Zaklików

dział regionalny

Moderatorzy: avee, El

Łucja

Post autor: Łucja »

Bo tutaj jest kilka różnych wątków o Zaklikowie, w niektórych się wpisywałam, a w tym widzę, że nie. Pierwsza sprawa - udało mi się przeskoczyć Zaklików, parafię, w taki sposób, że odszukać przodków w I poł. XIX w. zanim przyszli tutaj w II poł. XIX w. Pisałam już o tym, nie chcę powtarzać, kilka tekstów na moim blogu "Dziennik genealogiczny", pod koniec grudnia i na początku stycznia te teksty. Generalnie było tak, że ponieważ nie mogłam nigdzie wokół parafii Rzeczyca Ziemiańska (w której ich nie było) odszukać moich Maziarzy, to założyłam, że byli w II poł. XIX w. w parafii Zaklików, było to uzasadnione w jakiś sposób. Dodatkowym potwierdzeniem były wyjazdy do USA, na emigrację, właśnie z okolic Zaklikowa (Maziarz nazwisko).

I właśnie ta druga sprawa - emigracja. Otóż na familysearch można wstukać sobie "Zaklików" jako miejsce urodzenia, "Zaklikow" i próbować inne wersje podobnego zapisu i trochę tych emigrantów wyskakuje, chociaż trzeba ich mocno przesiewać. Nie trzeba żadnych nazwisk tylko pole miejsce urodzenia wypełnić, można też inne miejscowości w parafii, u mnie akurat te inne były ważniejsze. Z list pasażerów potem związki rodzinne można rekonstruować, chyba już odnalazłam potomków tych Maziarzy emigrantów, gdzie są teraz, próbowałam się przebić, bez skutku, chyba poczekam na jakąś okazję, bo tak atakować, że być może mamy wspólnych przodków w I poł. XIX w. to trochę niepoważne, może jakiegoś genealoga tam wyklikam to wtedy zaatakuję.

Polecam familysearch, czyli Mormonów zatem.
https://familysearch.org/search

Np urodzeni w Zaklikowie tak wyszukani teraz:
Józefa Góra córka Jakuba Przewoźnika i Marii Lewandowskiej ur. 1897.
Klemens Komacki syn Marcina i Józefiny ur. 23.11.1886/1887
Jan Barański syn Michała i Franciszki Majewskiej, ur. 1882.
Walter Sokół ur. 27.06.1889.
też Antoni Sokół
czy:
Aniela Skrzypek ur. 1896 mąż Wojciech Kołtys
Stanley Tracz ur. 14.01.1892
Łukasz Dwornikiewicz - 1896
Stanley Suski - 1896
Jan Slopczynski - 1890
Rozalia Chrzanowski, córka Antoniego Siubiga i Anny Rusinek, 1863
Marcin Chrzanowski - 1861
John Goch - 1894
John Artykiewicz - 1887
Frank Górny - 1887
Frank Garbacz - 1887
Józef Martyna - 1893
Nazwiska oczywiście zniekształcone być mogą

Bardzo dużo Żydów z Zaklikowa w ten sposób wyskakuje.

można gwiazdkę i "klikow", chyba lepiej - tak to najlepszy sposób, tylko 109 wyników, spokojnie można przejrzeć i większość to Zaklików, bardzo nietypowa końcówka nazwy miejscowości, a są jacyś urodzeni w Zaklikowie, jakiś obraz

Łucja

Awatar użytkownika
Radecki

Re: APL Lublin i akta dot. Zaklikowa

Post autor: Radecki »

Dokonałem dzisiaj w AP Lublin rozpoznania walką kilku pozycji.
Poniżej lista wraz z komentarzem:

35/1219/0/-/85 Arkusze zestawień ludności według stanu z dnia 28 stycznia (st. ct.) 1897 roku dla gminy Zaklików
Totalna porażka. Tylko nazwy miejscowości i cyfry. Dużo cyfr. Nazwisk zero, nawet w podpisach.

35/527/0/-/306 Akta Gimnazjum Gubernialnego w Lublinie dotyczące się Pańkowskiego Pawła, nauczyciela Szkoły Elementarnej w Zaklikowie 1843-1863
Pozycja może być ciekawa, ale dotyczy faktycznie niemal wyłącznie Pawła Pańkowskiego, inni mieszkańcy Zaklikowa występują tam sporadycznie.

