Co to za twór?

Moderatorzy: avee, El

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dpawlak

Co to za twór?

Post autor: dpawlak »

Nie zawadzi mały rys historyczno-geograficzny na wypadek, gdyby ktoś nie kojarzył, co to za obszar.
To zaś wielce prawdopodobne, bo stolica tego regionu, to dziś duża co prawda, ale tylko wieś będąca zaledwie stolicą gminy, a i gorzej bywało.
Poza tym w województwie jest jeszcze jedna Stężyca będąca siedzibą parafii.
Podstawowe informacje można oczywiście zdobyć tu:ziemia stęzycka
Jak widać, to teren "Na prawo od Wisły i Wieprza",
że zacytuję tytuł nie wychodzącego już w Dęblinie miesięcznika.
Obecnie to głównie powiat i dekanat rycki. Peryferie zostały rozparcelowane pomiędzy sąsiednie powiaty i tak parafia Gołąb to powiat i dekanat puławski, wschodni skrawek to powiat lubartowski, północno-wschodni to łukowski, a znaczna część północna to powiat garwoliński, obecnie w województwie mazowieckim.
W 1474 mimo utworzenia woj. lubelskiego pozostała przy woj. sandomierskim zmienił to dopiero w 1793 Sejm Wielki, jednak zanim decyzja weszła w życie, o jej losach zaczęli decydować zaborcy.
Ponieważ poza Gołębiem pozostały obszar to diecezja siedlecka, więc nie figuruje w Projekcie Lublin. W publikowanych przez AP Lublin skanach metryk figurują za to, jako pierwsze i jedyne dokumenty z Adamowa, natomiast w niedługim czasie należy się spodziewać aktów z mojej parafii chrztu, Bobrownik /n Wieprzem.
Dla sięgających swoimi korzeniami głębiej, mapka ziemi stężyckiej z XVI wieku,
z podziałem na parafie.
Z broszury wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Stężycy "Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim" autorstwa Klemensa Kurzypa, znanego lokalnego historyka.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
bedziak

Post autor: bedziak »

Mozna w sieci znaleźć ta broszurę ?
"Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim"
Moja mama pochodzi z Długowoli par. Pawłowice.
szukajcie, a znajdziecie

Awatar użytkownika
dpawlak

W sieci nie, natomiast do papierowej mam dostęp.
Ta akurat opisuje większych właścicieli ziemskich w ziemi stężyckiej aż do końca II WŚ.
Do innych też, to pozycje dotyczące historii danych miejscowości, czasem niewiele więcej niż to co w sieci ale czasem są lokalne smaczki.
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
bedziak

Post autor: bedziak »

Jezeli byloby cos o Długowoli, Pawłowicach, Piotrowicach lub Paprotni to chętnie bym sie zapoznał.Dałoby sie to zorganizowac ?
szukajcie, a znajdziecie

g_smolarz

"Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim"

Post autor: g_smolarz »

Czy była by możliwość zapoznania się z tą broszurą?

SzRtoip

Post autor: SzRtoip »

dpawlak,
Dzień dobry Szanowny Panie Darku,
mam pytanie, czy w publikacji "Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim" autorstwa Klemensa Kurzypa, jest coś na temat miejscowości Korzeniów (wieś położona w gm. Ułęż, miedzy Sarny a Białki Dolne). W "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" - http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/ - widnieje informacja następująca: " W XVIII w. utworzono tu parafię i założono miasto. Kiedy zniesiono parafię i urządzenia miejskie nie wiadomo." (Tom XV cz.2 >strona 131).
Byłem przez ponad 20 lat mieszkańcem tej wsi, pytałem najstarszych obywateli - nic nie słyszeli o parafii, kościele nie mówiąc już o prawach miejskich. Nie ma też żadnych pozostałości świadczacych o tym, że wieś mogłaby być parafią lub miastem...
Bardzo prosze o pomoć, gdyż dotarcie do publikacji "Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim" jest niezwykle trudne..

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź...

Pozdrawiam Piotr Sz (szrtoip@gmail.com)

