UWAGA !!!!
W związku z zamknięciem przez NAC w dniu 31 maja 2021 szukajwarchiwach.pl linki prowadzące do aktów w starym serwisie przestaną działać.
Od dnia 12 kwietnia 2021 nie będziemy dodawać do bazy linków prowadzących do szukajwarchiwach.pl.
Prosimy stosować do indeksów te z szukajwarchiwach.gov.pl. Najlepiej by były to linki do do całej jednostki z "rocznika".
Jednocześnie poczynimy kroki w kierunku konwersji starych linków do ich nowej wersji. Nie będzie to idealne rozwiązanie, ale lepsze jakieś linki niż żadne.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NA GORĄCO - LINK DO ZORGANIZOWANEJ ZBIÓRKI NA ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO DIGITALIZACJI https://zrzutka.pl/d2kswh

Mormoni udostępniają ...

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

ODPOWIEDZ
danisha

Mormoni udostępniają ...

Post autor: danisha »

Nie wiem czy zauważyliście wpis na Forgenie Radosława Zenia, że księgi metrykalne Diecezji Radomskiej zostały udostępnione on-line na Family Search.
Jest tam link który pozwala" pohulać" po kieleckim i radomskim.
Danka

Awatar użytkownika
dpawlak

Re: Mormoni udostępniają ...

Post autor: dpawlak »

Owszem zauważone, wyłowiłem też na genealogach, zanim zaczęto przenosić serwis.
W końcu czymś się namacalnym mogą pochwalić, nawet Włodkowi szczęka opadła. :lol:

Dokładnie to po diecezji Radomskiej, która rozkłada się na katalogi Kielce i Łódź - ponoć chodzi o podział na województwa z okolic lat 60', kiedy to robili najwięcej mikrofilmów w Polsce. Nie sprawdzałem tego, jak ktoś chce niech prześledzi zgodnie z mapą na stronie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5% ... %80%931975
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

tomek

Post autor: tomek »

Chciałbym również zwrócić uwage na ostatni post Krzysztofa w wątku na forgenie link
Jesli ktoś nie znał tego sposobu to radzę spróbować.
pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Greg

Post autor: Greg »

Niestety na lubelskich się nie sprawdza.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
dpawlak

Może i nie ale w zakładce Lublin mamy jedną parafię z diecezji radomskiej.
To Góra Puławska. Jak ktoś chce indeksować to link do zasobu:
https://www.familysearch.org/search/ima ... %3D1867931
Sprawdziłem pierwszy z brzegu i się otwiera ładnie.
Niestety to chyba jedyny lubelski rodzynek ale może się mylę.

Kolejna parafia z województwa lubelskiego to Janowiec ale ten jest w zakładce Kielce.
Link bezpośredni: https://www.familysearch.org/search/ima ... %3D1867931

Więcej "grzechów" nie pamiętam ;)
Darek
Syn Stanisława, wnuk Józefa, prawnuk Antoniego, praprawnuk Ignacego, 3xprawnuk Błażeja, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, syna ?, potomków Stanisława? niestety metryki niedostępne :-(

Awatar użytkownika
konskovolensis
Post autor: konskovolensis »

Czy nie można zasugerować FS uszeregowania zakładek wg aktualnego podziału wojewódzkiego? Szukanie np. parafii radomskich w zakładce Kielce jest nieco mylące. Przy okazji można wyłapać inne zaskakujące przyporządkowania, np. w lubelskich są Kumkiejmy z woj. warmińsko-mazurskiego.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Awatar użytkownika
dpawlak

Wszystko można sugerować, tylko reakcja będzie prawdopodobnie zerowa.
FS działa na całym świecie, gdyby aktualizowała podział administracyjny w każdym z 200 krajów zajmowała by się wyłącznie tym, zamiast robotą genealogiczną.
Mikrofilmy zabookowali sobie w latach 60-tych zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym kraju:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5% ... %80%931975

Chociaż w przypadku zdjęć cyfrowych dobrze byłoby je publikować według dzisiejszego podziału (w końcu nie odbiega za bardzo od tego z lat 60-tych), ułatwiło by to nam życie.

Co do Kumkiejm, jeśli jesteś pewny, że to warmińsko-mazurskie czyli zakładka Olsztyn?,
to należało by to zgłosić, nie wiem, np. Radosławowi z CHR Wrocław.
Darek

Awatar użytkownika
konskovolensis

dpawlak pisze:Wszystko można sugerować, tylko reakcja będzie prawdopodobnie zerowa.
FS działa na całym świecie, gdyby aktualizowała podział administracyjny w każdym z 200 krajów zajmowała by się wyłącznie tym, zamiast robotą genealogiczną
.