35/527/0/-/902 Akta Gimnazjum Wojewódzkiego w Lublinie tyczące się Zaklikowa miasta szkoły elementarnej 1835-1863
O dziwo, pomimo że dotyczy Gimnazjum, to znajdujemy tam regularne (kwartalne) sprawozdania m.in. z... postępów uczniów w nauce wraz z imiennymi listami tychże uczniów - imię, nazwisko i wiek.
Na pewno jeszcze wrócę do tej pozycji.

35/115/0/2.3/1649 AS Zaklikowa szkoły elementarnej, vol. 1
oraz
35/115/0/2.3/1650 AS Zaklikowa szkoły elementarnej, vol. 2
Spodziewałem się tam znaleźć właśnie listy uczniów, ale nie. Jest natomiast... "Rozkład Składki na opłacenie Pensyi Nauczyciela i wynajęcia Lokalu na Szkółkę Elementarną Zaklikowską do poboru od Kontiybuentów do Stowarzyszenia Szkolnego należących..."
To nic innego jak lista składkowiczów, odnawiana co kwartał.
Dużo jest tych list.
Zestaw nazwisk jako żywo pokrywa się z Tabelami Prestacyjnymi i Likwidacyjną.
Może być przydatne, zwłaszcza że każde nazwisko jest przypisane do numeru domu i można prześledzić jak to się zmienia.

35/540/4/-/7 Akta Szkoły Elementarnej w Zaklikowie 1851-1853

To jest taki trochę śmietnik, zawiera zarówno zduplikowane elementy z 35/527/0/-/902 jak i z 35/115/0/2.3/1649-1650 plus zapewne jeszcze coś. Generalnie też do opracowania, ale raczej jako uzupełnienie.

Ogólne wrażenie jest takie, że aż prosi się, aby napisać monografię tej zaklikowskiej szkoły, nie wierzę, że nikt tego jeszcze nie zrobił.

BTW: W trakcie przeglądania mignęło mi gdzieś w okolicy powstania 1863, że ta szkoła działa nieprzerwanie od 1820 roku.
Radosław Chrząstowski

Grendel

Post autor: Grendel »

Witaj Łucja, tak widziałem gdzieś w temacie Zaklikowa Twoje posty już wcześniej. Wiem też, że działo się tutaj niewiele albo nic przez jakiś czas ale odkąd jestem na Forum (rok) to podjąłem szereg działań by się to zmieniło. Dwa razy już odwiedziłem Zaklików i nawiązałem szereg nazwijmy to strategicznych znajomości, które już teraz owocują wieloma cennymi dla mnie materiałami dotyczącymi samego miasteczka i ludzi onegdaj w nim żyjących. Za chwile podzielę się kolejnymi z zainteresowanymi.
Przejrzałem to o czym pisałaś już kiedyś, ale tym razem wyskoczyło mi kilka wyników więcej w Familysearch i spośród niestety w niemal 90% Żydów znalazłem jeden wpis, którego dotąd nie znałem i w którym po raz pierwszy zobaczyłem jak można na całkiem mi nieznany sposób zapisać moje nazwisko "Mother's Name - Rozalja Skwoczynski" zamiast Skroczyński ale rzecz jasna Amerykańce fonetycznie próbowali to spisywać.
Co do nazwiska Maziarz to mam sporo fotek nagrobków z cmentarza w Zaklikowie osób tam pochowanych - jeśli takowych nie posiadasz to daj znać a podeślę.

