Czerski

Moderatorzy: avee, El

snowflake

Czerski

Post autor: snowflake »

Witam serdecznie, jestem nowa na tym forum.
Szukam informacji o rodzinie Czerskich z Łukowa i okolic, (Czerski to moj pradziadek) inne interesujace mnie nazwiska to Chruściel, Słomczyński oraz Deleszkiewicz. Byłabym bardzo wdzięczna za jajakolwiek pomoc.
Interesujace mnie osoby to np. Kazimierz Czerski (ozeniony z Jozefa z domu Chruściel lub Słomczyńska), Leokadia Deleszkiewicz (z domu Czerska?)
Serdecznie pozdrawiam
Snowflake

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Kazimierz Czerski (ozeniony z Jozefa z domu Chruściel lub Słomczyńska)
Nie każdy ma w swoim drzewie wspomnianych.
Ale są inne możliwości i jakakolwiek data czy przedział czasowo-wiekowy dużo by nam powiedział.
Przede wszystkim czy jesteśmy w stanie jakoś pomóc czy nie ;-)

snowflake

Witam i dziekuje za odpowiedz.
Wiec tak:
Kazimierz Czerski urodzil sie okolo 1907 roku, zmarl na gruzlice w ok 1946, mial przyrodniego brata Stefana. (ze strony ojca, ktorego imienia nie znam) Stefan byl od niego pare lat mlodszy, ich relacje nie byly za dobre z tego co wiem, ich rodzice (domyslam sie ze macocha i ojciec Kazmierza cz.) zmarli jak Kazimierz mial okolo 15 lat a Stefan miedzy 8/9 a 12 lat.
Relacje rodziny sa niestety bardzo niedokladne, Babcia niestety niewiele pamieta. Jako dziecko, okolo 6 letnia dziewczynka jezdzila do rodziny, ktora miala albo jakis dworek albo duzy dom rodzinny, ponoc byly duze donice z palmami, duzy hall..mialy tez byc w jakiejsc czesci rodziny blizniaki.
We wspomnieniach Babci padalo tez nazwisko Mosciccy, miejscowosc Swidry, Swiercze i Zalesie, jednak czy sa tu jakies powiazania z rodzina tego nie wiem.
Babcia pamieta tez nazwiska Marianna Komorowska i Andrzej Czerski, raz mowila ze to rodzice Kazimierza, innym razem ze nie..starosc nie radosc, i pamiec niestety juz nie taka..

Reasumujac: Kazimierz i Jozefa Czerscy lata ok 1907-1946 i dluzej, prababcia zmarla w latach 90tych.
Rodzice Kazmireza Czerskiego, imiona nieznane byc moze Marianna Komorowska i Andrzej Czerski ale to ze znakiem zapytania. Lata spekulujac okolo 18..-1922
Anna i Pawel Slomczynscy lub Chrusciel to pokolenie sprzed 1900, kiedy sie urodzili i kiedy zmarli niestety nie wiem.

bylabym naprawde wdzieczna za jakiekolwiek informacje.

Piotr r.

Post autor: Piotr r. »

Akta z XX wieku są jeszcze w USC. Można wystąpić z wnioskiem o wydanie odpisu aktu zgonu Kazimierza. Mając taki dokument można kontynuować poszukiwania na podstawie danych w nim zawartych ;-)

snowflake

Dziekuje bardzo za wskazowke. Nestety mieszkam bardzo daleko i niepredko bede w okolicach. Z roznych przyczyn sama prowadze poszukiwania na odleglosc, i sporo miesiecy minie zanim bede mogla na m-cu "poszprerac", tak czy inaczej dziekuje.
Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

W takiej sytuacji można spytać USC o możliwość wysłania skanu aktu na e-mail lub odpisu/ksera do najbliższego Tobie USC.
Pierwsze rozwiązanie bezpłatne, drugie niekoniecznie (przesyłka pocztowa).
W takim wypadku warto mieć przygotowane skany dokumentów, z których wynika że jesteś potomkiem tych, których aktów szukasz. Np. odpis twojego aktu urodzenia/ślubu, aktu urodzenia/ślubu rodzica (na nim będą imiona dziadków) i to powinno wystarczyć, o ile w ogóle będzie potrzebne. Formalnie USC może o taki dokumenty poprosić, choć nie wiem czy ma prawo go zażądać. Po przeskoczeniu USC będzie można szukać w AP, bo tam już dokumentami nie trzeba się okazywać a i większa szansa, że coś już zindeksowane.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Łucja

