akta z Woli Gułowskiej

Moderatorzy: avee, El

matkop

Post autor: matkop »

interesują mnie akta tych dwóch wspomnianych wcześniej i Pietruszki :)

JolantaK

Post autor: JolantaK »

Jak chcesz - dla mnie żadna różnica.
1886/15, 22.I/3.II, Walentynów, ur Józef s Kacper Kędzierski i Aniela z Sokolików
1892/127, 3/18.XII, Walentynów, ur. Franciszek, s. Kacper Kędziora, Marianna z Szymanków

Pietruszki wyślę wieczorem
Jola

matkop

dziękuję ale nie trzeba bo mnie tylko oni interesują :)

JolantaK

Śluby dot. Pietruszków:
1924/46 „Działo się we wsi Gułowska Wola dnia 26 listopada 1924 roku o godzinie pierwszej po południu. Wiadomo czynimy, iż w obecności świadków: Szymona Sempoch, rolnika ze wsi Czarnej i Franciszka Pietruszki, handlowca z Warszawy ulica Mińska liczba 9, obu pełnoletnich, w dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo pomiędzy: Janem Pietruszką, 37 lat mającym, wdowcem po Rozalii z Tarnowskich zmarłej dnia 8 sierpnia roku bieżącego, rolnikiem urodzonym i zamieszkałym w kolonii Ernestynowie, synem Franciszka i zmarłej Apolonii z Wojciechowskich, małżonków Pietruszków, a Władysławą Kołodziejczykówną, panną, 27 lat mającą, urodzoną w Sobiesce, zamieszkałą 10 miesięcy w Adamowie na służbie, córką zmarłych Michała i Katarzyny z Grabków, małżonków Kołodziejczyków. ...” (nowożeniec i świadkowie podpisali dokument)

1930/6 „Działo się we wsi Gułowska Wola dnia 5 lutego 1930 roku o godzinie jedenastej rano. Wiadomo czynimy, iż w obecności świadków: Władysława Szabelskiego z Ernestynowa i Andrzeja Kołodziejczyka z Sobieski, pełnoletnich rolników, w dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między: Mieczysławem – Franciszkiem dwóch imion Biadun, kawalerem, lat 19 mającym, urodzonym, zamieszkałym przy rodzicach na gospodarstwie rolnym i zapisanym do ksiąg ludności stałej w kolonii Orle Gniazdo, parafii Adamów, gminy Gułów, powiatu Łukowskiego, województwa Lubelskiego, synem Józefa i Marjanny z Marzelów (Maczelów?), małżonków Biadunów, a Marianną Pietruszka panną, lat 17 mającą, urodzoną, zamieszkałą przy ojcu na gospodarstwie rolnym i zapisaną do ksiąg ludności stałej w kolonii Ernestynowie, parafii tutejszej, gminy Serokomla, powiaty Łukowskiego, województwa Lubelskiego, córką Jana i zmarłej Rozalii z Tarnoskich, małżonków Pietruszków. ...” (podpisali dokument: nowożeńcy, ojcowie, świadkowie)

JolantaK

Chrzty i zgony Pietruszków:
1887/75 ur Jan, Ernestynów 7/19 czerwca, Franciszek Pietruszka, Apolonia Wojciechowska (dopisek1: ślub z Rozalią Guz ur. Tarnecka wdowa 25 stycznia 5 lutego w Łysobyckim parafialnym kościele – brak roku; dopisek2: Jan Pietruszka wdowiec dnia 26 listopada 1924 w kościele Gułowska Wola zawarł związek małżeński z Władysławą Kołodziejczyk panną)
1912/171 ur Marianna, Ernestynów 28.10/10.11, Jan Pietruszka 25, Rozalia z Tarnoskich 23 (dopisek: Marjanna Pietruszka panna dnia 5 lutego 1930roku w kościele par. Gułowsko Wolskim zawarła związek małżeński z Mieczysławem Franciszkiem Biadun kawalerem)
1914/187ur Rozalia, Ernestynów, 22.11/5.12, Jan Pietruszka 27 lat, Rozalia z Tarnowskich 27, zgłaszała Marjanna Tarnowska 50 lat babka dziecięcia z Przytoczna.

1924/77 zm Rozalia z Tarnowskich Pietruszkowa, Ernestynów 8 sierpnia, rolniczka 34 lata, ur w Przytocznie c Józefa i Marianny z Fotygów małżonków Tarnowskich, został mąż Jan
1925/82 zm Genowefa Pietruszka, Ernestynów 22 października, 14 dni, c Jana i Władysławy z Kołodziejczyków, małżonków Pietruszków rolników
1926/78 zm Regina Pietruszka, Ernestynów 19 października, 18 dni, c Jana i Władysławy z Kołodziejczyków, małżonków Pietruszków rolników
1929/14 zm Franciszek Pietruszka, Ernestynów, 28 stycznia, 90 lat rolnik ur w Krzówce syn Jana, matki niepamiętnej, wdowiec po Apolonii z Wojciechowskich
1931/24 zm Mieczysław Pietruszka, Ernestynów 18 marca, 2 mce 1 dzień, s Jana i Władysławy z Kołodziejczyków małżonków Pietruszków rolników z Ernestynowa.
Jola

matkop

dziękuję za Pietruszków, mam prośbę do Pani Joli... jeszcze chciałbym uzyskać informacje o nowożeńcach ze slubu 7/1878, zwłaszcza dotyczące Pana Młodego, Kazimierza Gąsiora. dziękuję z góry, pozdrawiam Mateusz