Natomiast chciałbym podzielić się zdjęciami, które wykonałem dzięki uprzejmości Ryszarda Polańskiego a umieściłem je w dwóch katalogach bo dotyczą one dwóch różnych spisów. Jedna lista pochodzi z 1931 r i obejmuje członków Apostolstwa Modlitwy w parafii Zaklików - zawiera 725 pozycje gdzie zapisano imię i nazwisko (albo odwrotnie bo pisarz różnie to wpisywał) i miejsce skąd pochodziła osoba. Jest spisana piórem i wyraźnie w większości zapisana choć zdarzało mi się, że nie potrafiłem dobrze odczytać niektórych osób. Wpisy obejmują miesiące sierpień 1931 do stycznia 1932 roku. Członkowie Apostolstwa Modlitwy parafii Zaklików rok 1931
Drugi spis obejmuje 230 wpisy osób Poświęconych Sercu Jezusowemu w parafii Zaklików rok 1949 i niestety jest mniej czytelny - inny pisarz mniej starannie i w dodatku tylko ołówkiem. Niemniej oba stanowić mogą całkiem pokaźny zbiór danych o osobach żyjących w samym Zaklikowie jak i wioskach obok. Wobec braku akt szczególnie pomocny w poszukiwaniach może być oczywiście ten pierwszy starszy sprzed niemal 90 lat. Ja znalazłem niestety tylko jedno nazwisko mojego przodka, widać "moi" nie byli zbyt religijni :mrgreen: Mam nadzieję, że pomoże to osobom szukającym jak i ja "duchów" z Zaklikowa.

Hej Radek, jednak żyjesz i nie zasypało ani nie zamroziło Cię tam w lubelskim - to bardzo dobrze! :-D . Pisaliśmy posty w tym samym czasie jak widzę i wrzucając swój nie widziałem Twojego. Super z tym twoim rozpoznaniem! - czy mam rozumieć, że masz to obfotografowane i moja znajoma powinna się teraz skupić na innych nie zbadanych jeszcze pozycjach gdy wybierze się do APL?
Radecki pisze: BTW: W trakcie przeglądania mignęło mi gdzieś w okolicy powstania 1863, że ta szkoła działa nieprzerwanie od 1820 roku.
Dodam małe sprostowanie do tej informacji- w Zaklikowie działała jako pierwsza, bo aż od roku 1590 szkoła parafialna, nad którą pieczę miał proboszcz Parafii Św.Anny z Zaklikowa oczywiście. Losy szkoły były bardzo burzliwe, zamykana i otwierana, przerwy w jej działalności trwały nawet po kilkanaście lat. Wiadomo natomiast, że w roku 1806 uczęszczało do niej tylko 6 chłopców i 2 dziewczynki. Szkołę znowu zamknięto ale katolicka część mieszczan zobowiązała się w 1820 r do płacenia składek na jej działalność (200żł rocznie). W końcu projekt otwarcia szkoły elementarnej o charakterze publicznym zatwierdziły władze ale pod warunkiem, że w tej kwocie 100zł płacić będą także Żydzi i proboszcz 30 zł. Niestety mieszczanie przestali płacić swoją cześć składki i w roku 1827 ponownie szkołę zamknięto. O tym jak dziedziczka dóbr zdziechowicko-zaklikowskich w Prima Aprilis roku 1835 ponownie szkołę otworzyła i wyposażyła nauczyciela napiszę przy innej okazji ;)
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze:czy mam rozumieć, że masz to obfotografowane i moja znajoma powinna się teraz skupić na innych nie zbadanych jeszcze pozycjach gdy wybierze się do APL?
Niekoniecznie. Miałem mało czasu, niewiele zdjęć zrobiłem i w dodatku byle czym.
Spróbuję zapodać próbkę z 1850 roku.
Tu lista uczniów -> https://goo.gl/photos/J2cWPoXnXHzBcUPs8
A tu lista wpłat obywateli Zaklikowa -> https://goo.gl/photos/n6PBrHK1BbdaiVFJ7
Mam nadzieję, że da się przeczytać.

Zamierzam zrobić wypad w przyszłym tygodniu i dokładniej przyjrzeć się tym rejestrom z Gimnazjum Wojewódzkiego. Tam będą prawdopodobnie listy uczniów.

