w Lubartowie, może Wincenty chciał brać ślub w parafii z której pochodził?

eve174

skorpion75 pisze:W 1827 roku kilku żołnierzy brało ślub w Lubartowie, może Wincenty chciał brać ślub w parafii z której pochodził?
Niestety, ale oni byli z innych formacji wojskowych a najczesciej byli dymisjonowanymi żołnierzami.

Caly moj problem polega na tym, iż nie mam pojecia skad pochodził Wincenty. Janicki to dosc popularne nazwisko. W Lubartowie znajalam jeszcze jako swiadkow dwoch Janickich, ktorzy potencjalnie mogli być spokrewnieni z Wincentym, ale niestety trop nie siega poza bycie świadkami.

Mimo wszystko dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam,
Ewa

skorpion75

Post autor: skorpion75 »

Podałaś, że służył w I Pułku, zwróć uwagę na dyslokację poszczególnych szwadronów wymieniane są miasta Parczew, Łęczna, Opatów i Lubartów. To, że sztab znajdował się w tym ostatnim (źródła mówią też o sztabie w Lublinie) nie oznacza, że tam też był Wincenty. Może brał ślub tam gdzie stacjonował np. Parczew z którego brak akt z wczesnych lat.

eve174

skorpion75 pisze:Podałaś, że służył w I Pułku, zwróć uwagę na dyslokację poszczególnych szwadronów wymieniane są miasta Parczew, Łęczna, Opatów i Lubartów. To, że sztab znajdował się w tym ostatnim (źródła mówią też o sztabie w Lublinie) nie oznacza, że tam też był Wincenty. Może brał ślub tam gdzie stacjonował np. Parczew z którego brak akt z wczesnych lat.

Biore to pod uwage, jednak ze wzgledów logistycznych nie moge tego sprawdzic.
Parczew jest dosc blisko Lubartowa, a Lubartow to parafia panny mlodej. Nawet biore pod uwage ze moze ksiegi wtoropisowe sa zle spisne.

Czy moze, ktos orientuje czy jest mozliwosc przejrzenia ksiag w Parczewie?

eve174

Odswiezam temat, gdyz udalo mi sie sprawdzic Parczew z tych lat i niestety brak aktu slubu. Czyni to sprawde naprawde dziwna. Czy jest mozliwoscia, ze zwyczajnie nie wzieli slubu, mimo ze konkretna data jest podana w testamencie?

Bede wdzieczna za sugestie.

Pozdrawiam,
Ewa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Szukam korzeni na Lubelszczyźnie”