Zatorscy z Wilczanki / Żyrzyna

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
kbogusz

Zatorscy z Wilczanki / Żyrzyna

Post autor: kbogusz »

Poszukuję informacji o rodzinie Zatorskich, pochodzącej z Wilczanki, parafia Żyrzyn. Jeden z potomków, Stanisław Zatorski (pradziadek), osiedlił się w Nowinach Przytockich i został zabity w 1943 roku podczas wojny (to osobna, ciekawa i poruszająca historia). Dzięki opowieściom mojej babci wiedziałem, że urodził się koło Żyrzyna w roku 1895 i taka osoba widnieje w naszej bazie regestrów. Jego rodzicami byli według bazy Tomasz i Ludwika z Wojciechowskich.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje o tej rodzinie.

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Zatorscy z Wilczanki / Żyrzyna

Post autor: dpawlak »

Co prawda nie Ziemia Stężycka ale bardzo blisko i to też tereny moich poszukiwań.
O rodzinie nic nie wiem ale w temacie ksiąg Żyrzyn siedzę dość dobrze.
Wojciechowska wygląda na drugą żonę Tomasza. Wcześniej w 1885 wziął ślub z Marianną Sakowską i akurat ten rocznik spisałem ongiś w archiwum. Urodzenie Tomasza to rok 1864 i być może ma imię po ojcu, bo 1827 też rodzi się Tomasz. No ale warto zajrzeć w dokumenty. Poszperam czym dysponuję. Ciekawe, że Wilczanka bardzo blisko parafii Baranów a tam wyskakuje to nazwisko tylko raz w 1910.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

kbogusz

Post autor: kbogusz »

Dziękuję Darku. :) Tak, właśnie mi się tak zdawało, że to nie ziemia stężycka, ale nie wiedziałem gdzie lepiej ten temat umieścić.

Czy dysponowałbyś może jakimiś skanami albo dokładnymi danymi? Czy ktoś zabrał się za digitalizację, czy trzeba pojawić się tam osobiście i przeprowadzić sprawę tradycyjnie?

1939pl

Post autor: 1939pl »

czołem.

Zatorscy obecnie mieszkają pod żyrzynem w zagrodach. Wiem że przed wojną mieli własny wiatrak....

mieszkają przy przystanku....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Stężycka”