Post autor: Łucja »

Nie wiem czy znasz ostatnio wydaną książkę "Herbarz szlachty ziemi łukowskiej na Lubelszczyźnie", Marek Woliński.
Są tam Czerscy wymienieni, ale są to dawne dzieje (książka ma mieć kilka tomów, ale na pewno nie czasy współczesne o które pytasz). Co ciekawe jest tam Kazimierz Czerski, jego potomkowie to np. Józef Kalasanty ur. ok. 1817 w Świdrach syn Antoniego, dziedzica dóbr Świdry. Ten wpis powołuje się na inne informacje o legitymowanych ze szlachectwa w Królestwie Polskim (autorka Elżbieta Sęczys), tam też są Czerscy wymienieni i oprócz miejscowości Świdry też Świerze (dość podobnie brzmi do Twoich Świercze ale o jaką miejscowość może chodzić nie wiem, o już wiem, są Świercze na płn.-wsch. od Łukowa, to te zapewne). Tak, że obie książki dobrze byłoby zobaczyć, bo wydaje się, że to mogą być głębiej Twoi (to znaczy w jeszcze wcześniejszych pokoleniach). Jeżeli padły nazwy tych miejscowości, a zwłaszcza Świdry, to byłabym raczej pewna, no 95%).
Świdry są położone na płd.-zach. od Łukowa, jeszcze dalej na zach. jest miejscowość Czerśl, i to właśnie od niej to nazwisko (Czerscy z Czerśli).

Pozdrawiam
Łucja

snowflake

@dpawlak, niestety przebywam zagranica! z tego co sie orientuje to nie istnieje mozliwosc wyslania skanu dokumentow na mojego maila prawda? jesli tak to byloby to pewnie odplatne, mam racje?
@Łucja az mnie swierzbi aby przejrzec ten herbarz! juz mi sie raz obil o uszy!
nie wspominajac juz o wycieczce do Lukowa! (mina miesiace zanim bede mogla pojechac..) o drugiej ksiazce nie slyszalam, dziekuje za wskazowke!!! :)
co do szlachty to takie opowiesci chodza po rodzinie, ze mamy szlachecckie pochodzenie i ze rodzina byla dosc zamozna ale jak to podczas wojny i tez po wojnie majatek przepadl...
z tego co wiem to imiona sie w tamtych czasach czesto powtarzaly z pokolenia na pokolenie, amiejscowosci rzeczywiscie pasuja, pytanie tylko czy to "ci" Czerscy!
jestem wam bardzo wdzieczna za wskazowki! jetem nie tylko na poczatku poszukiwan ale tez totalnym zoltodziobem w poszukiwaniach geneologicznych! :-?

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

snowflake pisze:niestety przebywam zagranica!
Śnieżynko. W XXI wieku granica to tylko umowna linia na mapie. W przypadku internetu nie ma nawet umownych granic. Ja swego czasu miałem służbowo adres mailowy brytyjski, mimo że nie ruszałem się na krok z Polski.
z tego co sie orientuje to nie istnieje mozliwosc wyslania skanu dokumentow na mojego maila prawda?
Nieprawda. Ściślej ujmując, nie zawsze prawda. Dlatego trzeba dowiadywać się w danym USC, czy jest taka możliwość. Reguły nie ma, w małym wiejskim USC sami mi zaproponowali bezpłatne wysłanie na e-mail (warunkiem było wysłanie skanów dokumentów z których wynikało, że poszukiwani są moi przodkowie i krewni). Natomiast w dużym powiatowym mieście powiedzieli, że mogą wyszukać, ale zdjęcia muszę sobie zrobić ja lub ktoś przeze mnie upoważniony (zwracam uwagę na taką możliwość), bo oni nie mają takich możliwości technicznych. Przy czym widzę, że urzędy są coraz częściej wyposażane w skanery, z jakiegoś funduszu unijnego.
jesli tak to byloby to pewnie odplatne, mam racje?
Fotokopia na e-mail bezpłatnie. Ksero zwykłą pocztą nie. Płatne również w przypadku papierowego odpisu, bo to dokument ważny prawnie i tu obowiązuje opłata skarbowa.