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

Grendel

Powtórzę się Radku ale bardzo mnie cieszy to, ze udało Ci się znaleźć chwilę i rozpocząć te przeszukiwania w temacie Zaklikowa :!: .
Doceniam to z uwagi na godziny otwarcia APL, które są zdecydowanie mniej korzystne dla pracujących do południa - jak tu zdążyć do 15ej a jedynie w poniedziałek do 17ej i soboty nieczynne :-( .Warszawskie AP pod tym względem działa jednak w przyjaźniejszych godzinach.
Przejrzałem to co udostępniłeś - z tej listy uczniów w moim przypadku wynika tylko tyle, ze żaden Skroczyński tam się nie uczył w roku 1850/1851 co tylko utwierdza moje przypuszczenia, ze wówczas nie było ich tam tak wielu jak chwilę później czyli za 10-15 lat czego udało mi się dowiedzieć z odtworzonych akt USC w Zaklikowie. Jeśli wówczas szkoła elementarna była I klasowa - tak było jeszcze w roku szkolnym 1844/1845 - no może potem najdalej III klasowa, to taki mały wówczas przodek miał coś miedzy 7-8 a 11-12 lat jak go uczyli liter, czytania oraz prostych działań i powinien się urodzić chyba między rokiem 1838 a 1842 by trafić w w/w latach do tej szkoły w Zaklikowie. Ale z drugiej strony to nie wiadomo, czy np. nie przyjmowano też starszych chłopców i dziewczynek, którzy z jakichś względów podstawowej edukacji wcześniej nie odebrali.
Na pewno bardzo interesujące dla mnie będą pozostałe materiały tzn. z innych lat tyczące się zarówno uczniów jak i rodziców czyli składek - tutaj znalazłem Walentego Skroczyńskiego, tego samego co w Tabeli Prestacyjnej Zaklikowa z 1846r. Z niecierpliwością czekam na kolejne materiały a tymczasem udostępniam materiał pn. 50 lat gimnazjum i liceum w Zaklikowie wydany w roku 1995 - jest to wydanie okolicznościowe z okazji I zjazdu absolwentów tych szkół. Stąd m.in. czerpałem ważne informacje dot. działania szkoły w Zaklikowie i jej początków, są tu także wykazy uczniów od lat powojennych ale tez i nazwiska nauczycieli czy budowniczych szkoły z miasteczka i okolic z lat wcześniejszych i wieku XIX. Dla szukających informacji o Zaklikowie lektura rzekłbym obowiązkowa do znalezienia w pliku pdf tutaj 50 lat gimnazjum i liceum w Zaklikowie
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Radecki

Grendel pisze:Na pewno bardzo interesujące dla mnie będą pozostałe materiały tzn. z innych lat tyczące się zarówno uczniów jak i rodziców czyli składek - tutaj znalazłem Walentego Skroczyńskiego, tego samego co w Tabeli Prestacyjnej Zaklikowa z 1846r
Walenty Skroczyński występuje też w spisie płatników składek sporządzonym w 1844 roku.
-> https://goo.gl/photos/2RD4ATfn64PnZX8X7
To jest najstarszy spis, jaki mi się udało w miarę czytelnie sfotografować.

1844 grudzień
...
61 Augustyn Sapiński
62 Walenty Skroczyński
63 Tomasz Woynowski
...

Dzięki innym spisom ustaliłem chronologię:
1852 wrzesień - kolejność na liście składkowiczów:
...
58 Franciszek Bialski
59 Walenty Skroczyński
60 Jan Pękalski
...
1853 październik 22 - zamiast Franciszka Bialskiego pojawia się Jan Chrząstowski, nadal jako sąsiad Walentego Skroczyńskiego
...
59 Jan Chrząstowski
60 Walenty Skroczyński
61 Jan Pękalski
...
1855 grudzień 30 - nie ma już Walentego
...
57 Jan Chrząstowski
58 Wdowa Skroczyńska
59 Jan Pękalski
...

No, jakoś tak.

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

Grendel

Radek dzięki wielkie za prześledzenie losów składki (oraz życia dożycia) mojego przodka Walentego. Szkoda tylko, że nie ma póki co informacji, że któreś z jego synów czy córek do szkoły chodziło. Widać składka musiała mieć charakter generalny. Czekam na dalsze informacje (może zdjęcia) z Twoich przeszukiwań akt szkoły elementarnej w Zaklikowie.

Póki co zmienię na chwile podtemat ale temat główny ten sam – Zaklików i ludzie w nim niegdyś żyjących.
Poniżej listy osób odnalezionych w wykazach zgłaszających straty w majątku po I WŚ.

Wykaz zniszczonych budowli włościańskich na terenie gminy z 5 kwietnia 1919 r.:
Teofila Czajkowska,
Leonard Piłat,
Henryk Piłat,
Jan Borkowski,
Marceli Głuchowski,
Antoni Głuchowski,
Józef Kisiel,
Franciszek Kasprowicz,
Bolesław Zając,
Walenty Słapczyński,
Roman Pietrzyk,
Hieronim Rokicki,
Sylwester Marszałek,
Wincenty Artykiewicz.