i życzę Wesołych Świąt i wszystkiego NAJ w nowym roku...
psz

Awatar użytkownika
dpawlak

SzRtoip pisze:Byłem przez ponad 20 lat mieszkańcem tej wsi, pytałem najstarszych obywateli - nic nie słyszeli o parafii, kościele nie mówiąc już o prawach miejskich. Nie ma też żadnych pozostałości świadczacych o tym, że wieś mogłaby być parafią lub miastem...
Prawdę mówiąc też nie słyszałem o tym. Być może jest to przekłamanie w wyniku niezrozumienia tekstu źródłowego, z którego korzystał twórca słownika. Możliwe też że któryś z właścicieli planował założenie miasta i parafii ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.
Ostatnio znalazłem publikację o tym że Włostowice (dziś w granicach Puław) miały zostać miastem, o czym miały świadczyć zapiski tamtejszego księdza, do czego jednak nie doszło i nie zachowała się pamięć o takich zamiarach wśród mieszkańców.
W tekście jest mowa o dwóch parafiach do których kedyś należał Korzeniów.
Nowodwór i Drążgów (obie miejscowości były ongiś miastami i obie nie były już parafiami w chwili wydania słownika, a w każdym razie XV tomu) dlaczego nie ma nic parafii Żabianka istniejącej od 1575 roku, do której Korzeniów należy do dziś?
czy w publikacji "Dobra ziemskie w dawnym powiecie stężyckim" autorstwa Klemensa Kurzypa, jest coś na temat miejscowości Korzeniów (wieś położona w gm. Ułęż, miedzy Sarny a Białki Dolne).
Publikacja wymienia właścicieli dóbr w Ziemi Stężyckiej na przestrzeni wieków aż do lat czterdziestych XX wieku. W ramach dóbr wymienia wsie i miasta wchodzące w skład dóbr.
Korzeniów jest wymieniany przy dobrach Nowodwór (dawniej Wyprzędów) do których należała część Korzeniowa. Właścicielami tych dóbr byli Męcińscy.
Pozostała część Korzeniowa należała do Korzeniowskich (wzmianka z 1508)
W 1569 oprócz Korzeniowskich (Albert i klemens oraz Stanisław i Adam) i Męcińskich wśród właścicieli cząstkowych są wymienieni Wiktoryn Chmielewski, Piotr Brzeziński, Stanisław i Piotr Pronek.
W roku 1581 Gójscy i Sarnecki (ten ostatni był właścicielem sąsiednich dóbr Sarny).
Prawdopodobnie Sarneccy połączyli dobra Korzeniów i Sarny ale aż do XIX wieku nie są znani ich właściciele.
Później kolejni właściciele to:
Dąbrowski, Idziński, Papiska, Smolianowa, Dobrzyńscy, Krajewski, Czachowscy, Krzyczkowski, Skalski, a w latach 1898-1947 Fundusz Stypendialny im. Ignacego Krzyczkowskiego.
Szczegółową listę właścicieli mogę podesłać na maila.
Darek

majsonik

Post autor: majsonik »

...
Korzeniów jest wymieniany przy dobrach Nowodwór (dawniej Wyprzędów) do których należała część Korzeniowa...
Darku skąd info, że Nowodwór dawniej był nazywany Wyprzędów??
Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
dpawlak

Oczywiście podałem z tej samej pozycji, z której podałem właścicieli Korzeniowa.
Wyprzędów, Wyprządów różnie pisano, to nazwa wsi, na polach której lokowano miasto, nazywane zresztą Miasteczkiem.
Tu masz to najlepiej opisane:
http://mapa-powiat.infogov.pl/info/nowodwor.html
Nieodległy Baranów też w momencie tworzenia miasta o tej nazwie powstał na polach wsi o innej nazwie - Laskowice. To dość częsta w okolicy praktyka zmiany nazwy miejscowości z chwilą jaj lokowania na prawach miejskich.
Darek

SzRtoip

Post autor: SzRtoip »

Dziękuję bardzo Panie Darku,
rozumiem, że to co Pan mi przysłał na maila, to ta szczegółowa lista właścicieli Korzeniowa.
Jeśli w wymienionej pozycji jest coś jeszcze na temat Korzeniowa, byłbym wdzięczny za dodatkowe informacje ...

pozdrawiam piotr sz
psz

PiotrGuz

Post autor: PiotrGuz »

może coś w tej broszurze jest o Poizdowie (Pogwizdowie)?

Awatar użytkownika
dpawlak

Wieś i folwark Poizdów z metryką od XVI wieku występują w ramach dóbr szlacheckich Białobrzegi.
Kolejni właściciele dóbr to:
Dobiesław z Białobrzegów w 1508 r.,
Stanisław Zerzyński 1561-1576,
Mikołaj Zerzyński 1569,
Jędrzej Zerzyński 1569,
Firlejowie właściciele dóbr kockich w 4 ćwierci XVI w.,
Andrzej Firlej z Dąbrowicy w 1647,
Zofia Firlejówna 1664,
Jan Kazimierz Boguszewski 1713,
Maria Wielopolska 1720-1733,
Anna księżna Jabłonowska z książąt Sapiehów, wojewodzina bracławska 1721-1801,
Michał Ksawery Sapieha 1764,
Jan Meysner, bankier warszawski 1802-1805,
Aleksandra c. Jana Meysnera d'Anstett ż. Jana Protazego d'Anstett, ministra pełnomocnego dworu rosyjskiego,
Edward Fenschave, prawdopodobnie generał i senator rosyjski 1856-62,
Emilia Henrieta Fenschave wdowa po Edwardzie 1862-1869,
Adam hrabia Żołtowski 1869,
Edward hrabia Żołtowski s. Adama
Józef Adam Karol Tadeusz hrabia Żołtowski s. Edwarda 1899-1947,
Skarb Państwa 1947.
Darek

Beata Tyka

Post autor: Beata Tyka »

Panie Darku czy w tej broszurce jest coś o Parafiance? Pozdrawiam Beata
Szanuję przodków.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemia Stężycka”