Myślę, że większym problemem będzie mało precyzyjne zapytanie o dany akt, powodujące, że prośba sprowadzi się do czasochłonnej kwerendy. Jeśli, jak piszesz, chodzi o zgon z 1946 +/- 5 lat, a takich zgonów jest np. 800 rocznie, to trzeba przeszukać 8000 aktów. Jeśli do tego nazwisko jest popularne, to urzędnik może zwyczajnie nie mieć czasu na szukanie, ma przecież innych petentów.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
Miazek

Post autor: Miazek »

Witam nieznajomą, która nawet imieniem się niepodpisuje.
Zernij na priv.
Pozdrawiam
Czarek

snowflake

Witam,
dziekuje bardzo za informacje, dlugi czas nie zagladalam na forum, ani tez nie zajmowalam sie hist. rodziny.
Nie podpisalam sie poniewaz prywatnosc w internecie jest dla mnie bardzo wazna, a imie mam nietypowe, wiec tez sie nie podpisuje. Oczywiscie rozumiem ze nie kazdy sie z tym zgadza, lecz jest to dla mnie z przyczyn prywatnych wazne. ( i na podstawie doswiadczenia)
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje.

słomka

Czerski

Post autor: słomka »

Szanowna Pani Snowflake !
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Bardzo proszę o kolejne informacje już po "rozpakowaniu papierów".
Kto wie, może okazać się , że jesteśmy spokrewnieni. O tym że jest wspólny grób Czerskich,
Słomczyńskich, Chruścieli czy Deleszkiewiczów nie slyszałem.Ciekawe czy to miało być
w Łukowie czy też gdzie indziej ?
Być może bedę w Łukowie 1 listopada /dzień Wszystkich Świetych/.
Serdecznie pozdrawiam
słomka

Andrzej-cz

Post autor: Andrzej-cz »

Witam
Chciałbym odgrzać temat.
Szukam informacji o rodzinie Antoniego Czerskiego urodzonego w 1889 roku w...nie jestem pewien gdzie. Miał 12 rodzeństwa a on był najmłodszym dzieckiem. Rodzice prawdopodobnie Adam i Katarzyna. Antoni młodo został zabrany do armii carskiej i bardzo luźny kontakt miał z rodzina. Po I wojnie zamieszkał w Radomiu w po II wojnie przeniósł się do Gliwic. Czy ktoś z tu obecnych na forum natknął się w swoich badaniach na takie osoby? andrzej-cz@tlen.pl

Ela M.

Post autor: Ela M. »

Andrzej-cz pisze:Szukam informacji o rodzinie Antoniego Czerskiego urodzonego w 1889 roku w..
W "pomocniku" znalazłam informację ..."Czerski Antoni Żyrzyn akt nr 84 rok urodzenia 1889 Żyrzyn, Ojciec: Stanisław, Matka: Marianna zd. Mitura"
... i zobacz człowieku człowieka w człowieku...

agnieszka_17

Post autor: agnieszka_17 »

Dzien dobry,
Ja rownież poszukuję informacji o rodzinie Czerskich z lubelszczyny. Moja prababcia to Zofia Baran, z domu Czerska. Niestety nic więcej na temat tej części rodziny nie wiem.
Zofia urodziła się w okolicach 1870/1880 (wg moich szacunków), żona Łukasza Barana, mojego pradziadka.
Jeżeli ktokolwiek widział coś na temat tej rodziny lub mógł doradzić w którym kierunku szukać, byłabym bardzo wdzięczna.
Z pozdrowieniami,
Agnieszka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Łukowska”