Inny wykaz z 5 kwietnia 1919 r., tutaj już są dane o miejscu zamieszkania:
Walenty Słapczyński (wieś Irena);
Tomasz Blinowski,
Aleksander Skorek,
Kazimierz Skoczyński,
Jan Skorek,
Tomasz Szymulski,
Augustyn Sapiński,
Władysław Mazurkiewicz,
Antoni Doliński,
Marianna Polańska
-wszyscy oni osada Zaklików;
Andrzej Barański s. Michała,
Ludwik Słapczyński,
Jan Skroczyński,
Franciszek Stryjecki s. Franciszka,
Tomasz Zakościelny
- nie wiadomo.

Wykaz z 15 kwietnia 1919 r.:
Józef Golecki,
Maciej Słapczyński,
Antoni Paleń,
Antonina Ryba,
Franciszek Rokicki,
Katarzyna Sobala,
Michał Sobala.
Nie wiadomo na podstawie wykazu, gdzie zamieszkiwali

I jeszcze jeden wykaz z 28 maja 1919 r. sporządzony dla osady Zaklików:
Michał Morawski,
Marcin Morawski s. Andrzeja,
Rajmund Słapczyński.

Może komuś się przyda :-) .
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

Awatar użytkownika
Radecki

Udało mi się wreszcie wpaść na godzinkę do APL.
Wytypowałem zespół: 35/531/0 - Gimnazjum Męskie Lubelskie [1864-1865]1866-1915[1916]
Według indeksu inwentarza (w formie książkowej, dostępny na miejscu w czytelni APL) są tam trzy sygnatury (25-27) opisane jako:
Szkoły podległe byłemu Gimnazjum Gubernialnemu [1868-1880]
Miałem cichą nadzieję, że tak jak za czasów gubernialnych znajdę tam wykazy uczniów, ale niestety... wielki rozczar.
To głównie protokoły, prośby (np. o darmowe książki), inwentarze rzeczowe...
Poza tym nie spotkałem żadnego dokumentu z Zaklikowa (inna rzecz, że mogłem przeoczyć, bo przeglądałem szybko).
Jest kilka list osobowych, chyba przez pomyłkę, np. lista nauczycieli gimnazjum z 1877r, lista uczniów gimnazjum męskiego czy... lista uczennic (!) z 1872r ;)

Pewnie za jakiś czas znowu się tam wybiorę, ale chwilowo skończyły mi się pomysły.
Przynajmniej w kwestii Zaklikowa.

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

zenluc

Post autor: zenluc »

Radecki pisze: chwilowo skończyły mi się pomysły. Przynajmniej w kwestii Zaklikowa
skąd ten pesymizm ;)
tu powinno być wiele wykazów uczniów...
Akta tyczące się Szkoły Elementarnej w Zaklikowie 1835 - 1848
http://szukajwarchiwach.pl/35/528/0/-/167#tabJednostka
tutaj może jakieś wykazy parafian...
Zaklikowa kościoła, plebanii i cmentarza budowa i reperacya i inne akta...
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/115/0 ... bJednostka
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/115/0 ... bJednostka
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/71/0/ ... bJednostka
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/71/0/ ... bJednostka
- tu może być coś ciekawego, np. o przekazywaniu działek, gruntów...
Pos. Zaklikov gm. Zaklikov 1864 - 1915
http://www.szukajwarchiwach.pl/35/151/0 ... bJednostka

Awatar użytkownika
Radecki

Dziękuję Zenku!

Nie mam pojęcia, jak mogłem przegapić ten zespół:
35/528/0/-/167 Akta tyczące się Szkoły Elementarnej w Zaklikowie
Przerobię i nadgryzę może te kościelne.

Tą ostatnią pozycję
35/151/0/-/532 Pos. Zaklikov gm. Zaklikov
zostawię na deser, bo podejrzewam, że obszerna będzie mocno...

