Moja rodzina z Lubelszczyzny

Wszystko co dotyczy genealogii.

Moderatorzy: avee, El, MarcinR

M.Massalski

Moja rodzina z Lubelszczyzny

Post autor: M.Massalski »

Witam!
Moja rodzina pochodzi z Lubelszczyzny, a dokładnie z terenów diecezji siedleckiej. Poszukuję dat narodzin i śmierci moich prapradziadków. Na razie jedyne informacje, które o nich znalazłem pochodzą z Waszych metryk. Chodzi mi konkretnie o:
Józef Massalski ur. ok. 1868 Siemień śl. 6.11.1892 z Teresą Milaniuk zm. po 1903
Teresa Milaniuk ur. ok. 1864 Milanów zm. 1892-1903 Radzyń
Wincenty Prus ur. ok. 1868 śl. przed 1892 z Martą Prus zm. po 1892
Marta Prus ur. ok. 1868 zm. po 1892
Akta narodzin Józefa i Teresy oraz zgon Józefa prawdopodobnie znajdują się w parafii Parczew. Zgon Teresy znajduje się na pewno w parafii Radzyńskiej w księgach z lat 1892-1903. O Wincentym i Marcie wiem niewiele. Ich dziecko urodziło się w Dubicy, więc ich dat należy szukać w parafii w Wisznicach. Myślę, że przydatny w poszukiwaniach może być również akt ślubu Antoniego Massalskiego i Marianny Prus (moich pradziadków) z około 1913 roku, który prawdopodobnie znajduję się w parafii we Wisznicach. Na jego podstawie będzie można ustalić, czy moi przodkowie żyli np. 1913 roku. Mieszkam bardzo daleko od moich rodzinnych stron, więc za wszelką pomoc genealogów z tamtych stron będę wdzięczny.
pozdrawiam

300sl
Post autor: 300sl »

Chociaż wydaje się to oczywiste (z postu tego nie wywnioskowałem) to podpowiem, że należy sprawdzać różne formy nazwiska. Dla nazwiska Masalski wyskakuje ślub owego Józefa i Katarzyny Nasiłowskiej. Możliwe, że i inne osoby zapisane były przez jedno "s".

Pozdrawiam.
300sl

M.Massalski

Witam.
Niedawno temu udało mi się odnaleźć akt zgonu mojego praprapradziadka Józefa Masalskiego, który przyniósł wiele nowych informacji: https://www.fotosik.pl/zdjecie/e9233fb43c68fb4a
"Parczew, 25/01/1912, godz. 10:00
Zjawili się Józef Masalski lat 45 i Jan Litka? lat 24, obaj służący w Folwarku Rudzieniec, i oświadczyli, że 23/01/1912 o 10:00 umarł Antoni Masalski lat 77 dniówkarz? urodzony we wsi Rudno, a żyjący w Folwarku Rudzieniec, syn Józefa Masalskiego i matki nie zapamiętanej, wdowiec po Józefie Kielmanowicz."
Wiek Antoniego w tym akcie był mocno zawyżony, bo wedle innych urodził się on ok. 1840 roku, ale została podana tu miejscowość narodzin - Rudno oraz imię ojca - Józef.
W 1841 roku w parafii w Rudnie ochrzczony został Feliks Antoni Massalski syn Józefa i Antoniny Sarneckiej https://szukajwarchiwach.pl/35/1910/0/2 ... bHTCAUWx9A
Czy mogę mieć pewność, że chodzi tu o tego samego Antoniego? Wiele informacji jest zgodnych.
Idąc dalej w 1828 roku małżeństwo zawierają jego rodzice "...panem Józefem Massalski.. lat 24 mającym pisarzem propinacyi(?).... ...... Lubartowskiego" https://szukajwarchiwach.pl/35/1910/0/2 ... uDr3H3leDg
Serdecznie proszę o pomoc w odczytaniu tego aktu ślubu i wskazówki, co do dalszych poszukiwań.
Pozdrawiam
Marcin Massalski
Marcin
Moje parafie to: Dys, Parczew, Horodyszcze(gr.-kat.)