JolantaK

Witam,
jak zawsze, do usług:
nr 7 - 23.I/4.II.1878 - Kazimierz Gąsior 23 lata syn zm. Walentego i zyj Marianny Blicharskiej, ur Lipiny, zam Gułów przy matce i Agnieszka Pietruszka 18 lat córka zm Jana i żyj Katarzyny Kołodyńskiej, ur Krzówka, zam Krzówka przy matce. Zapowiedzi Wola Gułowska i Adamów.
Pozdrawiam. Jola

matkop

Pani Jolu, jeszcze proszę o akt urodzenia Jana Pietruszki z 1887.. a co do akt urodzeń czy posiada Pani dane z roczników po 1914 roku? Pozdrawiam. P.s. dziękuję za Kazimierza Gasiora

JolantaK

Witam
Akt urodzenia Jana podałam 12 grudnia.
Nie mam nic więcej, tylko to, co w lubgens - urodzenia do 1916 roku. To i tak dużo zważywszy, że mamy 2016 rok...
Jola

Jmpe

Post autor: Jmpe »

Witam serdecznie :)

Czy mógłbym prosić o treść aktu ślubu (Aleksander Wojnarowski i Katarzyna Modelska) z Woli Gułowskiej nr 24/1882?

A także akt ślubu Józefa Modelskiego i Agaty Rola (33/1883) oraz akt śmierci Józefa Modelskiego (21/1887)?

Pozdrawiam,
Piotr

JolantaK

Witam
Oto wszystkie zapisy dotyczące nazwiska Modelska/Modelski z parafii Wola Gułowska:
ślub 24/1882, 24.10/5.11, Aleksander Wojnarowski, kawaler, ur. Zadybie, s. Walenty i Apolonia Kalczyńska, lat 19, zam. Lipiny przy rodzicach, Katarzyna Modelska, panna, ur. Spław w kaliskiej guberni, c. Jan i Józefa Rorzewicz, lat 21, zam. folwark Lipiny przy rodzicach
ślub 33/1883, 6/18.11, Józef Modelski, kawaler, ur. Spław powiatu konińskiego, kaliskiej guberni, s. Jan i Józefa Rożewicz, lat 19, zam. folwark Lipiny, Agata Rola, panna, ur. Bielany, c. zmarłych Antoni i Agnieszka Fiutek, lat 19, zam. folwark Lipiny
ur. 4/1884, 27.12.1883/8.01.1884, folwark Lipiny, Ewa, c. Józef Modelski, woźnica lat 19 i Agata Rola lat 17
ur. 104/1887, 23.08/4.09, Lipiny, Marianna c. Agnieszka Modelska, służąca, niezamężna, 24 lata, zgłaszała akuszerka
zm. 8/1884, 1/13.01, Lipiny, Ewa. c. Józef i Agata Rola, 1 tydzień
zm. 9/1888, 11/23.01, Lipiny, Józefa Modelska z Rożewiczów, 60 lat, c Walenty i Agnieszka, został mąż Jan
(ciąg dalszy za chwilę)

JolantaK

kolejny zapis starałam się przetłumaczyć jak najdokładniej:
zm. 21/1887. Działo się w osadzie Gułowska Wola 21.02/5.03. 1887 roku o 10 rano tego dnia. Sąd Pokoju Gregoriew za numerem 784 powiadomił nas o śmierci naszego parafianina. My też napisaliśmy jak na odwrocie tego pisma było: Miasto Achalciche nr 213, 14.02.1887, służący w 150 pieszym Tamańskim pułku, szeregowy Józef syn Jana Modelski 13-tego stycznia, w pułkowym szpitalu od ropnego zapalenia krwi zmarł. Dowódca pułku (podpis nieczytelny). Informacja: zmarły Modelski, 23 lata, syn Jana i Józefy urodzonej Rożewicz małżonków Modelskich, zostawił po sobie owdowiałą żonę Agatę Modelska urodzona Rola, żyjącą we wsi Lipiny. Po zaświadczeniu śmierci Józefa, akt ten przez sekretarza wojennego sądu i mnie podpisany. Za Administratora Gułowskowolskiej Parafii, ksiądz Ludwik Cierpisz Wikary Sekretarz (.....) (podpis) Brzeziński
Pozdrawiam. Jola

MarcinR

Post autor: MarcinR »

https://pl.wikipedia.org/wiki/Achalciche
Tu dokonał żywota Józef Modelski....
Pozdrawiam Marcin

Jmpe

Post autor: Jmpe »

Dziękuję bardzo! Wszystkie bez wyjątku osoby są częścią mojej rodziny. W sumie nic dziwnego, bo nazwisko dość nietypowe jak na te okolice :) Modelscy przeprowadzili się z Wielkopolski do Ziemi Łukowskiej, podobno uciekając przed jakimiś sprawami finansowo/podatkowymi

A sprawa śmierci Józefa Modelskiego bardzo ciekawa, nic o tym nie wiedziałem. Będę musiał zbadać jego służbę wojskową!

Pozdrawiam,
Piotr

msjasinski

Post autor: msjasinski »

Dzień dobry,

Niniejszy wątek przeczytałem z wypiekami na twarzy, bo wszystkie poszlaki wskazują na to, że wspomniany Kazimierz Gąsior to mój prapradziadek (przez córkę z pierwszego małżeństwa). Chciałbym to jednak potwierdzić, a niestety nie mogę w najbliższym czasie wybrać się do Siedlec... W związku z czym chciałbym bardzo gorąco poprosić panią Jolę o informację nt. dwóch metryk.

akt chrztu: Gąsior Aniela Wola Gułowska akt nr 15 rok 1882.
Akt ślubu: Czarnecki Michał i Gąsior Aniela Wola Gułowska akt nr 2 rok 1904.

Obawiam się, że odpowiedź pozytywna na moje wątpliwości może otworzyć worek z wieloma dalszymi pytaniami... W każdym razie będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam!
Michał

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Łukowska”