Pozdrawiam
Radosław Chrząstowski

Grendel

Ja również dziękuję Zenkowi ale przede wszystkim za to, że dla Niego jak i dla mnie szklanka jest niemal zawsze do połowy pełna - Radkowi wydawało się przez chwilę, że Jego jest do połowy już pusta i zwyczajnie ktoś mu musiał pokazać, że tak nie jest :mrgreen:
Radku toż to niedawno całkiem w mailu podawałem Ci te jednostki i zespoły , które przytoczył Zenek a już Akta tyczące się Szkoły Elementarnej w Zaklikowie są na tej liście na pierwszym miejscu! Tak samo jak i te "kościelne" dokumenty wskazane poniżej. To się nazywa pomroczność jasna chyba. Ale nie żebym w jakimkolwiek przypadku narzekał - toż to Waść robisz tak wiele w temacie Zaklikowa i jesteś tak blisko źródła czyli APL, że każdemu, kto by cokolwiek złego na Ciebie napisał to ja tu bronić na udeptanej ziemi będę :lol: Tak przy okazji dalej czekam na inne fotki albo opracowanie z tych list uczniów i składek z lat następnych a pierwszego tutaj powyżej Twojego wypadu do APL w tym temacie.
Dzięki wielkiej uprzejmości i pasji Łukasza vel Archivarius81 otrzymałem sporą garść informacji z jego dalszej pracy w zespole 35/151/0 Komisarz do Spraw Włościańskich Powiatu Janowskiego, a konkretnie w jednostce nr 51 Gminnyj Sud gm. Zaklikov. Są to dokumenty z lat 1870-1979. Pozwalam sobie przekleić z maila treść ustaleń i pracy Łukasza w tych dokumentach:

„(..) Żadnych odpisów metryk w niej nie ma, wyłącznie korespondencja urzędowa. Aczkolwiek jednostka byłaby do dokładniejszego przejrzenia, gdyż ta korespondencja nie dotyczy wyłącznie jakichś spraw organizacyjnych sądu gminnego w Zaklikowie, a spraw wnoszonych przez mieszkańców Zaklikowa i okolic na wokandę tego sądu. Z uwagi na swoją nienajlepszą jeszcze znajomość rosyjskiego nie jestem w stanie wykoncypować, czego każda konkretna sprawa dotyczyła, wynotowałem jedynie kilka rzeczy jako przykład.
Np. na s. 13-15 znajduje się pismo z 17 grudnia 1870 r. nr 4080 dotyczące zażalenia mieszkańca osady Zaklików Wincentego Wesołowskiego - chodzi o jakiś spór z Wincentym Mizerskim. W kolejnym piśmie (s. 19)z 10/22 kwietnia 1872 r. występują mieszkańcy Ireny - Ludwik Głuchowski i Teofil Siwiło(?). S.-24-25: protokół sporządzony w gminie Potok Wielki 24 marca 1872 r., sprawa dotyczyła mieszkańca wsi Stany Szymona Suchory i mieszkanki wsi Dąbrówki Magdaleny Babicz. Jest sporo pism, w których przewija się Józef Głuchowski z Ireny. Pismo z 23 października 1872 r. (S. 60-61 i następne): występuje Zofia Słabczyńska z Zaklikowa, Pismo z 21 marca/2 kwietnia 1874 r. (s. 96-101): występują Stanisław Komińczak i Michał Słowik z Zdziechowic. Pismo z 14 czerwca 1874 r. (s. 102 i następne): występuje proboszcz zaklikowski, ks. Franciszek Nowakowski oraz Stanisław Szybowski - ten ostatni chyba wzięty do wojska. Pismo z 21 czerwca 1874 r. (s. 104 i następne): występują Tomasz Zaremba i Adam Ochal z Modliborzyc. Pismo z 19 lipca 1874 r. (s. 111-112): występuje Wincenty Brzostowski ze Świeciechowa i jego żona Marianna. Pismo z 3 sierpnia 1874 r. (s. 113-114): występuje Kasper Sabała(?). Pismo z 10 października 1874 r. (s. 125-126): występuje Michał Słabczyński z Zaklikowa i jego zmarła siostra Rozalia Rokicka, w piśmie z 30 grudnia 1874 r. dodatkowo występuje zmarły mąż Rozalii, Marcin (s. 135-136). Pismo z 29 marca 1875 r. (s. 149-150): występuje Szymon Ślusarz z Zdziechowic. Pismo z 30 czerwca 1875 r. (s. 151-153): występują Ignacy Rapa i Michał Skrzypek ze wsi Lipa. Podanie z 12 lutego 1879 r. (s. 196) - podanie sporządził Stanisław Szydłowski mieszkaniec wsi Solec powiat stopnicki guberni kieleckiej, pełniący uprzednio funkcję strażnika granicznego w Zawichoście. Kilka spraw dotyczy osób wyznania mojżeszowego, ale ich nie analizowałem :) "