El
Post autor: El »

W akcie małż. dane się zgadzają:
Masalski Antoni Kelmanowicz Józefa Lublin (św. Jana) 17 1867 On- O: Józef, M: Antonina, Ona- O: Mendla, M: Fajga: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931
Pozdrawiam.
P.S. Praprapradziadek to Antoni, nie Józef?
Wiele zapomniałam. Przeminęło z wiatrem.

M.Massalski

Dziękuję za pomoc i przepraszam za pomyłkę - mój praprapradziadek to Antoni.
Marcin

Awatar użytkownika
MireQ

Post autor: MireQ »

Zacznijmy od aktu ślubu z roku 1828, z którego odczytaniem masz problemy.
Ślub miał miejsce 5.10.1828 w parafii Rudno.
Pan młody Józef Massalski lat 24, syn zmarłego w dniu 5.06.1828 Tomasza Massalskiego i żyjącej Magdaleny Perczyńskiej.
Panna młoda Antonina Sarnacka lat 21, córka zmarłego w dniu 10.07.1812 Szymona Sarnackiego i żyjącej Wiktorii Bankowskiej.
Świadkami byli:
- Józef Łaskarzewski 40 lat, szwagier pana młodego oraz
- Franciszek Sarnacki 28 lat, brat panny młodej.

W akcie ślubu Antoniego z Józefą Kelmanowicz w Lublinie 1867 nazwisko Antoniego brzmi Massalski a nie Masalski.
Pozdrawiam: MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.
Odpowiadam tylko na majle, na PW NIE

Awatar użytkownika
MireQ

Parafie: Chodel, Chotcza, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Końskowola, Opole Lubelskie, Piotrawin, Wąwolnica, Wilków.

M.Massalski

Dziękuję za odczytanie aktu i jednocześnie proszę o podanie zawodu pana młodego. Dzisiaj udało mi się odnaleźć jeszcze kilka nowych aktów:
- zgon 7.06.1828 w Nowymstawie na Niećku Tomasza Massalskiego (dziadek Antoniego) parafia Dys
https://szukajwarchiwach.pl/35/1814/0/2 ... WrjydoyurA
- zgon 24.03.1835 w Woli Sernickiej Magdaleny Massalskiej zd. Perczyńskiej (babcia Antoniego) parafia Serniki
https://szukajwarchiwach.pl/35/1929/0/2 ... sxej3Bu_sw
- zgon 18.11.1854 w Majdanie Kozłowieckim Józefa Massalskiego (ojciec Antoniego) parafia Kamionka
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931
- zgon 19.09.1855 w Majdanie Kozłowieckim Antoniny Massalskiej zd. Sarnecka (matka Antoniego) parafia Kamionka
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931

Do odnalezienia został mi jeszcze:
- akt chrztu Józefa Massalskiego z 1804r. urodzonego wg aktu zgonu w Tartaku
- akt chrztu Antoniny Sarneckiej z 1807r.
- akt chrztu Tomasza Massalskiego z ok. 1762r.
- akt chrztu Magdaleny Perczyńskiej z ok. 1768r.
- akt ślubu Tomasza Massalskiego z Magdaleną Perczyńską ok.1788-1804

Co ciekawe 1.10.1801 w Nowym Stawku parafia Dys umiera w wieku 12 lat Andrzej Massalski syn Tomasza szlachcica! i Magdaleny zd. Niećko (byc może pierwsza żona mojego przodka).

Niepokoi mnie brak informacji o księdze chrztów z lat 1800-1810 parafii Dys. Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
MireQ

M.Massalski pisze:Dziękuję za odczytanie aktu i jednocześnie proszę o podanie zawodu pana młodego.
Pan młody był pisarzem propinacji.

