Wymysłów - jaka parafia

dział regionalny

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
graczdn

Wymysłów - jaka parafia

Post autor: graczdn »

Witam
Nie mogę znaleźć do jakiej parafii należał Wymysłów koło Annopola w połowie XIX w. W skorowidzu Królestwa Polskiego z 1877 występuje jeszcze w parafii Świeciechów a w spisie kościołów Diecezji Lubelskiej i Guberni Siedleckiej w 1870 roku nie ma już wsi w tej parafii. Generalnie w skanach Świeciechowa nie znalazłem wpisów z Wymysłowa starszych niż z 1883 r. Mam jeszcze podejrzenia czy wieś nie zmieniła nazwy? Możecie coś podpowiedzieć?

Darek

voytashek

Re: Wymysłów - jaka parafia

Post autor: voytashek »

graczdn pisze:do jakiej parafii należał Wymysłów koło Annopola w połowie XIX w. W skorowidzu Królestwa Polskiego z 1877 występuje jeszcze w parafii Świeciechów a w spisie kościołów Diecezji Lubelskiej i Guberni Siedleckiej w 1870 roku nie ma już wsi w tej parafii.
Według "Przewodnika po Królestwie Polskim" Bobińskiego i Bazewicza (Warszawa 1902) folwark Wymysłów zlokalizowany jest w Guberni Lubelskiej, powiat janowski, gmina Kosin, parafia Annopol.

Według Słownika Geograficznego (T. XV cz. 2) "Wymysłów, kol., powiat janowski. Powstała na obszarze dóbr Opoka Duża (...)", która to miejscowość również wg Bobińskiego i Bazewicza podlegała pod parafię w Annopolu. Ale w Tomie XIV Słownika Geograficznego występuje jeszcze w parafii Świeciechów.

HTH

(-) Tomek Wojtaszek

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Wymysłów - jaka parafia

Post autor: dpawlak »

O historii parafii Annopol:
http://www.sandomierz.opoka.org.pl/strd ... ie.php?p=3
W 1902 roku była to już samodzielna parafia stąd taki zapis w Przewodniku.
Została erygowana w 1886, wcześniej była filią Świeciechowa stąd SGKP wydawany w latach 1880-1914 podaje Świeciechów.
Wymysłów był folwarkiem, co może oznaczać, że mieszkało tam raptem parę osób, zarządca/dziedzic folwarku i kilku fornali z rodzinami. Stąd trudność znalezienia zapisu w księgach, jeśli nikt nie zgłaszał urodzenia, ślubu czy zgonu z tej miejscowości, co mogło się zdarzyć nawet na przestrzeni kilkunastu lat. Możliwe też że Annopol prowadził własne księgi jako filia, które się np. nie zachowały, całkiem częsty przypadek w tamtej okolicy.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

graczdn

Post autor: graczdn »

Witam

Sprawa z folwarkiem może wyjaśniać brakiem wpisów, zdziwiło mnie że ani jednego. Prześledziłem również trochę zgonów Annopolu kiedy był już parafią, miejsce zgonu i urodzenie różne ale nie Wymysłów. Moje poszukiwania biorą się z tej informacji:
rok śmierci 1927, wiek 70 lat, miejsce urodzenia Wymysławie par. Annopol, no i szukam tego aktu urodzenia.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n412063291.
Pozostaje jeszcze raz prześledzić Świeciechów, może sąsiednie parafie Borów, Gościeradów chociaż nie za bardzo widzę skany z tych ostatnich. Dzięki za podpowiedzi.

Darek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia kraśnicka”