Wielkie i niskie ukłony dla Archivarius81 za okazaną pomoc i zrozumienie pasji szukania śladów przodków w każdym dostępnym dokumencie z lat dawnych. W tym konkretnym przypadku przejrzał więcej niż połowę w/w jednostki. Co prawda kurczy się niebezpiecznie zasób tego, co jeszcze jest dostępne w APL w temacie XIX w z Zaklikowa. Szkoda wielka także, że nie ma – albo nie umiałem dotąd odnaleźć – akt notariuszy sporządzających je dla miasta Zaklików. Podobno wszystko tak jak i akta metrykalne spłonęły w Janowie Lubelskim. Te dostępne w archiwach pochodzące od notariuszy z Kraśnika tyczą się tylko lat 30tych i późniejszych XX wieku.
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

zenluc

Post autor: zenluc »

Rocznik Ziemi Zaklikowskiej Nr 3 2012/2013
http://zsozaklikow.szkolna.net/pliki/pl ... 548549.pdf
Tajne nauczanie w Zaklikowie
http://zsozaklikow.szkolna.net/pliki/pl ... 788875.pdf

Awatar użytkownika
Radecki

Zaatakowałem
35/528/0/-/167 Akta tyczące się Szkoły Elementarnej w Zaklikowie
Są bardzo podobne do:
35/527/0/-/902 Akta Gimnazjum Wojewódzkiego w Lublinie tyczące się Zaklikowa miasta szkoły elementarnej 1835-1863
Tyle tylko, że z lat wcześniejszych i chyba bardziej precyzyjne.
Spróbuję wstawić próbkę:

Edit: Udało się.
BTW: Pozycja 25 to najprawdopodobniej moja pra-pra-babcia
Radosław Chrząstowski

Awatar użytkownika
Radecki

Nawiasem mówiąc, ten zbiór jest niebezpieczny.
Jest tam na przykład klasyczny donos Obywateli na "niespokojne" zachowanie nauczyciela, a takoż kilkadziesiąt stron formalnego śledztwa w tej sprawie z zeznaniami świadków.

Wciąga, jak tabloid.
Personel czytelni musiał mnie wykopywać ;)
Radosław Chrząstowski

Grendel

Radek! normalnie powinienem przy dzisiejszej okazji Ci jakoweś całusy i serduszka wysłać ale umówmy się, że przesyłam serdeczny i mocny uścisk dłoni :mrgreen: oraz wielkie podziękowanie!! Toż to nie wiedziałem, że wtedy takie ładne tabelki w excelu robili - super robota. Nie wiem czemu mi nie przyszło powiadomienie o odpowiedzi w tym wątku i dopiero przed chwilą to zobaczyłem a w pracy jestem i pisać trudno ;) Musze sobie to na spokojnie przeanalizować ale już widzę osobę odkrycie arcy cenne dla mnie i chyba nawet obok Twojego ważnego odkrycia czyli pozycje nr 24 i 25 :!:
Radek masz takich więcej :?:

Zenkowi dziękuję za wskazanie tych linków umieszczonych na stronie szkoły - wrzucili to z racji konkursu historycznego o Zaklikowie a ja zapomniałem o tym zupełnie, jak mi wspominała coś o tym przelotem żona dyrektora tego zespołu szkół, która jest kierownikiem USC w Zaklikowie.

Jakże serce mi rośnie jak widzę, że temat z pozoru już zakopany i z lekka zapomniany tak super się rozwija. Śmiem twierdzić, że jest to (patrząc choćby po liczbie odsłon) najlepszy i najbardziej kompetentny wątek z informacjami o Zaklikowie dla szukających przodków w sieci.
Pozdrawiam
Sławek Skroczyński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia kraśnicka”