Nie sądzę. Zmiany podziału administracyjnego nie zdarzają się tak często, żeby był to problem. Poza tym zawsze są ludzie, którzy zajmują się nie tyle meritum, co obsługą, ułatwieniami, upiększeniami itp.
dpawlak pisze:Co do Kumkiejm, jeśli jesteś pewny, że to warmińsko-mazurskie czyli zakładka Olsztyn?
Pewności nie mam, bo akta zablokowane, gdyby nie były, wystarczy zobaczyć jakie miejscowości tam są. W każdym razie w Lubelskiem takiej miejscowości nie ma, przynajmniej TERYT nie zna, a tam jest jak najbardziej.
http://www.stat.gov.pl/broker/access/pe ... nced=false

Ponadto moim zdaniem Oleksów powinien być w zakładce Kielce (jeśli przyjąć podział z 1958 r.). Najprawdopodobniej również Góra Puławska, bo do 1972 r. należała do woj. kieleckiego, czyli jeśli przyporządkowanie zakładek jest wg stanu z lat 60-tych, to tu jest błąd.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Awatar użytkownika
dpawlak

konskovolensis pisze:Nie sądzę. Zmiany podziału administracyjnego nie zdarzają się tak często, żeby był to problem.
Piszesz z naszego polskiego punktu widzenia, czy z punktu widzenia organizacji światowej działającej w skali całego globu? Jak mało często zmieniają się granice administracyjne na świecie i dlaczego za każdym razem mają z tego powodu przerabiać swoją bazę?
Ty byś tak robił? - to gratuluję powodzenia.
Pewności nie mam, bo akta zablokowane
To poczekajmy aż będzie coś widać, niektórzy już Białobrzegi chcieli przerzucać z Łodzi do Kielc, a okazało się, że istniały i takie i takie.

Opieram się na informacji Radosława Zania o tym przyporządkowaniu do zakładek, natomiast z tym, że mają w tych zakładkach niezły bigos, to wiadomo nie od dziś.
Jakiej by metody nie zastosowali, to Oleksów powinien być pod Kielcami, tak jak piszesz.
Dobrze chociaż, że jest rozpoznany jako parafia radomska i odblokowany.
Darek

Awatar użytkownika
konskovolensis

Proponowałbym jednak nie rozpoczynać sugestii personalnych. Tu nie chodzi o to co ja bym robił a co nie z nie swoim portalem, dobrze o tym wiesz. Według mnie łatwiej jest szukać według aktualnego podziału a nie najpierw sprawdzać gdzie co leżało pół wieku temu, ale może jestem w błędzie. Pomyślałem, że jeśli macie bieżący kontakt z tamtejszymi działaczami, to może można zarzucić temat teraz, chociaż zapytać o tym sądzą, czy uważają to za potrzebne, wykonalne, ewentualnie jakim kosztem pracy, czy jakaś pomoc byłaby potrzebna itp. Przecież jako globalna instytucja, mają też globalne przedstawicielstwa, globalne zainteresowanie pasjonatów itp. Skąd wiesz, czy przelinkowanie to taki znowu problem jest, skoro nie był dyskutowany?

W każdym razie, jeśli już, lepiej pomyśleć o tym teraz, póki ludzie nie przyzwyczaili się i nie porobili sobie linków na forach, indeksów wykorzystujących aktualne zakładki itp. Im później, tym dokonanie takich zmian jest trudniejsze.

Ale można też z góry powiedzieć, że się nie da. Wtedy "powodzenie" jest zawsze 100%. Przepraszam, jeśli zabrałem zbyt dużo czasu.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Awatar użytkownika
Greg

Grzegorzu - prawdopodobnie to by musiało być nie tylko proste poprzesuwanie katalogów na serwerze, ale powiązane z tym zmiany w archiwach, repozytoriach, linkach, opisach i Bóg wie gdzie jeszcze. Nie wiemy jak mają to wszystko wykonane technicznie w SLC .
Rzeczywistość pokazuje, że na zmiany (o które się prosi) można czekać dosyć długo.
Pozdrawiam Grzegorz

