Akty ze Stężycy - prośba o informację

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
AU

Akty ze Stężycy - prośba o informację

Post autor: AU »

Bardzo proszę osoby, które zajmowały się indeksowaniem parafii Stężyca n. Wisłą o pomoc i podpowiedź. Trafiłam na akty, które nie maja dodatkowego opisu, ani linku do skanu. Nie wiem, czy mam się o nie zwrócić do AP w Lublinie, czy też szukać w innym miejscu. Chodzi o następujące osoby:
akt małż. Józef Konstanty Uziembło i Jadwiga Apolonia Maciejewska akt 19/1913
akt ur. Adamina Feliksa Uziębło akt 51/1913
akt zgonu Adam Uziębło akt 96/1906

Pojawia się również w indeksach parafia (?) Brzeziny - o co chodzi? Czy jest to miejscowość należąca do P. Stężyca, czy jakaś inna miejscowość - Brzezin jest w lubelskim jeszcze 8.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
dpawlak

Post autor: dpawlak »

Tak młode akty jeszcze są w USC Stężycy, na tego typu pytania (czy coś jest w AP, co jest w AP, z jakich lat i w jakim AP) odpowiada baza pradziad.

Znając numer zespołu, można sprawdzić na bieżąco w szukajwarchiwach, czy dany rocznik już jest zeskanowany i upubliczniony. Może się bowiem zdarzyć, że indeks zrobiony został, kiedy skanów jeszcze nie było, potem się pojawiły ale indeks nie został poprawiony i nadal brak linków.

Parafia Brzeziny, nie wiem skąd wątpliwość w postaci: (?).
Owszem jest 9 miejscowości w woj. lubelskim ale ile z nich jest miejscowościami parafialnymi, a jeśli więcej niż jedna, ile z nich ma parafię działającą co najmniej tyle lat, na ile wskazują indeksy?
W tym przypadku, pomiędzy Stężycą a Rykami, czyli po sąsiedzku, istnieje już od końca XVII w. parafia Brzeziny, kościół ufundował miejscowy dziedzic na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej. Księgi z tej parafii przechowywane w USC Trojanów, bo do tej gminy należały (jak przypuszczam) przed wojną. USC Trojanów podlega pod AP Siedlce, stąd tam należy szukać ksiąg i ze spisów rocznych tych ksiąg pochodzą nasze indeksy Brzezin.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

AU

Bardzo dziękuję. Oczywiście, na stronach AP w ogóle nie ma jeszcze ksiąg po (chyba) 1902 r. Jeżeli są w USC w Stężycy, to czy oznacza to, że można z nich korzystać bez tego całego zawracania głowy z wypełnianiem druków i wykazywaniem pokrewieństwa? Teoretycznie 100 lat minęło, ale z urzędami nigdy nie wiadomo.

Bardzo tez dziękuję też za podpowiedź w sprawie Brzezin.

AU

Aha, przepraszam za moją ignorancję, ale zupełnie nie orientuję się w sprawach Lubelszczyzny - do dla mnie historia bliska sercu, ale bardzo odległa w czasie.

Awatar użytkownika
dpawlak

To zależy, czy wizyta osobiście (tak najlepiej), czy coś chcemy aby urzędnik wykonał za nas. Osobiście udawało mi się zawsze bez papierkologii w tej okolicy. To nie Galicja, gdzie z czystej niechęci do petenta palcem w bucie nie kiwną. Ponadto małe USC na szczęście nie są aż tak obłożone pracą i czasem taka wizyta to nawet pewne urozmaicenie.

Długie okresy oczekiwania na odesłanie do AP wynikają niestety z tego, że to księgi wieloletnie, a w przypadku urodzeń w nie najlepszym stanie i czeka je kosztowna konserwacja, na co małych gmin zwykle nie stać.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

AU

Niestety, wszystkie te akty potrzebuję w formie oficjalnej, urzędowo potwierdzonej i opłaconej. Izbica przysłała mi akt bardzo szybko, ale był dużo młodszy. Jeszcze raz wielkie dzięki za podpowiedzi - hasłu Trojany po długim czasie poszukiwań nagle mnie oświeciło, że jest Korytnica Łaskarzewska; przeszukiwałam księgi Korytnicy k/Węgrowa. A tu jeszcze akty parafialne cudownie zindeksowane przez Grupę Garwolińską - i mam już to, czego szukałam, ale nie wszystko. Teraz muszę się dostać do aktów parafii w Brzezinach; niestety, AP w Siedlcach ma tylko księgi od 1863, a ja potrzebuję od 1852 do tyłu.
A może wie Pan coś o księgach na parafii; może ktoś już indeksuje?
Jeszcze raz dziękuję :lol:

Awatar użytkownika
dpawlak

Są starania o księgi z Brzezin, może w przyszłym roku się uda?
Oficjalnych odpisów z takich lat (podlegających pod oddanie do AP) w zasadzie się nie wydaje.
Nie wiem natomiast jak wygląda ksero z urzędowym potwierdzeniem, nie mające mocy prawnej.
Darek

AU

Otóż, wydaje się, jeżeli można to rozsądnie uzasadnić. Należy wtedy uiścic opłatę skarbową oprócz kosztów kopii dla AP. Mam już takie akty - najstarszy z 1813.

Awatar użytkownika
dpawlak

No toż mówię, odpisów się nie wydaje (koszt 22zł za uproszczony lub 33 za pełny).
Kopię poświadczoną (opłata 5zł) widocznie tak, choć pewny nie byłem.
Darek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Stężycka”