Propinacja
"w dawnej Polsce wyłączne prawo szlachty do produkcji i sprzedaży wyrobów alkoholowych (głównie piwa i gorzałki) w obrębie własnych dóbr ziemskich, a także obowiązek kupowania przez chłopów określonych ilości trunków w pańskiej karczmie."
Na podstawie https://www.bryk.pl/slowniki/slownik-hi ... propinacja

"Na czele każdej propinacji stał pisarz powoływany przez Radę
Ekonomiczną, z rocznym uposażeniem w wysokości ok. 600 zł. Pisarze propinacji
nie brali bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym, lecz
prowadzili sprawy organizacyjno-administracyjne i finansowo-kontrolne.
Czuwali oni nad prawidłowym zaopatrzeniem browarów i gorzelni w potrzebny
do produkcji surowiec oraz opał. Na nich ciążyła również odpowiedzialność
za personalną obsadę podległych sobie karczem. Zobowiązani
też byli kontrolować raz w tygodniu karczmy znajdujące się w obrębie
ich propinacji. Zgodnie z instrukcją winni byli pisarze przestrzegać prawidłowego
i terminowego rozliczania się w kasie generalnej z wyszynkowych
trunków. Niekiedy, zwłaszcza w większych propinacjach posiadali
oni do pomocy kasjerów."
Na podstawie: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 97-120.pdf

M.Massalski

Dziękuję za informację. Jednak metryki chrztów z lat 1800-1810 parafii Dys odnalazłem na familysearch.
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
MireQ

M.Massalski pisze:Niepokoi mnie brak informacji o księdze chrztów z lat 1800-1810 parafii Dys.
Nie wiem skąd bierzesz takie informacje?
Na filmie o numerze 937497 są następujące księgi metrykalne, opis na familysearch nie jest poprawny...
Film zaczyna się od Item 3 i kończy na Item 12.
Na filmie początek Item 9 jest błednie oznaczony, jako AKTA URODZIN 1698-1721... koniec ITEM 9 jest już poprawnie podany, jako AKTA MAŁŻ. 1698-1721.

Awatar użytkownika
MireQ

M.Massalski pisze:Co ciekawe 1.10.1801 w Nowym Stawku parafia Dys umiera w wieku 12 lat Andrzej Massalski syn Tomasza szlachcica! i Magdaleny zd. Niećko (byc może pierwsza żona mojego przodka).
1 października 1801 umiera 12 letni Andrzej, syn szlachcica Tomasza Massalskiego i Magdaleny - ze wsi Niecko.
5 października 1801 umiera 2 letnia Barbara, córka szlachciców Tomasza i Magdaleny Massalskich ze wsi Niecko
Po łacinie filia de Niecko, czy filia de Nowy Stawek to nie są nazwiska panieńskie matek, tylko wioski pochodzenia...
Z innych aktów wynika, że Tomasz Massalski był gajowym.

300sl

MireQ pisze:Po łacinie filia de Niecko, czy filia de Nowy Stawek to nie są nazwiska panieńskie matek, tylko wioski pochodzenia...
To chyba jednak nie tak :)
Andreas Nlis Thomae Massalski et Magdalenae filius de Niecko
to znaczy:
Andrzej szlachetnych Tomasza Massalskiego i Magdaleny syn (filius to syn, a filia to córka) ze wsi Niecko

Pozdrawiam.
300sl

Awatar użytkownika
MireQ

Co nie tak?
Niecko nie jest nazwiskiem matki, tylko to nazwa wioski...
Dla mnie Nobils to szlachcic...
Wiele razy się spotkałem z określeniem: szlachetny, sławetny czy pracowity i osoba tak określana nie zawsze była szlachcicem... ale przy Nobilis - zawsze!
Albo ja czegoś nie rozumiem...

300sl

Chodzi mi o słowo filius/filia. Z Twojego postu wynika, że filia de Niecko znaczy ze wsi Niecko, a to znaczy córka ze wsi Niecko. To niby szczegół, ale zwłaszcza przy imieniu Franciszek/Franciszka bardzo często pozwala odróżnić płeć bo nie wiadomo czy piszący napisał -um czy -am.

Pozdrawiam.
300sl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Genealogia ogólnie”