Awatar użytkownika
dpawlak

konskovolensis pisze:Proponowałbym jednak nie rozpoczynać sugestii personalnych. Tu nie chodzi o to co ja bym robił a co nie z nie swoim portalem, dobrze o tym wiesz.
Wiem. Za to Ty sugerujesz, że nie byłby to problem i chyba tego nie przemyślałeś. Napisałeś:
"Zmiany podziału administracyjnego nie zdarzają się tak często, żeby był to problem."
Po pierwsze na terenie Polski doszło do dwóch reform administracyjnych w przeciągu ostatnich 50 lat, a przecież był tu spokój w porównaniu z niektórymi krajami.
Przemnóż to sobie przez cirka 200 krajów i wychodzi, że na świecie dochodzi do takich zmian średnio 400 razy w przeciągu 50 lat czyli 8 rocznie. Co półtora miesiąca.
Masz więc półtora miesiąca na zmiany w bazie, przy czym nie wiesz co zmienić i co dokąd przenieść jak dostaniesz informację z Addis Adeby, że w Etiopii doszło do reformy administracji, bez podania szczegółów.
Musisz przeanalizować wszystkie miejscowości z tego kraju jakie masz i sprawdzić ich aktualną przynależność, musisz pamiętać, że będą takie które nazywają się tak samo i takie których już nie ma bo zostały wchłonięte przez inne miejscowości i po prostu na mapie ich nie znajdziesz. To właśnie przypadek Białobrzegów, na którym nawet polscy genealodzy się wywracają ale przecież admin bazy w Utah powinien sobie z tym poradzić, bo to przecież cytuję "nie problem".
Udało mu się zrobić w półtora miesiąca - gratulacje - ma kolejną prośbę z następnego kraju równie ogólnikową jak poprzednia. Tylko gdzie czas na wstawianie kolejnych zdjęć i powiększanie bazy o kolejne zasoby?
Jeśli nadal uważasz że niepotrzebnie stosuję sugestię personalną to trudno, przeżyję to jakoś.
Według mnie łatwiej jest szukać według aktualnego podziału a nie najpierw sprawdzać gdzie co leżało pół wieku temu, ale może jestem w błędzie.

Nie jesteś w błędzie, tylko że myślisz z punktu widzenia użytkownika, który nie widzi problemów, a nie z punktu administratora bazy, który Polskę (Poland) myli z Holandią (Holand), a co dopiero taka fraszka jak rozróżnianie gdzie jakie Białobrzegi, Solec czy Chełmno i w jakiej zakładce powinno być.

Nie mam żadnego lepszego kontaktu z Jeanem czy Radosławem niż Ty.
Nie napisałem też, że proszenie o zmiany jest bezcelowe, ba wręcz zgodziłem się, że to najlepszy czas aby kopie cyfrowe były lokowane od razu wedle nowego podziału, odsyłam do swoich wcześniejszych postów.
Odniosłem się jedynie sceptycznie co do tego, że "to nie problem" i że "zrobią od ręki" i to nie bezpodstawnie. Na zmianę formatki dla indeksujących w FS polegającej na usunięciu jednego pola do wypełniania czekamy prawie 2 lata mimo, że ciągle admini bombardują o to by to zrobić.
Globalność jest w tym wypadku w moich oczach wielką kulą u nogi.
Skąd wiesz, czy przelinkowanie to taki znowu problem jest, skoro nie był dyskutowany?
Pytanie powinno brzmieć skąd wiesz, że nie jest. To Ty coś twierdziłeś, że jest bezproblemowo, ja ci nakreśliłem jak to może wyglądać.
Technicznie przelinkowanie nie zajmie dużo czasu, tylko sprawdzenie co trzeba przelinkować.

To jak w dowcipie o pomocy drogowej:
kierowca wzywa pomoc drogową do auta na drodze
przyjeżdża mechanik ogląda auto drapie się w głowę wyciąga młotek i puka trzy razy
- naprawione należy się 330zł
- jak to? dlaczego aż tyle za parę minut pracy?
- 10 złotych za każde puknięcie młotkiem
- a pozostałe 300 ?!?
- za to że wiedziałem gdzie puknąć ;-)

Tak więc jak najbardziej zachęcam do zgłaszania Radosławowi (radicalman udziela się na genealogach w wątku o FamilySearch) nieprawidłowo umieszczonych zasobów jak i zapytywanie o to, czy docelowo nie dałoby się ich rozmieścić wedle współczesnych kryteriów administracyjnych (czy to wojewódzkich, czy diecezjalnych), może to coś da.
Darek

Awatar użytkownika
konskovolensis

Zakładasz, że jakiś admin ciągle śledziłby zmiany na świecie i miałby reagować na jakieś nieprecyzyjne informacje. To niemożliwe i tego nikt nie oczekuje. Na początek wystarczyłoby każdy zbiór oznaczyć jasną informacją wg jakiego stanu jest aktualna - np. tutaj nie ma https://familysearch.org/search/image/i ... /waypoints, https://familysearch.org/learn/wiki/en/ ... Records%29 i jeśli ktoś, np. lokalny partner, opracowałby kompleksową zmianę - zmienić. Nie wydaje mi się, żeby wypracowanie zmian co do Polski było niemożliwe. Pewnie że błędów się nie da uniknąć, ale czy to powód do wycofania się już na starcie?

