Jak uzyskać informacje o odznaczeniu?

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
Karolina Żołopa

Jak uzyskać informacje o odznaczeniu?

Post autor: Karolina Żołopa »

Witam serdecznie.

Mój pradziadek Jan Żołopa, pracownik PKS Kraśnik, został w 1955 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W Internecie odnalazłam akt prawny wymieniający jego nazwisko i potwierdzający odznaczenie - jest to Uchwała Rady Państwa z z dnia 15 lipca 1955 r., nr 0/1147. Czy istnieje możliwość dowiedzieć się więcej na ten temat, może ktoś z Państwa załatwiał podobną sprawę i wie, gdzie można się zwrócić?

Pozdrawiam,
Karolina

Awatar użytkownika
konskovolensis
Re: Jak uzyskać informacje o odznaczeniu?

Post autor: konskovolensis »

Nie załatwiałem, ale coś można na logikę wywnioskować.
Obecnie sprawy odznaczeń państwowych leżą w gestii kancelarii prezydenta. Natomiast sprawa dotyczy akt wytworzonych w innej jednostce i do tego wiele lata temu, więc w normalnych warunkach powinny od dawna podlegać archiwizacji, właściwym archiwum jest Archiwum Akt Nowych.

Odznaczenia przyznaje się z własnej inicjatywy lub na wniosek. W tym przypadku z samej uchwały nie wiadomo, kto wnioskował, ale nie ma to dużego znaczenia. Tak czy inaczej, spodziewam się, że istnieje sprawa przyznania odznaczeń, o których mowa w tej konkretnej uchwale i wnioski dotyczące konkretnych osób wchodzą w skład tej jednej sprawy. Wydaje się zasadne spróbować zwrócić się w pierwszej kolejności do kancelarii prezydenta, czy mają omawianego (podać imię, nazwisko, odznaczenie, datę i numer uchwały) w jakimś wykazie, kartotece żeby ustalić numer spisu zdawczo-odbiorczego teczek akt do AAN, a z tą wiedzą wbijać do AAN żeby ustalić sygnaturę zespołu, w którym tę teczkę aktualnie trzymają no i numer jednostki archiwalnej czyli tej właśnie teczki.

Gdyby wiedzieć na 100%, kto wnioskował, to z kolei można próbować szukać w aktach tej jednostki. Przykładowo jeśli wnioskował pracodawca, to gdzieś są akta kadrowe tego pracodawcy a w nim być może nawet ta teczka osobowa pracownika, a już na pewno teczka spraw odznaczeniowych.

Proszę o inf., czy się udało.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Karolina Żołopa

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Jutro postaram się skontaktować z Kancelarią Prezydenta i oczywiście poinformuję, jak sprawa wygląda.

Pozdrawiam,
Karolina

Karolina Żołopa

Witam serdecznie.

Zadzwoniłam dzisiaj do Biura Odznaczeń KP, ale z uwagi na rok, w którym pradziadek otrzymał odznaczenie, polecono mi zatelefonować do Archiwum Prezydenta. Bardzo uprzejma pani z archiwum powiedziała, że dokumenty z tego roku "najprawdopodobniej są", ale aby to potwierdzić, należy napisać e-mail na adres Kancelarii, w którym trzeba podać wszystkie znane mi informacje, tj. rok odznaczenia, dane osobowe pradziadka itp. Pracownicy Kancelarii przeszukają w pierwszej kolejności rejestry Biura Odznaczeń, a potem zasoby Archiwum. O rezultacie poszukiwań zostanę poinformowana mailowo. Czekam z niecierpliwością :)

Pozdrawiam,
Karolina

Awatar użytkownika
konskovolensis

Czyli potwierdza się, że mają rejestr. W sumie dobrze to wyssałem z palca :)
Zaskoczenie tylko, że trzymają to we własnym archiwum, zamiast zdać do AAN. Ale to nawet lepiej, bo droga krótsza.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Karolina Żołopa

Witam serdecznie.

Aktualizacja sprawy :) otrzymałam dzisiaj odpowiedź Dyrektora Archiwum Prezydenta, odnaleziono dokumenty dotyczące pradziadka - 5 stron formatu A4. Poproszono mnie o przesłanie zgody na wniesienie opłaty za przeprowadzenie kwerendy i wykonanie skanów (wystarczy zwykły mail), następnie otrzymam notę księgową z danymi potrzebnymi do wykonania przelewu. Kopię dokumentów Archiwum przesyła w formie kserokopii pocztą tradycyjną.

Pozdrawiam,
Karolina

Awatar użytkownika
konskovolensis

Dziękuję za informację i cieszę się, że się udało.
Pozdrawiam, Grzegorz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”