Co do kontaktów, to uważam, że skoro są już nawiązane kontakty, to nie ma potrzeby, żeby mieszała się kolejna do tego osoba, która nie wiadomo w czyim imieniu i z jakim poparciem występuje. Stąd pomysł rzucony tutaj. Skoro nie zyskuje zrozumienia to dziękuję za powyższe uwagi i wycofuję się z dalszej dyskusji.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Awatar użytkownika
dpawlak

Zakładam, że liczba osób administrujących bazą FS jest ograniczona, zgodnie z przysłowiem, że gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść. Zakładam, że żaden z adminów nie jest Polakiem, bo naszych rodaków w tym kościele jest znikoma ilość. Co do lokalnych partnerów, to LK operuje na terenie województwa lubelskiego i póki nie opublikują zdjęć w zakładce Lublin, to ciężko powiedzieć, czy zawartość zdjęć jest zgodna z opisem zakładek, katalogów i podkatalogów. Zgadza się? Bo ja np. nie wiem.
Tam gdzie można coś stwierdzić, jak dla Oleksowa, podałem ścieżkę interwencji, umyłeś ręce i chcesz aby załatwiał to ktoś inny, czyli kto? Nie ma lokalnego partnera w skali kraju.
Inni nie mają takich skrupułów i ślą do Radka monity, do czego zachęcam i ja.
Napisać uwagę może każdy i wysługiwać się kimś w takim jednostkowym przypadku potrzeby nie ma.
Co do reszty się zgadzam, nigdzie nie napisałem, że zmiany są niemożliwe, a po raz kolejny mam wrażenie, że tak rozumiesz moje wypowiedzi. Kontakty admini mają z Jeanem, co on może i za co odpowiada mam blade pojęcie i nie będę się za nich wypowiadał, wiem jedynie że jest znikomo skuteczny.
Z Radkiem zaś pewnie mają taki sam kontakt jak każdy użytkownik forum genealogów - nic szczególnego.
Skoro nie zyskuje zrozumienia to dziękuję za powyższe uwagi i wycofuję się z dalszej dyskusji.
Nie wiem, czy zyskuje, czy nie. Ja kontaktów lepszych od Ciebie nie mam, więc nie jestem adresatem, Ci co mają, to się nie wypowiadali, więc nie wiadomo, czy zyskało zrozumienie, czy nie.
Będą publikacje zdjęć, to przejrzę te parafie co mnie interesują i będę mógł wyłapać błędy. Jak admini się zadeklarują ze zbieraniem takich zbiorczych danych i wysyłaniem do kogoś kompetentnego, to im będę przesyłał, a na pewno ogłaszał na forum aby szukający nie błądzili. W tej chwili nie mam czego przeglądać.
Darek

Awatar użytkownika
Greg

W tej chwili jedyną sensowną osobą do zgłaszania uwag jest wspomniany przez Darka Radosław Zań, z CHR we Wrocławiu (jeśli się nie mylę to został ostatnio dyrektorem ośrodka) Jest Polakiem więc rozumie zgłaszane problemy, jednak jeśli prześledzi się jego wypowiedzi można wysnuć wniosek, że może tylko przekazać dalej nie posiadając mocy sprawczej by przyśpieszyć ich rozwiązanie.
Jean z którym mamy kontakt zajmuje się głównie realizacją projektów indeksacyjnych w kilku krajach w tym również w Polsce. Przyjmuje również zgłoszenia dotyczące działania całego systemu i przekazuje dalej z mocą sprawczą j.w. W kontaktach z Jeanem dochodzi jeszcze bariera językowo-techniczna utrudniająca przekazanie i zrozumienie zgłaszanego problemu.

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest przesyłanie informacji bezpośrednio do ośrodka w SLC - warunek bardzo dobra znajomość j.angielskiego
Pozdrawiam Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”